Recenzja Huawei FreeBuds Pro 4 - to jedne z najlepszych słuchawek na rynku

1 tydzień temu

Huawei udostępnił do testów swoją najnowszą, czwartą generację słuchawek TWS - FreeBuds Pro 4. Jest to flagowy model tego producenta, który jest adresowany do najbardziej wymagających użytkowników. Na razie poznaliśmy europejską cenę, która wynosi 200 euro. W porównaniu do innych topowych modeli cena nie jest przesadnie wysoka, bo Apple AirPods Pro II są o 250 zł droższe, a nie brakuje na rynku modeli wycenionych jeszcze wyżej.

Oczekiwania wobec Huawei FreeBuds Pro 4 mam wysokie, bo już poprzedni model Huawei FreeBuds Pro 3 stały się moimi ulubionymi słuchawkami TWS – pierwszymi, które po latach używania słuchawek Hi-Fi przywróciły pozytywne uczucia wobec słuchawek dokanałowych również do domowego użytku. W przypadku najnowszego modelu, Huawei kładzie równie duży nacisk na brzmienie muzyki co na jakość rozmów głosowych w choćby najbardziej ekstremalnych warunkach głośności otoczenia. Już na wstępie możemy zdradzić, iż FreeBuds Pro 4 nie rozczarowały.

Design

Kształt i rozmiar zarówno słuchawek, jak i etui, nie zmieniły się w porównaniu do starszego modelu. Huawei dodał ozdobne elementy w postaci złotych akcentów na krawędziach. Czy to się komuś spodoba, to kwestia gustu. Taki zabieg sugeruje produkt bardziej premium. Sam nie jestem zwolennikiem złotych ozdobników, ale na żywo nie przeszkadzają mi i są subtelniejsze niż sprawiają wrażenie na zdjęciach reklamowych. Słuchawki są oferowane w trzech kolorach – białym, czarnym i zielonym.

Tak jak w starszym modelu etui ma złącze USB-C oraz przycisk do parowania i resetowania słuchawek. Podczas pierwszego uruchomienia nie jest to konieczne, bo na ekranie telefonu automatycznie wyskoczy okno z propozycją połączenia FreeBuds Pro 4.

Każda ze słuchawek waży 5,8 grama, a etui waży 47 gramów. Słuchawki spełniają normę uszczelnienia IP54, która zabezpiecza je przed deszczem i potem. FreeBuds Pro 4 wygodnie wyjmują się z etui, co w przypadku niektórych modeli TWS nie jest regułą.

Nowością w Huawei FreeBuds Pro 4 jest bogatszy zestaw sprzedażowy. Oprócz 4 rozmiarów końcówek silikonowych w rozmiarach XS, S, M i L otrzymujemy po raz pierwszy trzy rozmiary końcówek z trójwarstwowej pianki pamięciowej. Pozwalają one jeszcze dokładniej wypełnić kanał słuchowy, co znacząco poprawia pasywną redukcję szumu.

Doceniam Huawei FreeBuds Pro 4 za rozbudowany i wygodny system sterowania. Słuchawki rozpoznają trzy rodzaje interakcji – ściśnięcie trzonu, dotknięcie i przesunięcie po powierzchni słuchawki. Ściśnięcie jest dla mnie najpewniejszym i dającym wyraźną informację zwrotną sposobem interakcji, który działa za każdym razem. choćby jeżeli pod palce dostanie się fragment materiału z szalika czy włosy, co wykluczyłoby obsługę dotykową. Przesuwanie palcem pozwala również na regulację głośności, co nie wszystkie słuchawki TWS umożliwiają.

Huawei FreeBuds Pro 4, podobnie jak starsza wersja o takim samym kształcie, jest dla mnie również jednym z najwygodniejszych modeli słuchawek dokanałowych – pewnie trzymają się w uszach, nie wypadają i nie wymagają ciągłego poprawiania. To cecha indywidualna, bo każde ucho jest inne, ale jest wiele konstrukcji na rynku, które w moich uszach trzymają się znacznie mniej pewnie.

Aplikacja

Aplikacja służąca do obsługi słuchawek Huawei to AI Life. Doceniam, iż udało się zrównoważyć liczbę dostępnych opcji i prostotę obsługi. Można za jej pomocą sprawdzić z jakimi urządzeniami sparowane są słuchawki, przełączyć tryb redukcji szumów otoczenia, wybrać jedno z dostępnych ustawień equalizera lub stworzyć własny w oparciu o 10 zakresów częstotliwości. Można również przetestować dopasowanie słuchawek, spersonalizować sterowanie gestami, włączyć odbieranie i odrzucanie połączeń przez kiwnięcie lub pokręcenie głową oraz zaktualizować frimware. Można także włączyć tryb niskiego opóźnienia, wyłączyć wykrywanie czy słuchawki są w uchu oraz znaleźć słuchawki dzięki wyemitowanego przez nie dźwięku.

Do aplikacji mam dwa zastrzeżenia. Na telefonach z Androidem innych niż Huawei, trzeba aplikację manualnie zainstalować z pliku APK, bo nie ma jej w sklepie Google Play. W niektórych przypadkach może to być problematyczne, ze względu na np. politykę firmy w przypadku służbowego telefonu, albo aktywnej rozszerzonej ochronie konta Google.

Zabrakło również możliwości odszukania słuchawek na mapie, jak w przypadku Samsung Smartthings Find. U koreańskiego producenta można na mapie sprawdzić ostatnie miejsce, w którym słuchawki miały łączność z telefonem. W przypadku Huawei można tylko nasłuchiwać, jeżeli słuchawki są w pobliżu i wciąż mają łączność z telefonem.

Jakość brzmienia

Każda ze słuchawek FreeBuds Pro 4 jest wyposażona w dwa przetworniki – jeden 11 milimetrowy wyposażony w poczwórny magnes oraz w drugi, wysokotonowy z membraną planarną. Słuchawki aktywnie monitorują swoje brzmienie uwzględniając kształt kanału słuchowego, sposób noszenia oraz głośność i dostosowują brzmienie w locie. FreeBuds Pro 4 według danych producenta emitują częstotliwości od 14 Hz do 48 kHz.

Oprócz kodeka AAC i LDAC Huawei wprowadził swój własny kodek o nazwie L2HC 4.0, który pozwala na rekordową przepływność aż 2,3 Mbps, co umożliwia bezstratną transmisję dźwięku. Zwracam jednak uwagę, iż ten kodek jest obsługiwany tylko przez telefony Huawei i w tym momencie tylko przez jeden model Huawei Mate X6. Kolejne modele zostaną dodane po aktualizacji do EMUI 15. Ja testowałem słuchawki w połączeniu ze telefonem Samsunga, korzystając z kodeka LDAC.

Huawei FreeBuds Pro 4 są najlepiej brzmiącymi słuchawkami TWS jakie testowałem. Mają angażujące brzmienie, które jednocześnie pozwala docenić głębokie basy, jak i szczegółowość, szybkość reakcji i precyzję. Mają w sobie iskrę widowiskowego brzmienia, ale jednocześnie nie męczą po dłuższym słuchaniu zbyt podkręconym fabrycznym equalizerem. Jako pierwsze słuchawki TWS (razem z poprzednim modelem FreeBuds Pro 3) przekroczyły u mnie barierę słuchawek używanych poza domem i zacząłem z nich korzystać również w domu, do samego cieszenia się przyjemnością słuchania muzyki na równi z otwartymi słuchawkami nausznymi Sennheisera i Hifimana. Charakterystyka słuchawek otwartych, nausznych i dokanałowych jest zupełnie inna, ale obie konstrukcje cieszą mnie teraz równie mocno, a wcześniej słuchawek dokanałowych w domu nie używałem niemal wcale. Zarówno muzyka elektroniczna, metal jak i jazz brzmią doskonale.

Redukcja szumów

Także aktywna redukcja szumów jest w tych słuchawkach doskonała. Czuć wyraźną różnicę w porównaniu do słuchawek dokanałowych ze średniej półki. Redukcja jest bardzo skuteczna we wszystkich scenariuszach w jakich miałem okazję sprawdzić słuchawki. Dla osób często podróżujących samolotem czy komunikacją miejską to kluczowa zaleta. Bez skutecznego ANC i tak nie da się cieszyć subtelnymi niuansami muzyki w głośnym otoczeniu. Tutaj oprócz dobrze działającej aktywnej redukcji mamy też do dyspozycji piankowe końcówki, które dodatkowo pasywnie wytłumiają otoczenie. Jakoś redukcji szumów wówczas zaczyna zbliżać się do tego co oferują najwyższe modele słuchawek nausznych. Na co dzień preferuję jednak wygodę i szybkość użycia końcówek silikonowych.

Rozmowy głosowe

Każda ze słuchawek Huawei FreeBuds Pro 4 ma po 3 klasyczne mikrofony oraz czwarty, wewnętrzny mikrofon działający na zasadzie przewodnictwa kostnego, służący do detekcji głosu użytkownika niezależnie od hałasu otoczenia. Już starszy model FreeBuds Pro 3 doskonale radził sobie z głośnym otoczeniem, ale Huawei FreeBuds Pro 4 są chyba najlepszymi słuchawkami na rynku do prowadzenia rozmów głosowych w głośnym otoczeniu. Huawei podaje dane, iż można rozmawiać w otoczeniu o głośności do 100 decybeli, czyli np. na festiwalu muzycznym w trakcie trwania koncertu i nasz rozmówca choćby się nie zorientuje, iż nie jesteśmy w cichym otoczeniu. Słuchawki radzą sobie też z prędkością wiatru do 36 km/h np. podczas jazdy na rowerze.

Sprawdziłem słuchawki w najbardziej głośnych okolicznościach jakie mogłem znaleźć i za każdym razem jakość rozmowy według moich rozmówców nie różniła się niczym od rozmowy w zupełnie cichym pomieszczeniu. Dla osób, które potrzebują prowadzić rozmowy służbowe w nietypowych okolicznościach (także wśród głośnych domowników) to może być najważniejsza zaleta tych słuchawek.

Bateria

Etui ma wbudowaną baterię o pojemności 510 mAh. Etui oraz słuchawki można ładować dzięki USB-C lub 5W ładowania bezprzewodowego.

Czas ładowania:

  • Około 40 min dla słuchawek w etui ładującym.
  • Przewodowo - około 1 godziny dla etui ładującego bez słuchawek
  • Bezprzewodowo - około 150 min dla etui ładującego bez słuchawek

Producent podaje szczegółowe dane czasu działania, uwzględniające rodzaj kodeka oraz głośność ustawioną na 50%

  • Priorytet jakości dźwięku (L2HC/LDAC):
    • Bez ANC: do 6,5 godz. ciągłego słuchania po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 30 godz. łącznie z etui
    • Z ANC: do 4,5 godz. po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 22 godz. łącznie z etui
  • Priorytet jakości połączenia (AAC):
    • Bez ANC: do 7 godz. ciągłego słuchania po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 33 godz. łącznie z etui
    • Z ANC: do 5 godz. po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 23 godz. łącznie z etui
  • Czas działania przy rozmowach głosowych:
  • Bez ANC: do 4,5 godz. po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 22 godz. łącznie z etui
  • Z ANC: do 3,5 godz. po pełnym naładowaniu słuchawek oraz do 18 godz. łącznie z etui

Jak widać dużo zależy od kodeka z jakiego korzystamy oraz redukcji szumu. W codziennym użytkowaniu są to wartości zupełnie wystarczające. jeżeli jednak lecimy samolotem poza Europę, albo bardzo dużo dzwonimy mogą być konieczne przerwy na doładowanie słuchawek w etui. Są słuchawki, które działają dłużej od Huawei, ale zwykle są to modele albo znacznie prostsze, gdzie bateria nie jest zużywana przez zaawansowane algorytmy ANC, albo większe.

Podsumowanie

Huawei FreeBuds Pro 4 to wyjątkowo udane słuchawki, które udoskonalają już i tak bardzo dobre Huawei FreeBuds Pro 3. Są trzy filary, w których FreeBuds Pro 4 wyróżniają się na tle konkurencji:

  • Doskonałe, angażujące, szczegółowe brzmienie
  • Świetna aktywna redukcja szumów wzmocniona przez dodatkowe, piankowe końcówki
  • Świetna jakość rozmów głosowych z bezkonkurencyjnym tłumieniem hałasu otoczenia

W każdym z tych obszarów słuchawki Huawei są albo najlepsze, albo w ścisłej czołówce. Biorąc pod uwagę cenę 200 euro, to atrakcyjna propozycja za flagowy model słuchawek TWS. Na rynku można znaleźć sporo droższych modeli.

Jedyne uwagi jakie mam do tych słuchawek to konieczność instalowania aplikacji AI Life do ich obsługi z pliku APK oraz brak możliwości odszukania zgubionych słuchawek na mapie. Poza tymi aspektami, to najlepsze słuchawki dokanałowe typu TWS jakie dotąd testowałem. Tak jak ich poprzednik prawdopodobnie zostaną moimi głównymi słuchawkami dokanałowymi na długi czas – być może do czasu wyjścia ich następcy.

Idź do oryginalnego materiału