Rozdają 60 tysięcy darmowych biletów na pociągi. Kto skorzysta?

2 godzin temu

Młodzi miłośnicy niskobudżetowych podróży dostaną w tym roku wyjątkowy prezent od rządów Polski oraz Niemiec. Z okazji 35. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie obu państw uruchomiony zostanie przełomowy projekt „Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni”. Do rozdania jest aż 60 tysięcy darmowych biletów dla osób w wieku od 18 do 27 lat. Inicjatywa ma zachęcić młodzież do ekologicznego przemieszczania się i zacieśniania międzynarodowych więzi.

Siedem dni darmowej jazdy pociągiem. Do granicy dojedziesz bez opłat

Zasada działania nowego programu jest niezwykle prosta i ma maksymalnie ułatwić podróżowanie. Każdy z biletów będzie bowiem w pełni cyfrowy, co oznacza, iż pasażerowie zyskają do niego dostęp bezpośrednio z poziomu aplikacji na telefonie. Podczas kontroli w pociągu wystarczy jedynie pokazać ekran telefonu z wygenerowanym kodem.

Kluczową informacją dla podróżnych jest fakt, iż darmowy dokument pozwoli na swobodne przemieszczanie się po terytorium sąsiedniego państwa przez 7 wybranych dni. W tym okresie jego właściciel ma zagwarantowany również bezpłatny przejazd w obie strony na terenie swojego rodzinnego kraju. To pozwala dojechać do granicy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów własnych.

Organizatorzy akcji podeszli do tematu z naprawdę dużym rozmachem. W przeciwieństwie do standardowych, tanich biletów okresowych w Niemczech, Bilet Przyjaźni nie będzie ograniczał się wyłącznie do składów regionalnych czy podmiejskich. Młodzi ludzie wsiądą bez opłat do najszybszych pociągów dalekobieżnych, w tym polskich składów Intercity oraz niemieckich ekspresów ICE. System bez problemu obsłuży też ewentualną zastępczą komunikację autobusową na trasach kolejowych.

Bilet przyjaźni pozwoli na darmowe podróże po Polsce i Niemczech / źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Kto pierwszy, ten lepszy. Sprawdź, kiedy i gdzie składać wnioski o bilet

Całe przedsięwzięcie zostało podzielone po równo między oba współpracujące państwa. Każde sfinansuje bowiem pulę dokładnie 30 tysięcy darmowych wejściówek dla swoich obywateli. Strona niemiecka zabezpieczyła już na realizację tego celu kwotę ponad 5,5 miliona euro. Za wdrożenie procedur po tamtej stronie granicy odpowiada DB Fernverkehr AG. W Niemczech cały proces zapisów ruszy za pośrednictwem dedykowanej witryny freundschaftspass.de.

Z kolei w naszym kraju za przygotowanie odpowiedniej platformy internetowej i technologiczną obsługę zgłoszeń odpowiada spółka PKP Intercity. Co ciekawe, spółka zbiegiem okoliczności świętuje właśnie stulecie istnienia Polskich Kolei Państwowych. Zapisy dla chętnych wystartują w połowie września. Jednak urzędnicy już teraz ostrzegają, iż warto bardzo spieszyć się z wysłaniem wniosku.

Podobny projekt zrealizowany wcześniej w przez Niemcy i Francję spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Darmowe bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie. Wszystkie szczegółowe warunki, dokładny harmonogram rejestracji oraz ramy czasowe, w których będzie można realizować darmowe podróże, zostaną oficjalnie opublikowane na stronach przewoźników już w najbliższych tygodniach.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, Deutsche Welle / Zdjęcie otwierające: Unsplash (@joshrh19)

kolejpkpPKP Intercity
Idź do oryginalnego materiału