Smart home tygodnia #108 (przegląd rynku)

6 miesięcy temu
Zobacz też: smart home tygodnia #107 – Yale Dot (foto: yalehome.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania!

  • WWDC 2024: co nowego od Apple dla inteligentnego domu? Podsumowanie
  • Zwift Ride to pierwszy rower stacjonarny marki
  • poprawki Google Home na zegarkach Pixel Watch
  • ulepszenia Google Home dla Pixeli i Pixel Tabletów
  • Philips Smart Deadbolt to nowy smart zamek marki
  • mobilny głośniczek Beats Pill już 25 czerwca
  • Govee z nowymi modułami oświetleniowymi na zewnątrz

1. WWDC 2024: Apple ze zmianami dla inteligentnego domu

W zeszłym tygodniu przeglądałem nowości szykowane dla aplikacji Apple Dom w ramach iOS 18. Przyjrzałem się też kilku zapowiedziom innych rozwiązań dla opcji kojarzonych z urządzeniami dla domu. Spróbuję podsumować krótko, co czeka nas w ramach jesiennych aktualizacji, które amerykańska spółka przedstawiła w trakcie czerwcowego WWDC. Niektóre informacje już pojawiły się w poprzednim przeglądzie, ale miałem teraz czas na ich uzupełnienie.

Infografika z Keynote WWDC 2024 (foto: Apple)
  • Siri obsłuży roboty sprzątające, a więc będą działać komendy wysyłające kompatybilne odkurzacze do pracy w mieszkaniu (asystentka głosowa będzie reagować na akcje lub sceny związane ze sprzątaniem konkretnego pokoju lub obszaru)
  • tryb Guest Access to opcja gościnnej obsługi wybranych funkcji naszego domu (nadamy uprawnienia czasowe lub dla wybranych opcji, by nasz smart dom był obsługiwany przez osoby zaufane (lub np. klientów najmu krótkookresowego). Należy pamiętać, iż aby dodać w Apple Dom takie uprawniania trzeba posiadać w sieci kompatybilne z HomeKit zamki (do drzwi lub bram garażowych).
  • tryb Express Mode to z kolei szybkie, bezdotykowe wejście do domu lub garażu, które zareaguje w odległości ok. 1.8 metra od bramy/drzwi (będzie wykrywać iPhone’a lub Apple Watcha z wirtualnym kluczem – w tej opcji zbliżeniowo, ale na odległość)
  • rozwiązania InSight dla Apple TV to dodatkowe informacje w trakcie oglądania filmów i seriali w ramach serwisu Apple TV+. Ma to działać na wzór X-Ray z Amazon Prime Video, gdzie można poczytać o aktorach. Apple chce to wzbogacić o dodatkowe info oraz muzykę w tle (można ją będzie dodać od razu do playlist w naszym Apple Music. InSight ma pokazywać te wszystkie treści także w apce iPhone’a (w trybie pilota)
  • Enhance Dialogue to poprawa słyszalności ścieżki z dialogami, którą wcześniej oferowano przez parowanie Apple TV z głośnikami HomePod. Teraz to samo ma funkcjonować na wbudowanych w TV głośnikach, ale też tych podłączonych przez port HDMI, sparowanych przez Bluetooth oraz słuchawkach AirPods, gdy uruchamiany jest kompatybilny materiał na iPhonie lub iPadzie
  • animacje ze Snoopym pojawią się na ekranach tvOS 18 dla Apple TV w trybie oszczędzania energii. Wygaszacz ekranu pokaże popularnego pieska, który wcześniej oferował się już w tarczkach dla Apple Watcha. Apple zaangażuje postać z animowanej serii do uprzyjemnienia obrazu w trybie wygaszacza (w alternatywie do już aktualnych, np. zdjęć)
  • urządzenia audio zyskają dodatkowe opcje w ramach AirPlay i SharePlay. W przypadku przesyłania treści otrzymamy wsparcie dla Spatial Audio i Dolby Atmos, a więc bardziej imersyjne odbieranie treści. Mowa o castowaniu contentu z iPhone’a do HomePodów lub innych głośników zgodnych z AirPlay (np. Sonos). SharePlay dla tvOS 18 ma umozliwić współdzielenie kontroli muzyki z Apple Music na HomePodach (skanujemy kod QR z innego iPhone’a i dołączamy do sesji)
  • iOS 18 pozwoli na manualny wybór centrum sterowania (aktualnie system sam decyduje, które urządzenie jest domyślnym – HomePod lub Apple TV). Po aktualizacji systemu użytkownik ma dobierać urządzenie według własnego uznania.

2. Zwift Ride – pierwszy stacjonarny smart rower tej marki

Markę Zwift na pewno kojarzycie z platformy online do kolarstwa w stacjonarnych warunkach. Jazda na domowym rowerku z trybem wirtualnej trasy i opcją rywalizacji/współtreningu online jest zawsze imersyjniejsza od obserwowania TV. Firma postanowiła zaoferować swój pierwszy hardware, by uzupełnić serwis usług. Wspólnie z Wahoo proponują rowerek stacjonarny Zwift Ride. Pokonywanie trójwymiarowych, interaktywnych i generowanych komputerowo tras będzie teraz współpracować z odpowiednio dopasowanym pod te treści sprzętem.

Do tej pory z platformy Zwift korzystano przy pomocy rowerków obcych marek. W 2022 roku pisałem o pomyśle Zwift Hub, który pozwalał na wirtualne zmiany biegów w podłączonych do stacji rowerów. W 2024 firma rozszerza katalog rozwiązań o pełen rower stacjonarny. Współpracuje on z trenerem Wahoo Kickr Core, który przygotowano wspólnie w zeszłym roku. Rowerek umożliwia oczywiście dopasowanie ustawień, komfortową obserwację tras na ekranie, obsługę przyciskami zintegrowanymi z kierownicą (gdzie można uruchamia PowerUpy na trasie lub pozdrawiać innych).

Widzę też przerzutki dla magnetycznego obciążania jazdy z trenerem Kickr Core. System oporowy ma też współpracować z wirtualnymi wzniesieniami, by wierniej imitować przejazd. Zwift Ride z Wahoo Kickr Core wyceniono na 1300$.


3. Google Home w Wear OS (aktualizacje)

Google stara się usprawniać smartdomowe funkcje na swoich zegarkach przez okresowe aktualizacje systemu Wear OS. Czerwcowy Feature Drop dla Pixel Watchy dorzucił wygodniejszą obsługę urządzeń podpiętych do platformy Google Home z poziomu nadgarstka. Pakiet zmian nie jest jakiś oszałamiający, ale zawsze to coś nowego. Generalnym ulepszeniem jest szybszy dostęp do akcji i smart urządzeń zintegrowanych z platformą. O czym konkretnie mowa? Google podaje trochę ogólnikowo, ale wierzę, iż to faktyczne usprawnienia.

  • ulubione w Google Home można wywołać na ekraniku smartwatcha szybszym gestem (zakładam, iż faktycznie szybszym, co by sterować akcjami od razu)
  • dostęp do smart domu ma być możliwy też przez tarczkę Wear OS (tutaj skorzystamy ze skrótów do naszych urządzeń, by zmieniać również ich ustawienia (np. intensywność oświetlenia)
  • Google Home na Wear OS ma pozwolić na kontrolę szerszej oferty urządzeń (od rolet, po wiatrak)

Your #PixelWatch can now do even more at home or on the go

Pay with PayPal¹
Control your devices with the Google Home app²
Add device shortcuts or access your favorites with just a swipe²

Watch what else is dropping at our latest #FeatureDrop pic.twitter.com/Q2ZHIAtFhU

— Made by Google (@madebygoogle) June 18, 2024


4. Google Home dla Pixel Tabletów i telefonów Pixel (update)

Także aplikacja Google Home na Androida dla telefonów i tabletów marki otrzyma kilka nowych elementów poprawiających kontrolę inteligentnego domu. W przypadku Pixel Tabletów podniesiono widok podglądu do pełnego ekranu, by powiadomienia z videodomofonów/smart dzwonków oferowało lepszy obraz sytuacji przed wejściem. W tym trybie można wymienić zdanie z osobą po drugiej stronie. Zaoferowano też możliwość szybkiej odpowiedzi (Quick Response), by dać znać gościom lub odwiedzającym. Ewentualnie odstraszyć intruza lub podziękować za akwizycje.

Now you can see who’s at the front door on your #PixelTablet¹

Get richer doorbell notifications with a full screen live view²
Speak directly to visitors with two-way talk
Reply with a tap with a Quick Response

Learn more about our #FeatureDrop pic.twitter.com/5h6X5a4dxr

— Made by Google (@madebygoogle) June 16, 2024

Na telefonach Google Pixel dodano nowy widget Google Home Favourites, w którym o wiele łatwiej i szybciej będzie sterować wybranymi scenami lub urządzeniami (i ich akcjami). Ulubione dostosowujemy na platformie samodzielnie, więc w widgecie odzwierciedlają nasze preferencje. Panel jest oczywiście personalizowany, więc kontrolki możemy ułożyć na telefonie (ale i ekranie głównym tabletu) po swojemu. Od nas samych zależeć będzie, co w tym widoku będziemy chcieli móc obsługiwać.

Control your home right from your home screen

Now you can get even quicker access to your smart home devices with the Google Home Favorites widget on your Pixel.¹

See how this just might be your new favorite #FeatureDrop pic.twitter.com/eQe1AjdqbJ

— Made by Google (@madebygoogle) June 16, 2024


5. Philips Smart Deadbolt – inteligentny zamek

Inteligentne zamki do drzwi mają w tej chwili bardzo bogatą ofertę modeli. Sporo producentów oferuje już smart dostęp do wejścia i dodatkowe rozwiązania, które ułatwiają dostęp przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Do grona tych firm dołącza Philips, który zaoferuje swój Smart Deadbolt międzynarodowo. EDIT: jednak był jeszcze pewien projekt ze skanerem dłoni – kojarzę, bo chyba o nim choćby w którymś z przeglądów pisałem.

Philips Smart Deadbolt (foto: amazon.com)

Philips Smart Deadbolt wygląda na kompletny. Przeglądając zakres możliwości widzę wszystkie standardy, których oczekujemy od takiego urządzenia. Jest zdalny dostęp, wirtualne klucze, możliwość oferowania dostępu innym, obsługa komendami głosowymi, automatyczne blogowanie, czy integracja z popularnymi platformami smart home (Alexa, Google Home). Nie widzę tylko zgodności z rozwiązaniami Apple i Matter.

Na razie dostępność widzę wyłącznie w USA (przez Amazona), ale kompatybilność ma uwzględniać większość standardów, więc niedługo moduł powinien dotrzeć też na europejski rynek. Warto odnotować, iż zamek nie potrzebuje żadnego huba, bo łączy się z siecią Wi-Fi bezpośrednio. Opcjonalnie możemy dołożyć klawiaturę na kod lub odcisk palca (w alternatywie do wirtualnych kluczy). Cenę określono na 130$.


6. Głośniczek Beats Pill już 25 czerwca

Od ładnych kilkunastu tygodni słyszę doniesienia o bezprzewodowym głośniki Beats od Apple. Marka kojarzona jest głównie ze słuchawkami (większość modeli to True Wireless Stereo z rozwiązaniami znanymi z AirPods, ale dla Androidów). Plotki sugerują, iż marka planuje rozwinąć ofertę urządzeń audio o nowy mobilny głośniczek (już kiedyś jakiś oferowano, ale od kilku lat nie jest dostępny). Chyba temat się potwierdza już oficjalnie, bo na kanale społecznościowym Beats w serwisie X (dawniej Twitter) opublikowano post z zapowiedzią premiery Beats Pill w dniu 25 czerwca. Widać choćby urządzenie. Na parametry będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia.

6/25. @KingJames @LilTunechi pic.twitter.com/NkpLlTeVhJ

— Beats by Dre (@beatsbydre) June 17, 2024


7. Govee z nowymi modułami oświetleniowymi na zewnątrz

Govee rośnie w siłę! Marka stale rozszerza katalog oświetleniowych smart modułów dla inteligentnego domu. Zachowuje przy tym atrakcyjne ceny, choć prawdopodobnie będą powoli rosły, bo i brand producenta bardziej rozpoznawalny. Jakiś czas temu w ofercie znalazły się elementy zewnętrzne, pozwalające budować efekty świetlne i dekoracyjne na zewnątrz. Propozycja poszerzyła się już do takiej skali, iż firma jest w stanie przygotować efektowny materiał marketingowy. Govee pokazuje w niej swoje ogrodowe atuty.

W sprzedaży widzę kolejne składowe dla sieci oświetlenia. Govee oferuje Outdoor Wall Lights, Triad Flood Lights, String Lights 2 oraz Permanent Outdoor Lights PRO. Wszystkie z integracją z Alexą lub Asystentem Google, zgodnością z Matter (co otwiera obsługę również do Siri od Apple) oraz własną apką do budowania efektów, scen oraz integracji. Nie będę się tu rozpisywał o zaletach i funkcjach poszczególnych akcesoriów, bo to nie test, ale pochwalę za bogatą opcję rozwiązań. W sumie widzę pełen zakres automatyzacji, harmonogramowania i tworzenia scen. Tu również przy wykorzystaniu czujników ruchu Outdoor Motion Sensor .


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub

Idź do oryginalnego materiału