Samsung wprowadza na rynek klasę urządzeń AI – dzięki sztucznej inteligencji mają ułatwić prace domowe

4 miesięcy temu

Samsung prezentuje „Klasę AI”, czyli urządzenia, które dzięki zaawansowanym funkcjom wykorzystującym sztuczną inteligencję zdaniem producenta mogą realnie pomóc nam w codziennych obowiązkach domowych, ułatwić komunikację i wypoczynek.

Będzie je łatwo zauważyć dzięki specjalnemu oznaczeniu „Klasa AI” które znajdzie się głównie na sprzętach AGD i telewizorach. Podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowującej launch całej grupy produktów klasy AI – Jowita Michalska , znana w sieci jako @Jowita Digital – ekspertka w dziedzinie AI, założycielka i dyrektorka generalna Digital University – podkreśliła zalety i szanse wykorzystania AI w naszej codzienności.

AI nie jest już odległą wizją ale integralną częścią naszej codzienności. Również tej domowej. Przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji powinna się opierać na synergii między ludźmi a technologią. I tym właśnie jest nowa klasa AI firmy Samsung. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w urządzeniach mamy realną pomoc w zdobywaniu wiedzy, komunikacji, rozrywce, pracach domowych, oszczędzeniu wody, zasobów czy energii, a choćby zwiększenia bezpieczeństwa! Coraz częściej też to my będziemy uczyli sztuczną inteligencję naszych przyzwyczajeń i jeszcze lepiej dostosowywali ją do naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy czas na przyjemności, odpoczynek i jakże istotny w obecnych czasach – samorozwój– podsumowuje Jowita Michalska.

Samsung rozpoczął prace nad AI przed 10 laty. Teraz wprowadza „Klasę AI”, którą wyróżnia się niezwykle duża grupa urządzeń, które dzięki sztucznej inteligencji pomogą nam lepiej organizować pracę, dom i poprawią komfort życia. Jest już obecna w 240 sprzętach AGD, wszystkich telewizorach Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED i The Frame z 2023 i 2024 roku oraz telefonach Galaxy z rodziny S24. Trafiła też do Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 i tabletów z serii Tab S9. Z jej możliwości korzystają także klimatyzatory, urządzenia medyczne a także pamięci firmy Samsung.

Przygotowanie listy zakupów, znalezienie wyjątkowego przepisu, dobranie odpowiednich parametrów pieczenia. Gotowanie to przyjemność, ale wiąże się także ze sporym nakładem pracy, czasu i energii. Teraz dzięki AI w urządzeniach Samsung takich jak np. piekarnik czy lodówka producent deklaruje, iż mamy większy komfort w codziennym przygotowywaniu posiłków. Mowa tutaj o dwóch flagowych technologiach: AI Vision oraz AI Pro Cooking

Inteligenta kamera „AI Vision” w lodówkach Samsung pozwala zidentyfikować świeżość do 33 różnych produktów spożywczych. Urządzenie robi to w oparciu o bogatą bazę zdjęć żywności. Rozpoznane produkty pojawiają się na wyświetlaczu, a „AI Vision” automatycznie aktualizuje ich listę. Użytkownicy mogą ustawić czas przechowywania produktów i otrzymywać powiadomienia, gdy zbliża się koniec terminu ich przydatności do spożycia. AI tym samym zapobiega marnotrawieniu pieniędzy, co nie pozostaje bez wpływu na domowe oszczędności. Lodówka posiada także funkcję sugerowania przepisów z wykorzystaniem poszczególnych składników.

Kiedy mamy już świeże produkty, możemy zabrać się do gotowania. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi AI Pro Cooking w piekarnikach Samsung. dzięki kamery piekarnik rozpozna, co się w nim znajduje, a następnie podpowie, jakie parametry pieczenia będą odpowiednie dla danej potrawy. Uwaga, wymaga to uprzedniego włączenia funkcji Sense Inside. Uruchamia się ją z poziomu panelu sterowania piekarnikiem. Dodatkowo, dzięki zainstalowanej na telefonie aplikacji SmartThings otrzymamy przypomnienie o wyłączeniu piekarnika by zapobiec np. przypaleniu przygotowywanego ciasta czy innej potrawy. Ciekawostką jest możliwość nagrania dziesięciosekundowego klipu, który będzie streszczeniem procesu pieczenia.

Można stwierdzić, iż AI przynosi korzyści 2w1 – jednocześnie usprawnia proces zarządzania domem i pomaga oszczędzać energię. Dobrym przykładem w tym wypadku są wybrane pralki Samsung, wyposażone już w technologię AI EcoBubble. Umożliwia ona skuteczne i energooszczędne pranie choćby w niskiej temperaturze. Dzięki inteligentnemu czujnikowi pralka wykrywa rodzaj tkaniny i na tej podstawie poprawia wydajność prania poprzez dozowanie odpowiedniej ilości wody i detergentu, a następnie tworzy aktywną pianę, która wnika w tkaniny, co sprawia, iż zabrudzenia usuwane są choćby o 24% efektywniej. Piorąc w niskiej temperaturze możemy ograniczyć również zużycie energii choćby o 70%. Kolejna technologia dostępna w wybranych pralkach ułatwiająca robienie prania to program „Pranie Optymalne AI”, który wykorzystuje zaawansowane czujniki określające wagę i rodzaj tkanin oraz stopień zabrudzenia wsadu. Te informacje pozwalają optymalizować ilość zużytej wody i detergentów i w rezultacie wykonać skuteczne pranie optymalizując jednocześnie zużycie zasobów.

A co z odkurzaniem? AI również znajduje tam swoje zastosowania. W odkurzaczach pionowych Bespoke Jet wbudowano Tryb odkurzania AI, który rozpoznaje w trybie typ sprzątanej powierzchni. Natomiast najnowszy Samsung Jet Bot Combo AI Steam rozpoznaje obiekty 3D, dzięki czemu nie trzeba sprzątać rzeczy z podłogi przed odkurzaniem. Model ten dostosowuje moc ssącą i tryb sprzątania do powierzchni, a także pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem, np. poprzez zarządzanie harmonogramem sprzątania.

Oszczędzanie energii w całym domu dzięki jednego kliknięcia? To możliwe! A wszystko to dzięki możliwościom trybu AI Energy Mode w aplikacji SmartThings. Jak to działa? Wyobraźmy sobie lodówkę czy telewizor, który uczy się nawyków użytkownika np. częstotliwości otwierania drzwi czy tego jak i kiedy ogląda filmy, czy w trybie filmowym czy też dynamicznym. W oparciu o to w lodówce optymalizowana jest praca urządzenia poprzez algorytm AI, który dostosowuje prędkość kompresora oraz cykl rozmrażania. Taka lodówka zapamiętuje, jak często ją otwieramy, kiedy wkładamy nowe produkty i optymalizuje zużycie energii tak, aby pobierać jej jak najmniej. Dzięki tej funkcji może zużyć choćby do 15% mniej energii – to jakby była wyłączona przez 7 tygodni w roku. Ale AI Energy Mode to jednak nie tylko lodówki. Funkcję można włączyć w całym domu, jedynym warunkiem jest podłączenie sprzętów do aplikacji SmartThings. Dotyczy to wybranych pralek, suszarek, zmywarek czy telewizorów, w przypadku których w Trybie Energii AI obraz jest dostosowywany do jasności otoczenia zapewniając optymalne wrażenia wizualne w każdych warunkach oświetleniowych. Dostosowuje się także do treści, analizując to, co widzi użytkownik i selektywnie obniża jasność w kluczowych częściach sceny, by zwiększyć głębię i ekspresję czerni.

Pierwsza generacja TV Samsung wykorzystująca algorytmy AI, seria Excellence Line – wykorzystywała układ Neural Quantum oparty o 20 sieci neuronowych. Najnowsza – Neural Quantum 8K Gen3 – obsługuje już 512 takich sieci (układy te znalazły zastosowanie w telewizorze Samsung Neo QLED QN900D 2024). To niezbędny postęp w przypadku, kiedy chcemy na swoich telewizorach widzieć więcej i lepiej, czego dowodem jest rosnąca popularność przekątnych ekranu 65 cali czy 75 cali i większych.

Funkcje AI w telewizorach Samsung nie tylko poprawiają jakość obrazu, czy dźwięku ale także automatycznie optymalizują jego ustawienia. Jednym z najważniejszych zadań jest upscaling, czyli poprawianie materiałów o jakości SD, HD do jakości zbliżonej do 4K, a w przypadku telewizorów o wyżej rozdzielczości, takich jaka QN900D do obrazu zbliżonego do 8K , wyostrzając obraz i zapewniając wykorzystanie pełnego potencjału procesora, rozdzielczości i algorytmów. Tryb Adaptacyjny AI automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do rodzaju oglądanych treści, czy to film, sport, czy program ogólny, zapewniając jak najlepsze wrażenia wizualne. Z kolei Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro wykrywa hałas w otoczeniu i inteligentnie zwiększa głośność dialogów, aby były one zawsze wyraźne, choćby gdy tło muzyczne czy efekty specjalne są dominujące (co jeszcze do niedawna było prawdziwą zmorą kinomaniaków).

Funkcja Upłynniacz Ruchu AI Pro usuwa natomiast typowe problemy związane z oglądaniem wszelkich treści z dynamicznie zmieniającym się obrazem, na przykład wydarzeń sportowych – automatycznie wykrywa dyscyplinę i w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia, aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Dzięki temu piłka jest zawsze wyraźna bez wzglądu na to jak gwałtownie się porusza i jaki rodzaj rywalizacji oglądamy. Dzięki ulepszonemu głębokiemu uczeniu się funkcja Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro dodaje szczegóły do obrazu szybkiego ruchu, wykorzystując sztuczną inteligencję do precyzyjnego sterowania mini diodami LED. Wykrywając część sceny, na której w naturalny sposób skupiłby się wzrok, dodaje obrazom realizmu i trójwymiarowości.

Spersonalizowane audio w telewizorach Samsung podczas meczów piłkarskich – oto w jakich modelach je usłyszycie

Podobne rozwiązanie przygotowano dla graczy. Automatyczny Tryb Gry AI to technologia, która rozpoznaje rodzaj gry i optymalizuje jakość obrazu i dźwięku. Dzięki zmniejszonemu opóźnieniu sygnału wejściowego zapewnia to również lepszą ekspresję ruchu podczas gry.

Samsung chwali się również wspieraniem rozwoju AI poprzez ulepszenia w zakresie takich produktów jak procesory, pamięci i półprzewodnikowe nośniki danych. Ponadto od czasu debiutu telefonów z serii Galaxy S24, które jako pierwsze zostały wyposażone w technologię Galaxy AI, Samsung udostępnia funkcje AI również poprzednim generacjom urządzeń mobilnych. Na telefonach Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 oraz tabletach z serii Tab S9 można teraz korzystać z funkcji Galaxy AI. Od ułatwionego wyszukiwania online z funkcją Cirlcle to Search (Zakreśl, by wyszukać) przez funkcje Live Translate (Tłumaczenie na żywo) i Interpreteur (Tłumacz), które pozwalają tłumaczyć rozmowy i treści w czasie rzeczywistym bez konieczności korzystania z zewnętrznych aplikacji; aż po edycję zdjęć z wykorzystaniem AI ( kadrowanie, wycinanie, powiększanie obiektów) – wszystko to dostępne od ręki wybranych na mobilnych urządzeniach Galaxy.

Jak Polacy oglądają sport? Samsung publikuje wyniki badania

Idź do oryginalnego materiału