Słaba bateria w telefonie? Te proste triki pozwolą wydłużyć czas jej pracy

3 godzin temu
Zdjęcie: Ładowarka do smartfona Źródło: Shutterstock / Andrew Angelov


Praktycznie każdy z nas ładuje swój telefon codziennie. Często zdarza się tak dlatego, iż mamy włączone różne funkcje, z których wcale nie korzystamy.



Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy telefon komórkowy można było ładować jeden albo dwa razy w tygodniu. Stare komórki miały solidne, duże baterie i niewielkie ekrany. Sytuacja zmieniła się, gdy na rynek masowo weszły telefony. Dziś codzienne ładowanie to norma.

Bateria w telefonie. Jasność ekranu

To jeden z głównych czynników, z powodu których bateria gwałtownie się rozładowuje. Im większa jasność wyświetlacza, tym większe zużycie energii. Warto ją zmniejszyć albo ustawić tryb ciemny. Wtedy oszczędzimy zarówno baterię, jak i nasze oczy.

Aplikacje. Wielu z nich nie używasz

Zdarza się, iż na swoim telefonie mamy zainstalowane dziesiątki aplikacji, choć z wielu z nich w ogóle nie korzystamy. Warto co jakiś czas zrobić przegląd i odinstalować te zbędne. jeżeli działają w tle, to zużywają energię, czyli naszą baterię. Można też w ustawieniach telefonu ograniczyć działanie aplikacji w tle.

Bluetooth

Bluetooth często jest niezbędny, bowiem mamy w ten sposób połączone ze telefonem np. słuchawki, głośniki, smartwache, drukarki albo urządzenia audio w samochodzie. Trzeba jednak odnotować, iż stale włączona opcja bluetooth również przyczynia się do spadku żywotności baterii.

Bateria w telefonie. Włącz oszczędzanie

Nie każdy wie, iż nowoczesne telefony mają funkcję oszczędzania energii. Często włączenie takiej opcji wiąże się ze zmniejszeniem liczby powiadomień, przyciemnieniem ekranu i ograniczeniem liczby działających w tle aplikacji. Niektóre telefony zmniejszają też wtedy wydajność procesora, co może spowolnić działanie urządzenia, ale znacznie oszczędza energię.

Co jeszcze ma wpływ na szybsze zużycie baterii?

Częste pełne rozładowywanie baterii do zera (zamiast doładowywania jej, gdy poziom spada do 20–30 proc.).


Używanie telefonu w bardzo wysokich temperaturach lub pozostawienie go w pełnym słońcu.


Ładowanie baterii do 100 proc. zbyt często – dla długoterminowej żywotności baterii lepiej jest, aby była ona utrzymywana w zakresie 20–80 proc.
Idź do oryginalnego materiału