Recenzja: Router Netgear RS600, testujący wydajność Wi-Fi 7 na iPhonie 16

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


The Netgeara Nighthawk RS600 to jeden z pierwszych routerów domowych WiFi 7 na rynku. Chociaż RS600 jest technicznie sprzedawany jako opcja średniej klasy w ofercie Netgear, jest więcej niż zdolny do zapewnienia szybkiego bezprzewodowego Internetu w całym domu.

Dla użytkowników Apple znaczenie Wi-Fi 7 wysunęło się na pierwszy plan wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone’a 16, który jest pierwszym urządzeniem Apple zachwalającym obsługę Wi-Fi 7. W tej recenzji przetestujemy prędkość Netgear RS600 na Wi-Fi 7 przy użyciu iPhone’a 16 Plus…

Jakość projektu i wykonania

Dopasowanie i wykończenie routera jest bardzo wysokie, a solidna jakość wykonania jest proporcjonalna do jego ceny. Routery o najwyższej wydajności będą zwykle wyposażone w zewnętrzny układ kolczastych anten, aby zapewnić możliwie największą prędkość i zasięg. RS600 zdecydował się wziąć pod uwagę estetykę, umieszczając wszystko w subtelnym sześciokątnym kształcie. W rezultacie powstał praktyczny, ale atrakcyjny projekt czarnego obelisku, który będzie dobrze pasował do przestrzeni domowych większości ludzi. Myślę, iż te punkty wizualne mają znaczenie, ponieważ większość ludzi jest zmuszona ustawiać swoje routery w widocznym miejscu w pomieszczeniu, na przykład na półce lub podobnym miejscu.

Obudowa RS600 jest również dość kompaktowa, ma około 30 centymetrów wysokości i 15 centymetrów szerokości. Zajmuje tyle samo miejsca, co duża książka w twardej oprawie, co pozwoliło mi ukryć ją całkowicie w narożnej szafce na multimedia. Ma znacznie mniejsze wymiary niż niektóre inne routery obsługujące Wi-Fi 7, takie jak bestia Asusa BE98którego powierzchnia jest prawie dwukrotnie większa dzięki większej podstawie i plątaninie anten wystawionych na zewnątrz. Dla kontrastu, RS600 dobrze pasuje do mojej półki sieciowej i jest wyjątkowo cichy podczas działania, więc nie wiedziałbym, iż tam jest.

Router umieszcza wszystkie wejścia/wyjścia z tyłu. Wszystkie porty są starannie ułożone pionowo z tyłu, a z przodu znajdują się odpowiednie wskaźniki LED dla wszystkich portu. Wskaźnik zaświeci się na biało, jeżeli urządzenia wykorzystują pełną prędkość tego portu, lub na pomarańczowo, jeżeli prędkość jest zmniejszona. Oznacza to, iż na pierwszy rzut oka widać, czy wszystkie kable Ethernet zostały podłączone do adekwatnych miejsc. jeżeli jednak rozpraszają Cię świecące białe i pomarańczowe diody LED, niestety nie mogłem znaleźć ustawienia umożliwiającego wyłączenie lampek stanu.

Konfiguracja i projekt aplikacji

Konfiguracja dzięki aplikacji Netgear Nighthawk na iPhonie jest bardzo prosta. Jest blisko plug-and-play. Wykonujesz kilka kroków korzystając z kreatora w telefonie i to wszystko. W pewnym momencie napotkałem błąd konfiguracji, więc miło było zobaczyć, jak aplikacja poradzi sobie w przypadku awarii. Aplikacja poleciła mi wyłączenie modemu szerokopasmowego i ponowne uruchomienie. Rzeczywiście, przy drugiej próbie wszystko poszło gładko i bez żadnych problemów.

Przeprowadzałem migrację z istniejącej sieci Wi-Fi, więc zaraz po skonfigurowaniu RS600 zmieniłem domyślną nazwę SSID i hasło, aby odpowiadały nazwom mojego starego routera. Oznaczało to, iż wszystkie moje urządzenia łączyły się automatycznie, bez konieczności ponownego wprowadzania haseł sieciowych we wszystkim. Można to łatwo zrobić dzięki interfejsu aplikacji lub możesz zalogować się do zaawansowanego panelu sterowania w przeglądarce internetowej na komputerze Mac, aby dostosować bardziej zaawansowane ustawienia konfiguracji.

Aplikacja jest sprawna, jeżeli jest podstawowa. Posiada pewne udogodnienia, takie jak możliwość wysyłania powiadomień, aby powiadomić Cię, gdy nowe urządzenia dołączą do sieci po raz pierwszy. Możesz skonfigurować profile dla poszczególnych urządzeń, jeżeli chcesz uzyskać nieco bardziej wyszukane rozwiązania, takie jak sieci dla gości i tym podobne, ale nie zawracałem sobie tym głowy.

Aplikacja jest nieco zbyt nachalna, wymuszając na Tobie subskrypcję zabezpieczeń Netgear Armor, co moim zdaniem ma niewielką wartość, biorąc pod uwagę pobieraną cenę. Żeby było jasne, subskrypcja jest całkowicie opcjonalna, ale za każdym razem, gdy uruchomisz aplikację, wyświetli się czerwony komunikat ostrzegawczy, iż jej nie masz. Prawdą jest, iż zakładając, iż wszystko działa, nie ma potrzeby zbyt częstego uruchamiania aplikacji Nighthawk po wstępnej konfiguracji.

Połączenia bezprzewodowe dzięki Wi-Fi 7

WiFi 7 to najnowsza generacja standardu Wi-Fi, oferująca jeszcze większą teoretyczną przepustowość i większe prędkości dla urządzeń sieci bezprzewodowej. Zawiera funkcje takie jak obsługa wielu łączy (MLO), która negocjuje najlepszy kanał bezprzewodowy do użycia w bieżącym środowisku, aby uniknąć zakłóceń. Specyfikacja Wi-Fi 7 obsługuje kanały o szerokości do 320 MHz, czyli dwukrotnie więcej niż maksymalnie 160 MHz w przypadku Wi-Fi 6E.

Jednak wydajność teoretyczna i wydajność w świecie rzeczywistym to bardzo różne rzeczy. Ściany, podłogi i odległość łatwo zmniejszają się do prędkości, jakich można się spodziewać w praktyce. Trudne staje się także to, co reklamują producenci, w porównaniu z tym, co jest możliwe w ramach domeny specyfikacji.

Obecnie jedynym urządzeniem Apple obsługującym Wi-Fi 7 jest iPhone 16. Chociaż RS600 może nadawać na kanałach o częstotliwości do 320 MHz, iPhone 16 tak naprawdę nie obsługuje „pełnej” sieci Wi-Fi 7. Apple utrzymywał tę informację w tajemnicy, ale radia iPhone’a 16 komunikują się tylko w widmie do 160 MHz, a nie na nowym kanale 320 MHz udostępnianym przez specyfikację Wi-Fi 7. Będziemy musieli poczekać, aż przyszłe urządzenia Apple będą mogły w pełni wykorzystać możliwości routerów takich jak RS600.

Jednak przez cały czas możemy pochwalić się imponującymi wynikami. W moich testach iPhone 16 Plus podłączony do RS600 konsekwentnie uzyskiwał większą prędkość przesyłania danych niż MacBook Pro i znacznie szybciej niż starsze modele iPhone’a.

Testowałem wielokrotnie na dystansach „krótkiego”, „średniego” i „dalszego zasięgu” i wziąłem średnie, aby uzyskać następujące odczyty. Krótki zasięg znajdował się w tym samym pomieszczeniu co router, zaledwie kilka stóp dalej. Średni zasięg wynosił około dwudziestu stóp, w rogu sąsiedniego pokoju przez ścianę. Mając router umieszczony na dole, przeprowadziłem test dalekiego zasięgu, wchodząc na górę do sypialni, gdzie połączenie musiało sięgać przez podłogę poniżej. Testy przeprowadzono przy użyciu iPerf.

iPhone 14 Pro na częstotliwości 5 GHz Wi-Fi 6 osiągnął prędkość na krótkim dystansie około 720 Mb/s, podobne prędkości na średnim zasięgu i spadek do około 550 Mb/s w teście dalekiego zasięgu.

MacBook Pro M3 z Wi-Fi 6E 6 GHz był zaskakująco szybszy, osiągając około 980 Mb/s na krótkim dystansie, 850 Mb/s na krótkim dystansie i 600 Mb/s na dużym zasięgu. Oczekuje się, iż penetracja 6 GHz przez obiekty jest nieco gorsza niż 5 GHz i prawdopodobnie dlatego wynik testu dalekiego zasięgu jest bliżej iPhone’a 14 Pro niż na innych dystansach, choć wciąż szybciej.

Jak zatem wypada WiFi 7 w iPhonie 16 Plus? Mimo, iż telefon miał znacznie mniejsze radia niż MacBook Pro, pod każdym względem przewyższał MacBooka Pro.

Szybkość krótkiego zasięgu przekroczyła barierę 1 Gb/s, osiągając średnio 1580 Mb/s, o 50% więcej niż w MacBooku Pro i dwukrotnie większą wydajność bezprzewodową iPhone’a 14 Pro. Podczas moich testów zaobserwowałem szczytową prędkość wynoszącą 1728 Mb/s.

Średni zasięg był równie imponujący, testowany przy średnich prędkościach około 1390 Mb/s. Jest to o 60% szybsze niż WiFi 6E na laptopie.

Poprawa znacznie spada wraz ze wzrostem odległości. W teście dalekiego zasięgu iPhone 16 Plus osiągał średnio około 520 Mb/s. W rzeczywistości jest to nieco wolniej niż wynik 14 Pro, ale naturalne zmiany w środowisku mają duży wpływ na tych większych dystansach. Wyniki na obu telefonach przy tej odległości znacznie się różniły. Wyobrażam sobie, iż średnie wyniki w dłuższej perspektywie byłyby mniej więcej takie same. Laptop zwyciężył na dużym zasięgu w porównaniu do 16 Plus, prawdopodobnie dlatego, iż ma miejsce na znacznie mocniejsze radia, które mogą utrzymać silniejsze połączenie z większej odległości. Spodziewałbym się oczywiście, iż porównywalny (przyszły) MacBook z Wi-Fi 7 z łatwością go przebije.

W diametralnie przeciwnych miejscach mojego domu oba telefony osiągały prędkość około 150-200 Mbps. Zasięg pracy bezprzewodowego RS600 był jednak imponujący. Kiedyś korzystałem z systemu siatkowego, po jednym na każde piętro domu. Dzięki dużemu zasięgowi routera moje potrzeby w zakresie sieci bezprzewodowej są w tej chwili zaspokajane przez pojedynczy router RS600 umieszczony na parterze.

Podkreśla jednak, iż ogólny trend usprawnień sieci Wi-Fi z ostatniej dekady pozostaje aktualny; imponująco większe prędkości w bliskiej odległości, przy czym prędkości spadają w miarę oddalania się.

Połączenia przewodowe

W RS600 brakuje nieco liczby dostępnych superszybkich portów Ethernet. Z tyłu posiada dwa porty Ethernet obsługujące przepustowość 10 Gb/s, ale jeden jest także dedykowanym portem internetowym. Niezależnie od tego, czy masz łącze szerokopasmowe > 1 Gb/s, czy nie, musisz wykorzystać ten port. W dzisiejszych czasach prędkości łącza szerokopasmowego przekraczające 1 Gb/s są dość rzadkie. Niemniej jednak, choćby jeżeli nie możesz dzisiaj wykorzystać całej możliwej przepustowości, jesteś w dużym stopniu zabezpieczony na przyszłość.

Pozostaje jeszcze jeden fizyczny port 10 Gb/s na routerze. jeżeli masz szybki magazyn danych lub serwer domowy (być może nowy Mac mini z opcją 10 Gb/s), będą one musiały zajmować ten pojedynczy port 10 Gb/s. jeżeli masz więcej niż jeden, musisz udostępnić go dzięki przełącznika.

W przeciwnym razie router ma trzy dodatkowe porty Ethernet do podłączenia urządzeń peryferyjnych, ale są one ograniczone do prędkości 1 Gigabit. Oczywiście większość rzeczy nie potrzebuje przepustowości większej niż gigabit na sekundę, ale w pewnym stopniu podważa to sens routera Wi-Fi 7, jeżeli wszystko, co jest połączone przewodem, nie może osiągnąć prędkości Wi-Fi 7. Byłoby lepiej, gdyby te porty były przystosowane do prędkości co najmniej 2,5 Gb/s, aby zapewnić więcej miejsca na nowsze urządzenia pamięci masowej podłączone do sieci lub podobne. Konkurenci tacy jak TP-Link BE9300 ma na przykład cztery porty LAN 2,5 Gb/s.

Wniosek

The Netgeara Nighthawk RS600 jest świetny i stał się moim nowym routerem domowym, ale w tej chwili trudno mi go polecić bez zastrzeżeń. jeżeli masz działającą sieć Wi-Fi, z której jesteś zadowolony, masz ochotę bez wahania zmienić sprzęt na Wi-Fi 7… większość urządzeń po prostu nie będzie jeszcze w stanie wykorzystać tej prędkości.

Apple nie ma jeszcze w sprzedaży komputerów z pełnym WiFi 7 320 MHz. Ale oczywiście decyzja o zakupie jest sytuacyjna. jeżeli Twoja obecna sieć bezprzewodowa ma słaby zasięg lub prędkość, a w domu masz gigabitowy (lub szybszy) internet, a może masz serwer NAS lub właśnie kupiłeś nowego Maca mini z portem Ethernet 10 Gb/s, to zakup nowego Router Wi-Fi 7, taki jak RS600, nagle staje się oczywisty.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału