Firma ProAUDIO-AVT może pochwalić się niezwykle szeroką ofertą rozwiązań oraz konsekwentnie rozwijanym portfolio. Aby umożliwić zapoznanie się z nimi wszystkimi, zarówno obecnym jak i nowym klientom, dystrybutor zorganizował Roadshow, w trakcie którego prezentowane były wszystkie najważniejsze nowości, a także można było wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o aktualnych trendach branżowych.
Odwiedziliśmy gdański przystanek trasy pokazowej ProAUDIO-AVT.
Spotkania w ramach wiosennego Roadshow zorganizowane zostały w dniach 20-23 maja i z ekipą dystrybutora można było spotkać się we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku.
Pierwszą z marek, której warto przyjrzeć się nieco bliżej, jest mogąca pochwalić się niezwykle rozbudowanym portfolio oferowanych rozwiązań firma Fonestar. Nie tylko poświęcono jej wiele miejsca w ramach przedstawianych na każdym z przystanków prezentacji, ale w strefie ekspozycyjnej można było zapoznać się z różnymi modelami urządzeń, znajdujących się w jej ofercie.
Fonestar to hiszpański producent rozwiązań audio działający na rynku od 1947 roku. Jego oferta jest podzielona na trzy główne sektory: strefowe systemy audio, cyfrowe matryce audio oraz rozwiązania AudioOverIP.
Rodzina cyfrowych matryc audio Fonestar NMX obejmuje cztery główne modele, różniące się przede wszystkim liczbą wejść i wyjść, a dwa warianty są wyposażone również w obsługę protokołu Dante. Z matrycami mogą współpracować kontrolery ścienne, kontroler z ekranem dotykowym oraz mikrofon rozgłoszeniowy, łączony również przy pomocy protokołu Dante.
Matryce producenta zapewniają potężną moc obliczeniową, która umożliwia używanie wielu różnych procesorów sygnałowych na każdym z kanałów audio. Do dyspozycji są także moduły AEC (algorytmy eliminacji echa), AFC (automatyczna redukcja sprzężeń), ANS (eliminacja hałasu) oraz AGC (automatyczna kontrola wzmocnienia). Na pokładzie znajdziemy osiem portów GPIO, złącza Ethernet i porty RS-232 i RS-485 umożliwiające sterowanie. Ponadto matryce pozwalają również na sterowanie kamerami PTZ.
Do zarządzania matrycami i tworzenia paneli użytkownika, służy, stworzona specjalnie dla jej potrzeb, bezpłatna aplikacja.
Producent ma w swojej ofercie dodatkowo kilka różnych linii głośników instalacyjnych. Pierwszą z nich jest topowa seria głośników sufitowych Fonestar SKY, z certyfikacją IP, w dwóch wariantach: z obudową lub bez, w trzech wersjach rozmiarowych: 5”, 6” i 8” oraz dostępną jako opcja, czarną maskownicą. Fonestar SONORA to instalacyjne zestawy głośnikowe z certyfikacją IP-66, dostępne w pięciu różnych wariantach z przetwornikami od 3” do 8”, w wariantach 100 V i przygotowanych do pracy w ramach instalacji niskoimpedancyjnych. Do dyspozycji klientów są zarówno modele w kolorze czarnym jak i białym.
W rodzinie rozwiązań SONORA znajdziemy także modele aktywne: SONORA-5AB/AN z wejściami jack, euroblock, regulacją barwy dźwięku i dodatkowym wyjściem na głośnik pasywny o impedancji 8 Ω, a także model SONORA-5AWB/AWN z wbudowanym odtwarzaczem USB i wbudowanym streamerem.
Producent ma w swojej ofercie również subwoofery instalacyjne POWERBASS, dwudrożne instalacyjne zestawy głośnikowe dużej mocy – seria AQUA – oparte o przetworniki 8” lub 12”, z certyfikacją IP-66, mogące pracować zarówno w instalacjach
100 V jak i niskoimpedancyjnych. W katalogu rozwiązań producenta znajdziemy także wzmacniacze miksujące 100 V z serii PROX, wzmacniacze miksujące premium, obsługujące od 3 do 5 stref z serii MAX, instalacyjne wzmacniacze strefowe MAZ, a także regulatory ścienne, odtwarzacze USB/BT/FM, mikrofony przywoławcze, a choćby bezprzewodowe systemy mikrofonowe UHF. Co więcej, hiszpańska firma ma w swojej ofercie również szafy rack 19”, należące do serii FRA z drzwiczkami z szybką, wyposażone w kółka oraz modele z serii FRX, a więc szafy rack z drzwiczkami z zamkiem, umożliwiające instalację wszystkich urządzeń rackowych pracujących w instalacji w wygodny sposób.

W ofercie firmy Aurora znajdziemy m.in. kompleksowe rozwiązania do transmisji sygnałów AV w oparciu o sieć IP, w tym również produkty obsługujące rozdzielczość 4 K, matryce, przełączniki, konwertery, skanery oraz procesory do zarządzania ścianami wideo.
Jeszcze więcej rozwiązań audio
Fonestar to jednak nie jedyna marka specjalizująca się w produkcji głośników, o której opowiadano w trakcie trasy Roadshow ProAudio AVT.
Specjaliści dystrybutora prezentowali także rozwiązania marki LB, która może pochwalić się m.in. opatentowaną technologią Polar, w którą zaopatrzonych jest większość dwudrożnych konstrukcji głośnikowych, zapewniającą bardzo szeroką dyspersję dźwięku, wynoszącą aż 180 stopni w zakresie do
5 kHz. Dzięki temu możliwe jest równomierne nagłośnienie choćby dużych przestrzeni i równomierne pokrycie dźwiękiem przy użyciu mniejszej liczby głośników, rozmieszczonych w większych odstępach.
W ofercie producenta znajdziemy m.in.: sufitowe zestawy głośnikowe zarówno w odsłonie dwu- jak i trójdrożnej, niewidzialne zestawy głośnikowe o hybrydowej konstrukcji, łączącej głośniki i wzbudniki, a także klasyczne zestawy głośnikowe, zestawy natynkowe, cylindryczne zestawy głośnikowe, subwoofery instalacyjne, kierunkowe zestawy głośnikowe, głośniki kolumnowe i soundbary, a także wzmacniacze kompaktowe i wzmacniacze instalacyjne. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie głośniki, znajdujące się w ofercie marki LB, bazują na membranach wykonanych z polipropylenu, zapewniającego wysoką odporność na wilgoć.
Bardzo interesującą grupę rozwiązań stanowią również produkty marki Loud of Sweden. To bezprzewodowe systemy audio dla przestrzeni publicznych i instalacji na takich rynkach jak retail czy HoReCa.
W ofercie znajdziemy bezprzewodowy głośnik instalacyjny Gen 2, instalowany na szynoprzewodzie z transmisją w paśmie 1,9 GHz, dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, nadajnik systemu bezprzewodowego z czterema niezależnymi strefami głośności, matrycę audio z Dante i PoE 4×4, a także aktywny zestaw głośnikowy, do montażu w profilach sufitowych, będący niewidocznym rozwiązaniem nagłośnieniowym.
W trakcie spotkań nie mogło zabraknąć również konsolet audio. Mowa tutaj o rozwiązaniach, działającej od 1976 roku, brytyjskiej firmy Studiomaster.
Wśród oferowanych przez markę rozwiązań, warto wskazać m.in.: kompaktową, cyfrową konsoletę mikserską DIGILIVE 16, zaawansowaną, flagową konsoletę DIGITRACK 18, zapewniającą obsługę 18 kanałów wejściowych, 16 mikrofonowych, grupy DCA i Mute, konfigurowalne warstwy i przyciski oraz 9 zmotoryzowanych tłumików. Ponadto producent ma również w ofercie modele rackowe DIGILIVE 16, a także serię, prostych w obsłudze, kompaktowych mikserów analogowych CLUB XS+, a także aktywne systemy nagłośnieniowe Studiomaster DIRECT, zestawy głośnikowe typu point source VENTURE, rozwiązania instalacyjne oraz wzmacniacze.

Specjaliści dystrybutora prezentowali także rozwiązania marki LB, która może pochwalić się m.in. opatentowaną technologią Polar, w którą zaopatrzonych jest większość dwudrożnych konstrukcji głośnikowych, zapewniającą bardzo szeroką dyspersję dźwięku, wynoszącą aż 180 stopni w zakresie do 5 kHz. Dzięki temu możliwe jest równomierne nagłośnienie choćby dużych przestrzeni i równomierne pokrycie dźwiękiem przy użyciu mniejszej liczby głośników, rozmieszczonych w większych odstępach.
AV, a więc również wideo i sterowanie
Jako iż firma ProAudio AVT od zawsze działa w obszarze proAV, w trakcie spotkań nie tylko poruszane były zagadnienia związane z dźwiękiem. Wiele miejsca poświęcono również technologiom wideo oraz systemom umożliwiającym sterowanie całymi instalacjami audiowizualnymi.
W ofercie firmy Aurora znajdziemy m.in.: kompleksowe rozwiązania do transmisji sygnałów AV w oparciu o sieć IP, w tym również produkty obsługujące rozdzielczość 4K, matryce, przełączniki, konwertery, skanery oraz procesory do zarządzania ścianami wideo.
Producent chwali się, iż w jego ofercie już dzisiaj znajdują się zarówno transmitery AvoverIP, działające w oparciu o infrastrukturę 1 Gbit (seria VPX), jak i rozwiązania wykorzystujące do transmisji switche z portami 10 Gbit (seria IPX), które są przyszłościowym rozwiązaniem dla potrzeb transmisji 8K czy 4K120.
Co istotne, rozwiązania AVoverIP producenta mogą być w pełni zarządzane, monitorowane i kontrolowane z poziomu interfejsu i przeglądarki WEB.
W trakcie spotkań prezentowane były także rozwiązania do sterowania Realx IP Control, w pełni współpracujące z produktami z logo Aurora, ale także wieloma innymi, najpopularniejszymi systemami. Mowa tutaj o ściennych i biurkowych panelach dotykowych, panelach do zabudowy, klawiaturach sterujących, panelach rezerwacji sal, procesorach sterujących oraz oprogramowaniu Core Studio do tworzenia paneli i zarządzania całą infrastrukturą.
Rozwiązania Aurora korzystają z platformy ReAX, która bazuje na języku JavaScript, co sprawia, iż jest ona otwarta, nowoczesna i przystępna, o ile chodzi o programowanie.
Od kilku lat firma Pro Audio AVT zajmuje się również dystrybucją monitorów marki Legamaster. W trakcie spotkań omówiono trzy główne linie produktowe. Pierwszą z nich jest seria Explore 2 dostępna w rozmiarach 65”, 75” oraz 86”. To wyświetlacze bazujące na panelu IPS 4K60 z technologią zero-gap, bez wgranego systemu operacyjnego, ale za to wyposażone w slot OPS, trzy porty HDMI, port USB-C oraz trzy USB-A.
Monitory z serii Evolve 2 są dostępne już w czterech wariantach rozmiarowych 55”, 65”, 75” i 86”. Dysponują imponującym zestawem złączy, obsługują bezprzewodowe przesyłanie treści, WiFi6 i Bluetooth 5.2 oraz mają wbudowane 8 GB RAM, co pozwala na pracę z wieloma aplikacjami równocześnie lub tymi, które wymagają nieco większych zasobów.
Modele należące do tej serii są wyposażone w slot OPS, ale ponadto od razu są dostarczane z Androidem 13 EDLA!
Wciąż ciekawostką, w której jednak drzemie bardzo duży potencjał i która może znaleźć wielu odbiorców, w szczególności na rynku corporate i w salach wideokonferencyjnych, są monitory o proporcjach 21:9. I firma Legamaster również ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. To model HORIZON HRZ-9200 o przekątnej 92 cali i rozdzielczości 5K@60 Hz (5120 x 2160), w którym pracuje również panel IPS z technologią zero-gap.
Urządzenie ma wbudowany zestaw złączy HDMI (zarówno wejścia jak i wyjścia umożliwiające przesłanie sygnału do kolejnego monitora lub do projektora), złącza USB-C, a także obsługuje łączność bezprzewodową, za sprawą aplikacji Legashare.
Specjaliści, opowiadający o rozwiązaniach marki Legamaster, zwracali uwagę, iż urządzenia z serii EVOLVE mogą pochwalić się imponującą efektywnością energetyczną i niższym o 30-40% zużyciem energii w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku, co zaczyna mieć coraz większe znaczenie w szczególności w zamówieniach w sektorze corporate, w instytucjach publicznych, spółkach skarbu państwa czy instytucjach samorządowych. Nie bez znaczenia jest również to, iż producent wspiera swoje starsze urządzenia. Nowe modele, wprowadzane do oferty, mają bardzo wysoki poziom kompatybilności z poprzednimi seriami. Wraz z pojawieniem się nowego ekranu, równocześnie rozszerzane są możliwości serwisowania poprzedniej serii. Przykładowo monitory Evolve 1 oraz Evolve 2 dzielą aż 65% tych samych części.
W ofercie wrocławskiego dystrybutora znajdują się także rozwiązania marki DVDO i również te produkty zostały przybliżone w trakcie poszczególnych spotkań odbywających się w ramach wiosennego Roadshow. Portfolio producenta bazuje na dwóch filarach: rozwiązaniach do dystrybucji sygnałów oraz komunikacji wizualnej, a więc kamerach i współpracujących z nimi akcesoriach. W ofercie DVDO znajdziemy kilka różnych kamer wideokonferencyjnych z sensorami Panasonic lub Sony, obsługujących rozdzielczość FullHD, 4K60 lub 4K30 o różnych kątach widzenia, dla przestrzeni, o różnych wielkościach, wyposażonych w optyczny i cyfrowy zoom oraz zaawansowane algorytmy AI. W zależności od modelu, komunikacja urządzeń odbywa się w oparciu o złącza HDMI, USB 3.0, USB 2.0 lub 3G-SDI.

Wzmacniacze Fonestar
To jednak nie wszystko! Producent ma również w swojej ofercie wideobar, dostępny w wariancie białym lub czarnym, z wbudowaną kamerą 8Mpix 4K30, cyfrowym zoomem oraz zaawansowanym trackingiem wykorzystującym algorytmy AI. Urządzenie może być połączone z komputerem czy rozwiązaniami typu Rooms przy pomocy złączy HDMI lub USB 3.0 w formacie C.
Do sterowania kamerami producent przygotował trzy różne kontrolery PTZ: z 10,1” ekranem dotykowym, zestawem manipulatorów oraz najprostszy wyposażony w joystick i mały zestaw przycisków.
Marka DVDO ma także w swojej ofercie bezprzewodowe transmitery HDMI, extendery ścienne instalowane w puszkach energetycznych, extendery HDMI umożliwiające przesłanie sygnału przy pomocy miedzi na odległość choćby 120 m oraz na odległość
10 km przy wykorzystaniu światłowodu, extendery USB, przełączniki HDMI, matryce HDMI, a także modułowe matryce wideo, które mogą być wyposażone w karty ze złączami HDMI, HDBaseT, VGA, SDI, DVI czy złącza dla potrzeb komunikacji światłowodowej.

Szerokie portfolio rozwiązań głośnikowych marki Fonestar.
Producent ma także w swojej ofercie konfekcjonowane kable optyczne USB-C o długościach 5/10/15 m.
W trakcie kolejnych przystanków trasy, nie mogło zabraknąć rozwiązań marki Aten, która również znajduje się w ofercie dystrybucyjnej ProAudio AVT.
Prezentowany był m.in. zaawansowany sprzętowy procesor do ścian wideo 4K ATEN VW3620, który jest w stanie obsłużyć choćby sygnały 4K@60 Hz i zapewnia ciągłą, bezawaryjną pracę dzięki w pełni redundantnemu zasilaniu, zaawansowanemu systemowi chłodzenia, podwójnemu układowi CPU umieszczonemu na dwóch, niezależnych kartach oraz możliwości wymiany kart I/O w trybie hot-swap. Dzięki modularnej konstrukcji, ze slotami dla pięciu kart wyjściowych i siedmiu wejściowych, użytkownik może przygotować konfigurację dokładnie odpowiadającą jego potrzebom. Jak mogliśmy się dowiedzieć w trakcie spotkań, takie rozwiązanie pracuje np. w niezwykle wymagającym control roomie w jednej z elektrociepłowni w Polsce, a instalacja w drugiej jest w toku.
Prezentowany był także nowy Transceiver over IP VE8662, który zgodnie ze swoją nazwą może pełnić zarówno funkcję nadajnika jak i odbiornika, co pozwala na bardzo łatwą i efektywną rozbudowę infrastruktury AVoverIP, natychmiastowe przełączanie między wieloma źródłami i wyświetlaczami, wraz z kontrolą całego systemu w czasie rzeczywistym, zasilaniem PoE, możliwością wydzielenia sygnałów audio i przesłania ich wraz z sygnałem wideo przy pomocy skrętki oraz możliwością zarządzania ścianami wideo.
To idealne rozwiązanie do wszelkich instalacji digital signage, obiektów sportowych, pomieszczeń kontrolnych, lotnisk, dworców i przestrzeni komercyjnych.
Ponadto goście spotkań zorganizowanych w ramach Roadshow mogli na przygotowanej ekspozycji zapoznać się również z: bezprzewodowymi przełącznikami prezentacyjnymi, przełącznikami do kamer PTZ, interfejsami audio z obsługą HDMI, czy matrycowymi przełącznikami wideo HDMI z obsługą 4K.

Kamera PTZ marki DVDO
Systemy montażowe i nie tylko
O wielu interesujących rozwiązaniach w trakcie Roadshow opowiadali również specjaliści odpowiedzialni za markę Vogel’s.
Na kolejnych przystankach trasy, prezentowane były m.in. biurkowe uchwyty do monitorów, które umożliwiają dopasowanie pozycji ekranu i obrócenie wyświetlacza o przekątnej wynoszącej choćby 43”. W rodzinie rozwiązań MOMO znajdują się również modele pozwalające na instalację wielu monitorów 24” lub 27” w konfiguracji 3×1, 3×2, 4×1 czy zaawansowanych konfiguracji zakrzywionych, otaczających pracującego przed takim zestawem monitorów operatora. To znakomite rozwiązanie do zaawansowanych instalacji biurowych, pomieszczeń kontrolnych czy centrów monitoringu.
Ponadto w trakcie spotkań przedstawiono także uniwersalny system do montażu ekranów LED – Vogel’s dvLED Connect-it. W ofercie dostępne są zarówno uchwyty montażowe do paneli standardowych 27”, które świetnie sprawdzą się do budowy standardowych wyświetlaczy w formacie 16:9 i rozdzielczości FullHD, 4K i 8K w salach spotkań, salach wideokonferencyjnych czy w control roomach, a także system montażu dla cabinetów 50×50 oraz 50×100, który ułatwia skonfigurowanie nieco bardziej niestandardowych powierzchni wyświetlających.
Do czego przyzwyczaił nas producent, oczywiście wszystkie rozwiązania do montażu ekranów LED znajdujące się w jego ofercie zapewniają bardzo szybką i łatwą instalację, a po umieszczeniu na ścianie, mają grubość zaledwie 40 mm, co sprawia, iż gotowy ekran nie będzie mocno odstawał od niej.
Przedstawiciele firmy Vogel’s prezentowali także zmotoryzowane uchwyty do monitorów, z saerii RISE zarówno instalowane na ścianie, na podłodze, jak i w formie wózków przejezdnych, które umożliwiają łatwe dopasowanie wysokości zainstalowanego na nim monitora, choćby takiego o największej przekątnej wynoszącej 98” lub 105”.

Od kilku lat firma Pro Audio AVT zajmuje się również dystrybucją monitorów marki Legamaster. W trakcie spotkań omówiono trzy główne linie produktowe.
Zaprezentowano także dwa rozwiązania marki Marmitek, która od 2017 roku jest częścią grupy Vogel’s, a w największym uproszczeniu specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych, kompleksowych rozwiązań do bezprzewodowej transmisji sygnałów AV.
Nieco szerzej omówione były trzy różne rozwiązania. Pierwszym z nich jest system Stream 4K Pro, który w oparciu o wpinane do portu USB-C dongle, niewymagające dodatkowego systemu czy sterowników, jest w stanie, w ramach jednego systemu, obsłużyć choćby do 24 urządzeń. Aby wyświetlić obraz wystarczy tylko nacisnąć znajdujący się na wpiętym do naszego komputera dongla przycisk. Dodatkowo system Stream 4K Pro pozwala na równoczesne wyświetlenie na jednym ekranie czterech sygnałów, umożliwia sklonowanie ekranu przy pomocy AirPlay, Chromecast oraz Miracast oraz ma funkcję białej tablicy, która pozwala na zapisywanie notatek przygotowywanych na ekranie dotykowym, w pamięci własnego urządzenia przenośnego.
Drugim z produktów, jest rozwiązanie Stream S1Pro, które producent definiuje po prostu jako „bezprzewodowy kabel HDMI”. Nadajnik wpinamy do naszego urządzenia mobilnego lub dowolnego źródła HDMI, a odbiornik do projektora, lub monitora. System pozwala na przesłanie z niską latencją sygnału 1080p/60 Hz na maksymalną odległość 20 m.
W ofercie znajduje się również adapter USB-C, za pomocą którego systemu można używać również w połączeniu z najnowszymi laptopami, telefonami czy tabletami.
Ostatni z produktów to nieco bardziej zaawansowany system prezentacyjny Stream S2 Pro, który nie tylko jest pomostem między urządzeniem źródłowym, a końcowym rozwiązaniem do wyświetlania obrazu (monitorem czy projektorem), ale także obsługuje AirPlay i Miracast oraz umożliwia wyświetlenie np. tapety firmowej, gdy żaden sygnał nie jest przesyłany, co czyni system idealnym rozwiązaniem np. do sal konferencyjnych.

Szeroka oferta rozwiązań marki Aten, której ProAUDIO-AVT również jest dystrybutorem.
Podsumowanie
Cykl spotkań, zorganizowanych przez ProAUDIO-AVT, był dla dystrybutora doskonałą okazją do zaprezentowania wszystkich nowości produktowych oraz najświeższych, branżowych rozwiązań technologicznych. Dla reprezentujących sektor AV integratorów i projektantów instalacji, była to znakomita możliwość, aby porozmawiać o rozwiązaniach, które najlepiej odpowiedzą na konkretne wymagania danego projektu oraz porozmawiania z przedstawicielami każdej z marek, którzy wiedzą o danym rozwiązaniu wszystko.
Gdy tylko jest taka możliwość, my zawsze gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w takich wydarzeniach jak Roadshow ProAUDIO-AVT, bo możliwości osobistego spotkania i porozmawiania o nowościach, nie zastąpi żaden webinar!
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Radek Michalak, „AVIntegracje”