Sennheiser Profile Streaming Set – świetnie wyceniony zestaw dla streamera, gracza i podcastera

1 rok temu

Mikrofon i statyw od Sennheisera dedykowany wszystkim graczom, streamerom czy podcasterom to zestaw, który zrobi roszady na rynku. Czy tak się stało? Zdecydowanie! Zapraszam na recenzje Sennheiser Profile Streaming Set.

Sennheiser to jeden z tych brandów, który w moim odczuciu nie robi mizernych, nisko jakościowych produktów. Sam jestem przyzwyczajony do faktu, iż być może i trzeba zapłacić, ale za to w zamian dostaniemy bardzo porządny sprzęt. Bardzo byłem bliski zakupu ich mikrofonu pojemnościowego, który testowałem jakiś czas temu, bo oczarował mnie swoją jakością. Mowa o Sennheiser MK4, który w znaczący sposób wyróżniał się na tle konkurentów, które wówczas testowałem. Dzisiaj jednak o zestawie, nieco bardziej cywilnym, bo nie będziemy potrzebowali interfejsu audio, a wystarczy nam komputer i gniazdo USB. Zacznijmy jednak od samego początku.

Sennheiser Profile Streaming Set – co w opakowaniu?

Co wzbudziło moje zaskoczenie, to samo opakowanie wydawało się dość lekkie. To było dość zaskakujące, bo przecież w zestawie Profile Streaming Set miało znajdować się ramię, które można zamontować, chociażby do biurka, a które ma w wygodny sposób pozwolić na korzystanie z mikrofonu. Ano i znalazło się. W pierwszej chwili miałem wrażenie, iż całe opakowanie jest tak lekkie, bo samo ramie jest... plastikowe. Nic bardziej mylnego, uchwyt jest świetnej jakości i przy okazji bardzo lekki, bo... jest wykonany z aluminium! I to jak się okazuje, jest strzał w dziesiątkę, bo mikrofon nie należy do najcięższych, ramie jest zgrabne i lekkie i... nie ma regulacji, bo zupełnie nie potrzebuje. https://www.youtube.com/embed/d2fqdSwhIXk Mechanizmy są na tyle sztywne i pewnie trzymające mikrofon, iż nie ma potrzeby ich regulacji, a zadana pozycja jest utrzymywana bez żadnego trudu. A to niestety nie jest oczywiste, bo testowałem alternatywne rozwiązania, które nie radziły sobie z utrzymaniem zadanego ustawienia mikrofonu, mimo iż dociski regulacji były maksymalnie dokręcone. Ogromny plus dla Sennheisera, prostota, minimalizm i efektywność. Wracając do zawartości opakowania, prócz ramienia, znajdziemy oczywiście mikrofon, a prócz tego:
  • Kabel USB-C (3 metry)
  • Pokrowiec na mikrofon
  • Krótka instrukcja obsługi
  • Instrukcja bezpieczeństwa

Specyfikacja Sennheiser Profile Streaming Set

Kompatybilność Windows 10.0 lub nowszy; macOS 10.15 lub nowszy; Android 9.0 lub nowszy, iPad OS 14 lub nowszy (kompatybilny z urządzeniami Apple obsługującymi USB-C)
Przewód 3 m, USB-C/USB-C
Kolor czarny
Poziom szumów Min. gain: 34 dB(A) SPL, max. gain 28 dB(A) SPL
Zasilanie z urządzenia
Temperatura pracy 0 °C do +40 °C
Wymiary Ø 50 x 152 mm, ramię: 780 mm
Waga 350 g (mikrofon), 820 g (ramię)
Charakterystyka kierunkowości kardioidalna
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) Min. gain: 125 dB SPL, Max. gain: 85 dB SPL
Czułość -50 dBFS (przy maks. gainie), -10 dBFS (przy min. gainie) przy 80 dB SPL
Przetwornik mikrofonowy wstępnie spolaryzowany mikrofon pojemnościowy
Złącze USB-C 2.0
Pasmo przenoszenia 20 - 20,000 Hz
Napięcie zasilania 5 V, max. 200 mA
Rodzaj mikrofonu Mikrofon streamingowy / podcastowy
Częstotliwości próbkowania (kHz) 44,1, 48

Konstrukcja mikrofonu

Wspominałem już u doskonałej konstrukcji ramienia, ale nie powiedziałem Wam wszystkiego. Prócz tego, iż ramie jest doskonale regulowane i utrzymuje pozycji, gdzieś trzeba przecież upchnąć przewód. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wypustki plastikowe, umocowane na grzbiecie statywu, przez który przeplatacie przewód. Sennheiser zrobił to również lepiej niż konkurencja i przygotował z boku ramienia wypustkę, do której możecie schować przewód USB. Mało tego, ma on w środku niewielkie uchwyty, tak by przewód swobodnie z dedykowanej wypustki nie wyskakiwał. Jeśli chodzi o mikrofon, to jego konstrukcja jest również nietypowa, bo Sennheiser nie oszczędzał. Mamy tutaj aż bagatela 4 pokrętła i jeden przycisk, ale zanim o nich to najpierw o świetnym pomyśle, który zastosowano. Otóż sam mikrofon przykręcony do ramienia, ma jeszcze możliwość wychylenia go, a to pozwala na dodatkowe możliwości jego regulacji podczas nagrywania. Proste rozwiązanie, które daje dodatkowe możliwości jego położenia. jeżeli będziecie chcieli umieścić mikrofon równolegle do Waszej twarzy, to ta dodatkowa regulacja okaże się bardzo pomocna, zamiast walczyć z wyciągnięciem ramienia. Pokrętła na froncie urządzenia dają nam spore możliwości pracy z mikrofonem. Możecie włączyć/wyłączyć rejestracje dźwięku lub ustawić jeden z trzech parametrów: gain, mix czy głośność odsłuchu. Nie trzeba klikać w aplikacji, macie to na froncie urządzenia. Słuchawki do osłuchu jak i gniazdo USB-C możecie podłączyć na pleckach urządzenia. Dodatkowo gain i mute mają umieszczony dookoła LED, który informuje o statusie.

Jakość dźwięku Sennheiser Profile Streaming Set

Mikrofon ma charakterystykę kardioidalną. Znaczek Sennheisera jak zwykle ze sobą niesie jakość. Najlepiej co do niej możecie się przekonać na żywym przykładzie. Jeden z naszych odcinków podcastu The Grengolada, jest w całości zarejestrowany właśnie na tym mikrofonie. Dźwięk jest bardzo czysty, powiedziałbym z wyraźnymi dołami (porównując go do mojego RE320, ten wydaje się mieć bardziej uwypukloną górę). Jest bardzo czysto i przede wszystkim mikrofon nie zbiera wszystkiego dookoła, za co z pewnością kryje się autorskie rozwiązanie marki. [gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="189619,189618"] Jak to wszystko podsumować? Otóż Sennheiser Profile Streaming Set to doskonałej jakości zestaw dla twórców, niezależnie od profilu działalności. Sprawdzi się wybornie przy wieczornym graniu, ale i doskonale nagra podcast, czy posłuży w streamingu. Czuć tu wszędzie doskonałą jakość marki Sennheiser, a sam mikrofon jest absurdalnie prosty w użytku — dosłownie plug'n'play. Cena na dzień pisania recenzji (949 PLN) to 1/3 mniej od popularnej konkurencji. Sam gorąco polecam, doskonała jakość wykonania, jeszcze lepsza jakość dźwięku i ogromna wszechstronność.
Idź do oryginalnego materiału