Większość z nas nie wyobraża dziś sobie życia bez telefonu komórkowego, przy czym stwierdzenie to wcale nie musi oznaczać uzależnienia. Jest to po prostu niezwykle praktyczne urządzenie, które ułatwia nam wiele codziennych zadań, w tym pozostawanie w kontakcie z bliskimi. Z tego względu warto się przygotować na nadchodzące zmiany. Choć dla niektórych będą wiązać się z tym utrudnienia, to w ogólnym ujęciu czeka nas sporo korzyści.
REKLAMA
Zobacz wideo Niezwykłe, oryginalne, ale niepraktyczne. Te telefony miały nas zachwycić, ale okazały się klapą [TOPtech]
Dlaczego wyłączają 3G i kiedy zniknie sieć 3G? Nadchodzący koniec będzie istotny dla rozwoju
Sieć 3G była swojego czasu prawdziwą rewolucją na rynku telekomunikacji. Niemniej dziś znacznie więcej możliwości daje 4G LTE i 5G. Są one przede wszystkim szybsze i stabilniejsze. Z tego względu operatorzy decydują się na stopniowe wygaszanie 3G w Polsce. Jak przypomina portal Forsal.pl, T-Mobile zakończyło już ten proces w drugim kwartale 2023 roku. Orange z kolei planuje to zrobić do końca 2025 roku. Play i Plus nie zadeklarowali jeszcze odejścia od tej technologii, ale decyzja taka prawdopodobnie będzie podjęta prędzej czy później.
Istotne jest też to, iż utrzymywanie sieci 3G przestaje być opłacalne. W maju 2022 roku Orange informował, iż z technologii tej korzysta już tylko trzy procent ich klientów. Wyłączenie jej umożliwi zatem wykorzystanie używanego przez nią pasma częstotliwości do poszerzenia pasma sieci LTE. To natomiast oznacza większą prędkość internetu oraz usprawnienie przepływu zapchanej sieci. Co jednak z tym niewielkim odsetkiem użytkowników? Czy wszystkich ich czeka przymusowa wymiana urządzeń?
Czy telefony 3G przestaną działać? Te parametry warto sprawdzić zawczasu
Jak wyjaśnia portal Warszawa w Pigułce, wyłączenie sieci 3G dla większości Polaków będzie niezauważalne. Pewne problemy mogą napotkać osoby posiadające starsze urządzenia, wyprodukowane przed 2012 rokiem, które obsługują jedynie 2G i 3G. Będą musiały one bowiem przestawić się na sieć 2G, która oferuje znacznie wolniejsze połączenie z internetem i mniej funkcjonalności. Zakładając jednak, iż takie telefony służą właścicielowi tylko do dzwonienia i SMS-owania, nie ma potrzeby wymiany sprzętu. Portal CHIP dodatkowo zwraca uwagę, iż w niektórych przypadkach w telefonach z LTE mogą być używane stare karty SIM, które nie obsługują LTE. W takich przypadkach konieczna może być wymiana właśnie samej karty. W razie wątpliwości szczegółowe informacje możemy zawsze uzyskać od swojego operatora.
Na koniec warto wspomnieć, iż brak 3G wpłynie nie tylko na telefony. Część kierowców być może będzie musiała zaopatrzyć się w nową nawigację, ponieważ część tego typu urządzeń w starszych samochodach korzysta na co dzień z sieci 3G.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.