Smart home tygodnia #100 (przegląd rynku)

8 miesięcy temu
Zobacz też: smart home tygodnia #99 – Sony BRAVIA Theater U (foto: Sony)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły do setnego wydania!

  • smart lampy podłogowe Govee Lamp Pro i Lamp 2 zgodne z Matter
  • Sonos odświeża swoją aplikację mobilną (uproszczając sterowanie biblioteką)
  • Hisense z rzutem projekcji na całą ścianę (model PX3-Pro)
  • platforma X (dawny Twitter) zmierza na smart TV
  • smart zamek Yale Approach i panel Yale Keypad Touch (z czytnikiem palca)

1. Govee Lamp Pro i Lamp 2 zgodne z Matter

Chińskie Govee rozwija się jak typowy azjatycki tygrys. Ma sporo modeli smart urządzeń, sporo nowych propozycji (aktualnych modelowo), ale też nieźle wyglądający cennik. Najnowszymi wariantami w ofercie mają być lampy podłogowe Govee Lamp Pro i Govee Lamp 2. W obu przypadkach mowa o zgodność z Matter, choć nie w obu modelach od startu sprzedaży. Pod załączonym filmikiem dodam krótką specyfikacje najważniejszych opcji, które marka zdecydowała się zaoferować w nowych lampach.

Govee Lamp 2 otrzyma wsparcie dla standardu Matter prosto z pudełka. Oznacza to, iż będzie łatwiej dodawana do obcych platform, które z tym rozwiązaniem współpracują. Jak widzicie na miniaturce YouTube’a, lampy mają pionowo ułożone diody i podświetlają ściany. Lamp 2 to sukcesor Lyra Floor Lamp sprzed kilku lat. Światło ma tu 1725 lumenów jasności i multikolorowe RGBICWW z efektowniejszym efektami. W aplikacji ponad 80 predefiniowanych ustawień i szansa na manualne dopasowanie ich po swojemu. Jest oczywiście kooperacja z Alexą i Asystentem Google. Cena: 150$.

Govee Lamp Pro to flagowa z opcji z LEDowych lamp podłogowych firmy. Tu Matter dopiero z updatem, na który trzeba będzie poczekać. Ten wariant jest nieco wyższy od bazowego. Rozszerzeniem jest opcja obracania panelu z diodami w zakresie 360 stopni. Jasność też jest lepsza, bo 2100 lumenów. Podstawkę wyposażono w głośniczek Bluetooth. Cena: 220$.


2. Nowa aplikacja Sonos

Zwykle nowa aplikacja Sonosa była jednocześnie zapowiedzią nadchodzących nowości marki w ofercie głośników. Bardzo możliwe, iż tak jest i tym razem. O rozszerzeniu modeli na 2024 mówi się już od jakiegoś czasu. Najnowsza wersja apki obsługującą systemy do bezprzewodowego grania przy użyciu platform streamingowych doczekała się usprawnień. Większość w zakresie wygody użytkowania ulubionej muzyki z własnego katalogu. Jak zwykle znalazło się tu miejsce na optymalizacji przejrzystości serwisu. Nowości wkroczą na nasze telefony i tabletu już od 7 maja. jeżeli chodzi o kompatybilność to ma obejmować wszystkie modele, które wspiera aktualna wersja aplikacji.

Z najważniejszych usprawnień wymieniłbym:

  • wygodniejsze zarządzanie biblioteką (z ponad 100 serwisów muzycznych na rynku),
  • lepiej personalizowany ekran główny (pod nasze treści)
  • eliminowanie zbędnych przejść między kartami (gesty przesunięć ekranu w górę)
  • przeszukiwanie wszystkich podpiętych serwisów jednocześnie
  • szybszy dostęp do przycisków sterowania systemem Sonos
  • uproszczenie pewnych akcji, by szybciej sterować treściami (czy grupowaniem głośników)
  • nowa estetyka (interfejs ze wspomnianym wysuwaniem panelu sterowania)

3. Hisense PX3-Pro z Dolby Vision i 150 calami

Markę Hisense możecie już kojarzyć. Jest reklamowana coraz szerzej. Jest jej nieco trudniej o uwagę klienta, ale cenami potrafi przyciągnąć. Nie miałem styczności z jej wyrobami, więc na ten moment nie chcę ani zachwalać, ani promować rozwiązań producenta. O nowych modelach piszę jak zwykle czysto informacyjnie. W USA na rynek wchodzi nowy projektor firmy – model PX3-Pro. To trzecia generacja wariantu o krótkim rzucie. Jego zaletą ma być obraz z Dolby Vision choćby w przekątnej 150 cali, a więc pokrywający praktycznie całą ścianę pomieszczenia. To już namiastka prawdziwego kina domowego.

Hisense PX3-Pro (foto: Hisense)

Mówimy o laserowym 4K z technologią TriChroma, a więc potrójną wiązką (dla najważniejszych kolorów). Modne ostatnie algorytmy AI będą uczestniczyć w poprawie jakości obrazu w czasie rzeczywistym. Zajmą się jasnością, kontrastem oraz redukcją szumów. Producent obiecuje 110% standardu gamy BT.2020, 3000 ANSI lumenów jasności (czyli opcją oglądania treści choćby za dnia – choć jak zwykle nie z aż takimi efektami jak w zaciemnieniu) oraz brzmienie Harman Kardon z Dolby Atmos (podbitym względem poprzednika). Z tyłu widzę porty HDMI, w tym zwrotny z 4K/60Hz (do gamingu), czy Ethernetowy LAN. Jest system Google TV, a więc streaming przez Wi-Fi. Z funkcji, które warto jeszcze wymienić podałbym zgodność z IMAX Enhanced, HDR10+ oraz polaryzowanym 3D (czyli prawdopodobnie pod okulary). W Stanach Zjednoczonych Hisense PX3-Pro wyceniono na 3500$. Ma być dostępny dopiero od trzeciego kwartału roku.


4. Serwis X zmierza na smart TV

Elon Musk zapowiadał, iż serwis X (dawniej Twitter) będzie powoli reorientowany na nieco inny format treści. Platforma startująca od komunikatów zmieniała na przestrzeni lat swoje przeznaczenie, ale to właśnie w erze nowego właściciela ma przechodzić wyraźniejsze zmiany. Już wcześniej wydłużano limit znaków, czy dodawano nowe opcje dla postów, jednak większe rozwinięcia miały przyjść w chwili przystosowania do realiów panujących na rynku, czyli wrzutek video. X TV to oczywiście aplikacja (lub tryb castingowy) na smart telewizory, ale mogąca zwiastować kierunek najnowszej strategii Muska względem serwisu. Na ten moment nie wiadomo do końca, jak to wszystko będzie współgrało z apką mobilną, ale X przyzwyczaił nas do niewiadomych. Platforma na TV ruszy pewnie na wybranych rynkach. Z czasem zrozumiemy zamiary twórców. Na razie czekamy na uruchomienie usługi. Czy w jakikolwiek sposób podgryzie YouTube’a?

Coming soon to a television near you: X TV pic.twitter.com/C7VWNa7jG5

— News (@XNews) April 23, 2024


5. Yale Approach i Yale Keypad Touch (z czytnikiem palca)

Jakoś około dwóch tygodni temu w sieci pojawiły się informacje o nowym smart zamku marki Yale. Nie miałem jednak czasu mu się wystarczająco dokładnie przyjrzeć, więc przeniosłem sobie te obserwacje na później. Właśnie nadeszło te później. Najnowszą propozycją giganta segmentu zabezpieczeń drzwi jest model Approach. Wciąż jestem użytkownikiem jednego z poprzednich generacji zamków tej firmy, więc chętniej przyglądam się ulepszeniom jakie są wdrażane. przez cały czas zaletą stosowania technologii Yale ma być szeroka kompatybilność z systemami ryglowania drzwi. W najnowszej odmianie cały korpus urządzenia jest smuklejszy, a to już spora zaleta. Mój Linus jest sporawy. Nie przeszkadza, ale jak już oceniać kwestie estetyczne to czasem lekko „kuje” w oko.

Yale chwali szybkość instalacji Approach Lock. Według opisu będzie to około 10 minut. Będzie potrzebny śrubokręt, ale ponoć tylko on. prawdopodobnie zależnie od naszych drzwi. Wśród funkcjonalności nie zabraknie trybów Auto-Lock i Auto-Unlock, czyli szansy na automatyzowanie otwierania i zamykania. Aplikacja Yale Access powinna udostępnić wszystkie standardy, których oczekujemy od inteligentnych zamków: zdalnego dostępu, dzielenia się wirtualnymi kluczami, czy integrowania z innymi platformami. W ramach ostatniego powinno być wygodnie, bo jest sporo serwisów, z którymi Yale współpracuje, a zapowiedziano też aktualizację dla Matter.

Opcjonalnie będzie można wszystko wzbogacić o panel Yale Keypad Touch, czyli klawiaturę z czytnikiem palca do otwierania zamka odciskiem palca. Połączy się z Approach w zasięgu Bluetooth. W USA urządzenia wyceniono na 70 (panel) i 130$ (zamek). W zestawie ma być 20 dolców taniej.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

6. iPhone ze StandBy jak smart ekran

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69

— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


7. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


8. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


9. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub

Idź do oryginalnego materiału