Rozwiązania PATCHBOX w polskim biurze Red Bull | AV-IT Solutions | EET |

1 miesiąc temu

Prezentowane przez nas na łamach „AVIntegracje” instalacje żyją i cały czas się rozwijają. Projektory lampowe są wymieniane na maszyny z laserowym źródłem światła, ekrany LED, systemy nagłośnieniowe i instalacje wideo są rozbudowywane, a stworzone raz konfiguracje są modyfikowane i zyskują nowe funkcjonalności. Z tym większą przyjemnością często odwiedzamy ponownie projekty, które już gościły w naszym magazynie.
Takim przykładem jest instalacja stworzona w polskim biurze jednego z gigantów rynkowych i zarazem jednej z najprężniej działających i najbardziej rozpoznawalnych marek, jaką bez wątpienia jest firma RedBull.
W 2021 prezentowaliśmy wyjątkowy projekt AV zrealizowany przez firmą AV-IT Solutions. Teraz znów pojawił się tutaj krakowski integrator, tym razem z zadaniem wdrożenia rozwiązań PATCHBOX, w znakomity sposób porządkujących szafy rack i ułatwiających codzienną pracę całemu departamentowi AV i IT.
Co to za produkty, jakie są ich możliwości i co zdecydowało o zastosowaniu tych właśnie rozwiązań? Zapraszamy do lektury naszej prezentacji.

Współpraca firmy AV-IT Solutions z austriackim gigantem rozpoczęła się w 2021 roku, gdy po kilku latach sprawowania działalności przy ul. Wyścigowej, firma przeniosła się do loftowej przestrzeni wchodzącej w skład Fortu Mokotów. Wtedy zadanie instalacji i uruchomienia potężnego, zagiętego ekranu OLED witającego gości i wykorzystywanego w trakcie organizowanych tutaj eventów, instalacji nagłośnienia i stworzenia kompleksowego systemu sterowania zostało powierzone właśnie integratorowi z Krakowa.

Wszystko przygotowane do montażu!

Tym razem Red Bull zwrócił się do niej z zadaniem reorganizacji, uporządkowania i modernizacji znajdujących się w biurze szaf rack, które w ramach pierwszego etapu nie zostały zmodernizowane i w których brak opisów i ogólny chaos przysparzał odpowiedzialnym za obsługę całej sieci specjalistom mnóstwa problemów.
Gdy zatem firma AV-IT Solutions przystąpiła do modernizacji szaf rack oczywistym było, iż zastosowane zostaną tutaj właśnie rozwiązania PATCHBOX, znajdujące się w Polsce i kilkunastu europejskich krajach w ofercie dystrybucyjnej EET.
Zgodnie z filozofią przyjętą przez twórców marki PATCHBOX, Alexandra Genga i Josefa Hofstattera, głównym zadaniem stworzonych przez nich produktów od początku miało być przyspieszenie codziennej konfiguracji i okablowywania szaf rack oraz zasadnicze uporządkowanie, często bardzo wielu skrętek znajdujących się w każdej z nich.

Łączenie przełącznika sieciowego i urządzeń przy pomocy rozwiązań PATCHBOX? Nic prostszego!

To kompleksowe rozwiązanie do zarządzania maksymalnie dwudziestoma czteroma chowanymi kablami Cat.6a lub światłowodowymi, zaoszczędzające choćby do 50% miejsca w szafie i eliminujące większość najbardziej popularnych problemów takich instalacji jak: utrudniona realizacja koniecznych okresowych przeglądów lub jej brak, skomplikowana wymiana osprzętu sieciowego (np. przełączników sieciowych) czy ograniczenia przepływu powietrza i generowane tym samym problemy z zasilaniem, mogące powodować uszkodzenie kosztownego sprzętu, kosztującego niejednokrotnie tysiące euro.

Patchcordy w organizatorach kablowych od PATCHBOX mają niski profil, co pozwala na ich wygodne ułożenie w szafie.

W ofercie producenta znajdują się zarówno już skonfigurowane modele, gotowe do instalacji jak i rozwiązania i ramy, które można wyposażyć w odpowiednie panele, dokładnie wedle potrzeb danego projektu. W znajdującym się na stronie konfiguratorze, czeka na nas osiem kaset w różnych kolorach zarówno z portami STP, jak i UTP, a także kasety z portami światłowodowymi LC-LC i LC-SC.
Ponieważ firma Red Bull przykłada ogromną wagę do detali i do promowania i ekspozycji swojego logotypu, również musiało znaleźć to odzwierciedlenie w nowym wyglądzie szaf. Dlatego wszystkie zastosowane kable łączące urządzenia w każdej racku mają kolor czerwony, żółty i niebieski, co odpowiada kolorystyce logotypu.
Na co zwraca uwagę szef firmy AV-IT Solutions Jakub Druzic: „Pojedynczy panel PATCHBOX jest zbudowany w oparciu o swego rodzaju wyjmowane miecze. Dzięki temu o ile w całym zestawie dany element ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności wymiany całego panelu, ale wystarczy tylko wymienić pojedynczy moduł. Natomiast zastosowane w tych prowadnicach kable mają niewielki przekrój i niski profil, dzięki czemu ich układanie nie przysparza żadnych problemów”.

Rozwiązania PATCHBOX nie tylko pozwalają na łatwą identyfikację poszczególnych portów i wtyków, ale także ułatwiają organizację samych kabli w szafie.

Jednak managery kablowe PATCHBOX to nie jedyne rozwiązanie pochodzące z oferty producenta, wdrożone w polskiej siedzibie Red Bulla przez AV-IT Solutions. Do przykręcenia przełączników sieciowych został wykorzystany innowacyjny system montażowy /dev/mount, który w znaczący sposób przyspiesza cały proces i nie wymaga stosowania narzędzi, zapewniając łatwość montażu i wykluczając ryzyko zranienia.

Tak szafa rack wyglądała zanim firma AV-IT Solutions przystąpiła do jej modyfikacji.

Ponadto integrator sięgnął także po rozkładane wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium rozpórki Setup.exe mogące utrzymać choćby ciężar równy 50 kg. To bardzo przydatne rozwiązanie, które może być wykorzystane np. do podtrzymania switch’a w trakcie jego okablowywania, dowolnego urządzenia w trakcie jego instalacji w szafie rack czy do ustawienia na nim laptopa wykorzystywanego do codziennych prac serwisowych już po uruchomieniu całej instalacji w szafie rack.

Dzięki temu, iż PATCHBOX jest zbudowany w oparciu o swego rodzaju wyjmowane miecze, gdy choćby jeden element ulegnie uszkodzeniu, nie ma konieczności wymiany całego panelu, ale wystarczy tylko wymienić pojedynczy moduł.

Oprócz instalacji rozwiązań firmy PATCHBOX, do zadań integratora należało także opisanie każdego jednego portu. Co, biorąc pod uwagę stopień rozbudowania całej infrastruktury sieciowej było nie lada wyzwaniem. Dodatkowym utrudnieniem był również to, iż pracujący w biurze specjaliści integratora nie mogli w żaden sposób utrudniać funkcjonowania firmy, a co za tym idzie wszystkie prace musiały być prowadzona poza godzinami jego funkcjonowania, w szczególności ze względu na to, iż przed całą modernizacją nie było do końca wiadomo, która skrętka jest odpowiedzialna za jakie sygnały i jakie zadania realizuje dany switch.

Kolejna szafa rack w trakcie łączenia zainstalowanego w niej sprzętu, oczywiście przy pomocy rozwiązań PATCHBOX.

Podsumowanie
Zawsze, gdy w siedzibie RedBull Polska pojawia się firma AV-IT Solutions, dzieje się tutaj coś wyjątkowego. W 2021 roku wdrożyła do warszawskiego biura spektakularny ekran OLED w imponującej konfiguracji, na którym mogą być prezentowane treści w naprawdę dużym rozmiarze i który może być sercem odbywających się w tej przestrzeni eventów, kompletny, wielostrefowy system nagłośnieniowy oraz system sterowania ułatwiający intuicyjne zarządzanie wszystkimi urządzeniami.
Teraz krakowski integrator znów pojawił się w warszawskim biurze i w odróżnieniu do wizyty sprzed trzech lat, za sprawą której w biurze austriackiego giganta pojawiły się rozwiązania, które są wizytówką tej przestrzeni i które witają wszystkich gości tym razem zadaniem integratora była modernizacja technologii skrytej znacznie głębiej, z której jednak na co dzień korzysta całe biuro i które zapewniają jego bezproblemową pracę każdego dnia.
Mowa tutaj o szafach rack, które są miejscem, gdzie zbiegają się wszystkie systemy AV i IT, w które wyposażona jest ta przestrzeń.
O tym, jak dużą wagę firma RedBull przykłada do tego, aby każda strona jej działalności była widowiskowa i piękna, może świadczyć fakt, iż zastosowane do uporządkowania całego okablowania rozwiązania od PATCHBOX są utrzymane dokładnie w kolorach i sprawiają, iż nie tylko szafy rack nie są powodem do ukrywania ich w głębi biura, ale wręcz są powodem do tego aby nimi się pochwalić.
Jednak strona wizualna przebudowanej infrastruktury IT to tylko część sukcesu. Przede wszystkim zastosowane rozwiązania uporządkowały całą instalację, ułatwiając codzienną pracę, orientację w całej topologii i natychmiastową identyfikację i eliminację potencjalnych awarii czy prowadzenie cyklicznych przeglądów i prac serwisowych.
Dział AV szczęśliwy, dział IT szczęśliwy, inwestor zadowolony, co oznacza tylko jedno – kolejne udane wdrożenie krakowskiej ekipy!

Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: AV-IT Solutions

Idź do oryginalnego materiału