Satelitarny internet bez Ameryki? Eutelsat i niemieckie pieniądze kluczem do niezależności

1 dzień temu

Szef Eutelsat apeluje do Niemiec o zaangażowanie w unijną inwestycję w satelitarny internet. Dla Europy to szansa na niezależność od Starlinka i wsparcie m.in. dla ukraińskiej łączności krytycznej.

Eutelsat, francusko-brytyjski operator satelitarny i główny rywal amerykańskiego Starlinka, oficjalnie zaapelował do rządu Niemiec o współfinansowanie rozbudowy europejskiej sieci satelitarnej. CEO Eutelsatu, Jean-François Fallacher, wskazał, iż tylko silne partnerstwo i wsparcie państw takich jak Niemcy i Francja pozwoli Unii Europejskiej uniezależnić się od amerykańskiej dominacji w dostępie do internetu przez satelitę.

Obecnie Starlink Elona Muska posiada ponad 7 000 aktywnych satelitów na niskiej orbicie i setki tysięcy terminali na całym świecie, w tym ponad 50 000 w samej Ukrainie. Eutelsat będąc w posiadaniu 600 satelitów LEO (OneWeb) oraz 35 jednostek geostacjonarnych, próbuje zbudować prawdziwą alternatywę. Niemcy już finansują dostęp do Eutelsatu na Ukrainie – rząd federalny opłaca wdrożenie i eksploatację sieci, która od roku działa równolegle do Starlinka. Liczba terminali Eutelsatu jest jednak znacznie niższa (poniżej 1 000), choć deklarowane są szybkie dostawy choćby do 10 000 urządzeń.

Koszt terminali Eutelsaut pozostaje problemem – jest on w tej chwili wielokrotnie wyższy niż zestawy Starlink. Jednak francuski operator argumentuje, iż bezpieczeństwo, niezależność technologiczna i unijna kontrola nad danymi mają decydujące znaczenie, zwłaszcza w perspektywie ograniczania amerykańskich wpływów i rosnących napięć geopolitycznych. Niemcy są dziś kluczowym partnerem Eutelsatu nie tylko na Ukrainie – Berlin miałby realny udział w rozwoju nowej generacji europejskiej konstelacji IRIS², nad której uruchomieniem UE pracuje do wczesnych lat 30. XXI wieku.

Szef Eutelsatu podkreśla, iż państwa unijne muszą wspólnie inwestować w telekomunikację krytyczną, by Europa nie była zależna od decyzji zagranicznych korporacji. Według Fallachera, „wielu klientów mówi wprost: chcemy mieć alternatywę, nie chcemy być skazani na monopol jednego dostawcy”. Priorytetem jest więc szybka rozbudowa flot satelitarnych oraz obniżka kosztów urządzeń końcowych.

Idź do oryginalnego materiału