Rok 2025 nie będzie rokiem Linuksa, przynajmniej na Macach z chipami Apple Silicon

3 dni temu

Hector Martin nie miał udanych Walentynek, 14 lutego ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska kierownika projektu Asahi Linux. To inicjatywa, której celem było umożliwienie użytkownikom komputerów Apple napędzanych chipami Apple Silicon korzystanie z alternatywnego systemu operacyjnego.

Ta społecznościowa inicjatywa, która narodziła się krótko po tym, jak Apple zaczęło przechodzić na układy Apple Silicon na początku 2021 roku swój pierwszy sukces odnotowała w 2022 roku, kiedy zespół pracujący nad projektem wydał wersję alfa Asahi Linux dla Maców z procesorami M1 i M2.

Decyzja Martina o odejściu wynika, jak informuje serwis 9to5mac, podobno z wypalenia oraz trudności w pracy ze społecznością Linuksa, w tym samym Linusem Torvaldsem. Niemniej sam projekt Asahi Linux powinien być kontynuowany, choć odejście zaangażowanego człowieka z tej społeczności może mieć wpływ na tempo dalszego rozwoju alternatywy dla macOS-a.

Hector Martin: "Resigning as Asahi #Linux Project Lead"https://t.co/K1aqqr1Yho

— Lup Yuen Lee 李立源 (@MisterTechBlog) February 13, 2025

Portowanie Linuksa na komputery Apple Silicon jest nietrywialnym zadaniem. Delikatnie mówiąc. Martin, z pomocą społeczności, doprowadził jednak projekt do punktu, w którym Asahi Linux stał się jednym z najlepiej działających systemów Linux na laptopach Apple – choćby pomimo braku wsparcia ze strony Apple i oficjalnej dokumentacji. Niestety, najlepiej działający nie oznacza w tym przypadku idealnego działania. Niemniej zdaniem niektórych członków społeczności zgromadzonej wokół projektu, system Asahi Linux zapewniał płynną obsługę MacBooków z Apple Silicon i, mimo pewnych braków w obsłudze sprzętu, oferował wrażenia dorównujące, a choćby podobno przewyższające niektóre laptopy z procesorami x86.

Co dalej z Asahi Linux dla Apple Silicon? W 2025 roku planowane jest zakończenie procesu upstreamingu jądra, co oznacza, iż sterowniki niezbędne do działania systemu na Macach M1 i M2 trafią bezpośrednio do oficjalnego jądra Linuxa. To o tyle istotne, iż w tej chwili Asahi Linux jest projektem typu downstream, co oznacza, iż jego poprawki rozwijane są osobno. Wśród innych planów na przyszłość znajduje się rozwój nowych funkcji dla komputerów z układami M1 i M2, takich jak wsparcie dla trybu DisplayPort alt, DirectX 12 oraz wewnętrznych mikrofonów – obsługa tych ostatnich powinna pojawić się już w najbliższych dniach.

A co z Asahi Linux na komputery Mac z chipami M3 i M4? Chętni na alternatywny system muszą poczekać, nowy sprzęt nie jest podobno priorytetem dla zespołu. Nie zmienia to faktu, iż dominacja macOS na komputerach Apple z układami Apple Silicon pozostanie niezachwiana. o ile ktoś byłby chętny wypróbować aktualną wersję alternatywnego systemu, odsyłam na witrynę projektu Asahi Linux.

Plan wdrożenia kolejnych generacji procesorów Apple Silicon

Jeśli artykuł Rok 2025 nie będzie rokiem Linuksa, przynajmniej na Macach z chipami Apple Silicon nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Idź do oryginalnego materiału