Samsung, SK Hynix i Micron rywalizują o dominację GDDR7

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu


Konkurencja między firmami Samsung, SK Hynix i Micron nasila się, koncentrując się na zwiększaniu szybkości przetwarzania i wydajności graficznej pamięci DRAM (GDDR) na potrzeby akceleratorów AI i wydobywania kryptowalut. W porównaniu z pamięcią o dużej przepustowości (HBM), pamięć GDDR7 charakteryzuje się większą szybkością przetwarzania danych i stosunkowo niską ceną. Ponieważ oczekuje się, iż Nvidia będzie korzystać z pamięci GDDR7 nowej generacji w swoich procesorach graficznych GeForce RTX50 Blackwell, konkurencja będzie prawdopodobnie równie silna jak popyt. Widzimy to chociażby patrząc na tempo wydawania nowych pamięci GDDR7 z ostatnich dwóch lat.

W lipcu 2022 roku firma Samsung Electronics opracowała pierwszą w branży pamięć DRAM GDDR7 o szybkości 32 Gb/s, zdolną do przetwarzania do 1,5 TB danych na sekundę, co oznacza 1,4-krotny wzrost prędkości i o 20% lepszą efektywność energetyczną w porównaniu z pamięcią GDDR6. W lutym 2023 roku Samsung zademonstrował swoją pierwszą pamięć GDDR7 DRAM o szybkości pinowej 37 Gb/s. 4 czerwca firma Micron zaprezentowała na targach Computex 2024 nową pamięć GDDR7, oferującą prędkość do 32 Gb/s, przepustowość większą o 60% i efektywność energetyczną o 50% lepszą w porównaniu z poprzednią generacją. niedługo potem firma SK Hynix wprowadziła pamięć GDDR7 o szybkości 40 Gb/s, zaprezentowaną ponownie na targach Computex 2024, podwajając przepustowość poprzedniej generacji do 128 GB na sekundę i poprawiając efektywność energetyczną o 40%.

Pamięć GDDR vs HBM

Procesory graficzne z pamięcią GDDR:

  • Częściej spotykane i łatwiejsze do znalezienia
  • Tańsze, ponieważ pamięć jest przymocowana do płytki drukowanej, a nie do chipa
  • Wystarczająco szybki do większości regularnych zastosowań
  • Używają większej mocy i są mniej wydajne

Procesory graficzne z pamięcią HBM:

  • Mniej powszechne i trudniejsze do znalezienia
  • Drogie, zwykle w produktach z najwyższej półki, takich jak H100
  • Używany do zadań specjalnych, które wymagają dużej mocy przetwarzania danych
  • Bardziej wydajny i może obsłużyć więcej danych jednocześnie

Według badań przeprowadzonych przez Omdia oczekuje się, iż do końca tego roku graficzne pamięci DRAM będą stanowić 15% całego rynku DRAM z 7% w 2022 r. Czy nam się to podoba, czy nie, boom AI i pośpiech firm w kierunku tych nowych technologii w dużej mierze będzie determinować ewolucję rynku w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.



Source link

Idź do oryginalnego materiału