Garmin już jakiś czas temu wprowadził do sprzedaży Fenixa 8, ale tylko z ekranem AMOLED. Tymczasem wiele wskazuje na to, iż tez zegarek może też zadebiutować w wersji z wyświetlaczem microLED. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ale już teraz możemy przekonać się co nieco o możliwościach takiego wyświetlacza – za sprawą Samsunga. Samsung, obecny rzecz jasna na targach CES 2025, pokazał tam koncepcyjny smartwatch właśnie z ekranem microLED.
Technologia o obiecujących możliwościach
Panel microLED opracowany przez Samsunga z myślą o smartwatchach podobno osiąga jasność aż do 4000 nitów. Dla porównania, wyświetlacz w Apple Watchu Ultra 2 osiąga do 3000 nitów jasności, a to w tej chwili zegarek z najjaśniejszym ekranem na rynku. To, jak ekran microLED Samsunga wypada w praktyce, możecie zobaczyć
.
Jakie byłyby zalety smartwatchy z ekranami microLED? Mówi się nie tylko o tym, iż zaoferują jeszcze wyższą jasność, a więc i jeszcze lepszą czytelność w pełnym słońcu niż te z ekranami OLED, ale też iż będą charakteryzować się jeszcze niższym zużyciem energii. Trzeba też wspomnieć o tym, iż ekrany microLED nie są trapione problemami z wypalaniem pikseli, w przeciwieństwie do panelów OLED.
Okej, ale kiedy ekrany microLED trafią do pierwszych smartwatchy?
Jeśli chodzi o samego Samsunga, to nieoficjalne doniesienia sugerują, iż być może ekran microLED zobaczymy w przyszłym modelu Samsung Galaxy Watch Ultra. Samsung jeszcze nie ogłosił jednak, kiedy ten panel wejdzie do masowej produkcji.
Jak już wspomniałam, dotychczas było wiele w zmianek o tym, iż swój smartwatch z ekranem microLED ma w planach Garmin. Na przykład, kilka miesięcy temu nazwa „Garmin Fenix 8 microLED” pojawiła się na liście kompatybilności tarcz zegarków widocznej dla deweloperów na etapie publikowania ich prac w Garmin Connect IQ Store. Oficjalnej zapowiedzi tego urządzenia jeszcze jednak nie zapowiedziano.
Apple podobno przez jakiś czas również pracowało nad smartwatchem z ekranem microLED, ale już miesiące temu pojawiły się wieści o tym, iż gigant zdecydował się odłożyć te prace w czasie. Powód? Problemy z masową produkcją paneli microLED i ich obecne wysokie koszty.
Źródło: NotebookCheck, fot. tyt. superscientific/Instagram (zrzut ekranu)