Pamiętam jeszcze czasy, kiedy obecność gniazda audio jack 3.5 mm w telefonie była jego realną zaletą. Czasy się jednak zmieniły, a słuchawki bezprzewodowe, zwłaszcza te typu TWS (True Wireless), cieszą się gigantyczną popularnością – dziś mało kto korzysta z telefonu ze słuchawkami przewodowymi. Dokanałowe słuchawki bezprzewodowe da się nabyć w naprawdę atrakcyjnych cenach, a spora w tym zasługa marek takich jak Xiaomi. Nowe Xiaomi Redmi Buds 6 i Redmi Buds 6 Pro pojawiły się w Polsce z początkiem tego roku, budząc przy tym spore zainteresowanie. Są niedrogie i ładne, ale różnią się od siebie kilkoma detalami. Które powinniście wybrać? Podpowiadam.
Redmi Buds 6 i Redmi Buds 6 Pro są podobne, a diabeł tkwi w szczegółach
Redmi Buds 6 dostępne są w trzech kolorach (czarny, zielonym, białym) w cenie 189 złotych. Model Redmi Buds 6 Pro da się kupić w tej chwili w promocji za 289 złotych w kolorach czarnym, fioletowym i białym. Dopłata na poziomie 100 złotych nie jest gigantyczna, ale biorąc pod uwagę kuszące ceny obu produktów – znacząca. Spędziłem z nimi kilka dni i mogę powiedzieć jedno: różnice pomiędzy nimi są subtelne, ale istotne.

Od strony wizualnej…
Etui w droższym modelu Redmi Buds 6 Pro jest bardziej zaokrąglone, owalne i prezentuje się klasycznie. W zestawie z Redmi Buds 6 znalazło się jakby bardziej interesujące etui z ostrymi krawędziami – moim faworytem jest to w miętowym kolorze, sami spójrzcie.

Ostatecznie to jednak wyłącznie kwestia gustu i powinniście kierować się właśnie nim. Tym bardziej, iż w obu zastosowano akumulator o identycznej pojemności, doładowujący słuchawki w tym samym tempie.
Redmi Buds 6 oraz Redmi Buds 6 Pro w kwestii wyglądu prezentują się podobnie, ale tylko na pierwszy rzut oka. Zmiany w konstrukcji wynikają chociażby z innej technologii ANC (funkcji redukcji szumów), która w przypadku droższego modelu ma skuteczność 55 dB, a tańszego – 49 dB.


Jeden i drugi model podobnie leżał w moim uchu, ale dopasowanie jest kwestią wybitnie indywidualną. Biegać w nich nie byłem w stanie, ale w tym przypadku lepiej sprawdzają się dedykowane słuchawki sportowe. W jednym i drugim przypadku w zestawie macie kilka końcówek w różnych rozmiarach – nie wykluczam, iż w niektórych uszach słuchawki Redmi będą „siedziały” na tyle solidnie, aby w nich trenować.


Jakość dźwięku: tu widać (a raczej słychać) Redmi Buds 6 Pro
Redmi Buds 6 grają przyjemnie. Dźwięk ma wyraźnie zaznaczony bas, lekko ocieplony środek i dość łagodną górę. To charakterystyka, która sprawdzi się w popie, hip-hopie czy podcastach. Ale jeżeli przesiądziesz się na Redmi Buds 6 Pro, usłyszysz więcej – więcej przestrzeni, więcej szczegółów, lepszą separację instrumentów.
Lepszy dźwięk w Redmi Buds 6 Pro jest zasługą obsługi kodeka LDAC i certyfikatu Hi-Res Audio Wireless, których brakuje w tańszym modelu. W połączeniu z dobrym źródłem (np. telefonem Xiaomi z MIUI), różnica jest zauważalna choćby dla przeciętnego użytkownika.
Aktywna redukcja szumów (ANC): oba mają, ale…
ANC w Redmi Buds 6 działa zaskakująco dobrze, jak na słuchawki w tej półce cenowej. Tłumią podstawowe hałasy tła – wentylator, silnik autobusu czy szum biura. Ale już wyższe częstotliwości, jak rozmowy w kawiarni, nie są dla nich łatwe.

Redmi Buds 6 Pro podnoszą poprzeczkę nieco wyżej. System ANC sięga do 55 dB i dzięki mikrofonom działa adaptacyjnie – analizuje otoczenie i dopasowuje poziom tłumienia. Efekt? Mniej dźwięków z zewnątrz, lepsze skupienie. Pro daje też tryb przezroczystości, który brzmi naturalniej, a nie metalicznie, jak w wielu niedrogich TWS-ach.
Bateria i ładowanie
Oba modele oferują solidny czas pracy: do 10 godzin bez ANC i około 6–7 godzin z aktywnym tłumieniem. Każde etui doładowuje słuchawki do pełna cztery razy. Różnice? Model Pro działa odrobinkę dłużej na jednym ładowaniu, ale są to różnice raczej kosmetyczne. Oba modele wspierają szybkie ładowanie – włożenie ich na 10 minut do etui zapewnia choćby 2 godziny słuchania.

W codziennym użytkowaniu oznaczało to, iż jedne i drugie słuchawki doładowywałem mniej więcej co 3–4 dni, przy intensywnym korzystaniu (słuchanie muzyki, rozmowy, YouTube). Etui ładowane są oczywiście przez USB-Cn. W jednym i drugim przypadku nie ma ładowania indukcyjnego.
Funkcje dodatkowe: model Pro ma przewagę
Dla niektórych ważne będą drobne detale wyróżniające Redmi Buds 6 Pro na tle modelu podstawowego. Są to, między innymi sposób obsługi – Redmi Buds 6 Pro mają regulację głośności gestami, czego zabrakło w podstawowym modelu. W Redmi Buds 6 gestem można włączyć lub wyłączyć ANC, aktywować aparat lub aktywować asystenta głosowego. W tym celu należy skonfigurować taką opcję w apce Xiaomi Earbuds, o której za chwilkę.
Ciekawą funkcją jest w Redmi Buds 6 Pro dźwięk przestrzenny ze śledzeniem ruchu głowy, który działa lepiej, niż można by sądzić po cenie. Daje to doskonałe wrażenie immersji podczas oglądania filmów na telefonie.

Wreszcie, Redmi Buds 6 Pro zapewniają lepszą jakość rozmów dzięki trzem mikrofonom i sztucznej inteligencji, co ma znaczenie dla osób często prowadzących rozmowy za pośrednictwem słuchawek na przykład na mieście.
Aplikacja Xiaomi Earbuds w obu przypadkach działa tak samo dobrze
Oba modele współpracują z aplikacją Xiaomi Earbuds, gdzie można dopasować ustawienia dotyku, włączyć tryby ANC czy sprawdzić poziom baterii. Parowanie z urządzeniami Xiaomi jest błyskawiczne, dzięki integracji z MIUI. Słuchawki wspierają też funkcję multipoint – można je połączyć z dwoma urządzeniami naraz.




Redmi Buds 6 czy Redmi Buds 6 Pro – które wybrać?
Jeśli szukasz słuchawek do codziennego użytku, chcesz dobrego ANC i niezłego dźwięku w niskiej cenie – Redmi Buds 6 będą w zupełności wystarczające. To solidne TWS-y, które za te pieniądze nikogo nie rozczarują, a wydobywający się z nich dźwięk robi dobre wrażenie.

Jeżeli natomiast zależy Ci na lepszej jakości dźwięku (LDAC!), chcesz bardziej zaawansowanego ANC albo po prostu chcesz obsługiwać słuchawki gestami lub oglądasz filmy na telefonie i uważasz, iż spodoba Ci się technologia śledzenia ruchów głowy, warto dopłacić do Redmi Buds 6 Pro. Dopłata ta, jak już wspomniałem, nie jest duża.

Jedno jest pewne: w żadnym przypadku nie przepłacisz. Redmi Buds 6 i Redmi Buds 6 Pro to uczciwie wycenione słuchawki, którym warto dać szansę.
Artykuł sponsorowany. Partnerem materiału jest Xiaomi.