Rzadki gatunek zadomowił się w gnieździe na stacji bazowej. Każdy może go podejrzeć

konto.spidersweb.pl 1 tydzień temu

Sensacyjne odkrycie – opisuje swoją reakcję Orange. To kolejny niezwykle interesujący przypadek, kiedy technologia pomaga środowisku.

Gniazda coraz częściej montowane są na stacjach bazowych. Dzięki temu możemy podglądać życie ptaków i obserwować, co się u nich dzieje. A dzieje się, oj i to sporo, co pokazała niedawno przyjaźń puszczyków i pustułek.

Teraz Orange informuje o innym radosnym odkryciu. Operator zdecydował się odbudować gniazdo rybołowa na swojej stacji. Jak relacjonuje na blogu Orange wcześniejsza wersja miała „wątłe podstawy” i silne wiatry były poważnym zagrożeniem.

Zbudowaliśmy wieniec z materiału zgromadzonego przez rybołowa i osadziliśmy gniazdo na platformie, dającej stabilną podbudowę. Pracę zakończyliśmy przed sezonem lęgowym i powracające z migracji ptaki zastały już odnowione lokum

– opisuje swoje działania operator.

Powracające ptaki gwałtownie się zadomowiły. A iż przy okazji operator zamontował kamerę, to możemy podglądać parę na stacji bazowej w Rościcach. Niestety w momencie pisania tekstu solidna, imponująca konstrukcja jest pusta, ale za to sporo dzieje się na innych stacjach. Warto zerknąć i poobserwować.

Na Spider’s Web piszemy o tym, jak technologia może pomagać zwierzętom:

Już nie jest sam. Dobra nieruchomość zawsze pomaga 😉 pic.twitter.com/SR9gXqv7Aa

— Wojtek Jabczyński (@RzecznikOrange) April 18, 2024

Naprawa gniazda była bardzo ważna

Orange podkreśla, iż populacja rybołowów w Polsce jest niewielka i liczy dosłownie kilkadziesiąt sztuk. Monitoring Ptaków Polskich precyzuje: „sukces lęgowy populacji lęgowej rybołowa wykazuje umiarkowaną tendencję spadkową, natomiast produktywność populacji wzrasta”.

Dlatego euforia była spora, kiedy dwa lata temu technicy zobaczyli gniazdo na stacji bazowej. A już rok później pojawiły się pisklęta. W końcu to jeden z najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce, a w tym przypadku zadomowił się poniekąd dzięki rozwojowi technologii.

Idź do oryginalnego materiału