Ranking TOP mini projektorów do telefonu. Sprawdź, które modele warto kupić

1 rok temu

Mini projektor do telefonu to bardzo funkcjonalny i uniwersalny gadżet. Pod względem wyświetlania obrazu z powodzeniem zastąpi telewizory, monitory, laptopy i inne urządzenia, na których oglądamy ulubione filmy i seriale. A jeżeli choćby ich nie zastąpi, to i tak będzie wartościowym substytutem, który dodatkowo jest lekki, kompaktowy i mobilny.

Najważniejsze jednak, iż dzięki takiemu niepozornemu urządzeniu możemy zaimprowizować warunki do seansu praktycznie wszędzie, gdzie nam się zamarzy. A to tylko jedno z wielu zastosowań mini projektora do telefonu.

Mini projektory do telefonu – zastosowanie

Tutaj tak naprawdę skalę zastosowań wyznacza Wasza pomysłowość. Możliwości jest naprawdę wiele. Takim nadrzędnym zastosowaniem wydaje się oczywiście oglądanie filmów i seriali. Pod tym kątem zresztą projektuje się część mobilnych projektorów, wyposażając je np. w głośniki, które zdejmują z użytkownika konieczność parowania urządzenia z zewnętrznym audio.

To jednak nie wszystko. Taki projektor przyda się również do prezentowania Waszych zdjęć i filmów z galerii telefona. To świetne rozwiązanie na rodzinne imprezy czy domówki spędzane w gronie przyjaciół, a przynajmniej lepsze niż przekazywanie sobie telefona z rąk do rąk.

Innym zastosowaniem może być gaming. Mini projektory są doskonałym wyborem dla miłośników gier wideo. Dzięki dużej przestrzeni wyświetlania i dobrej jakości obrazu można uzyskać lepsze doznania podczas gry zarówno w tytuły telefonowe, jak i pecetowe. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o możliwych opóźnieniach wyświetlania obrazu w stosunku do poleceń wydawanych bezpośrednio w grze.

Mini projektory do telefonu sprawdzą się również jako narzędzia, w których wyświetlimy prezentacje, na przykład kiedy spotkanie odbywa się w siedzibie klienta, który nie ma standardowego projektora lub ekranu, a my mamy mu do pokazania kilka slajdów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mini projektora do telefonu?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto na niego spojrzeć przez prymat kilku kluczowych kryteriów.

Jasność mobilnych projektorów

Tutaj oczywiście zasada jest taka, iż im więcej lumenów, tym lepiej. Warto jednak mieć na uwadze, iż mini projektory do telefonu, ze względu na swoje kompaktowe gabaryty, będą pod tym względem gorsze niż klasyczne odpowiedniki, głównie dlatego, iż standardowa lampa w większości przypadków jest tu zastępowana diodą LED.

Z drugiej strony – technologia LED oznacza potencjalnie dłuższą żywotność urządzenia oraz mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu, na przykład, niektóre modele są kompatybilne z ładowarkami samochodowymi określonego typu albo posiadają wewnętrzne akumulatory pozwalające na kilka godzin bezprzewodowej pracy.

Większość małych projektorów, tworzonych z myślą o mobilności, oferuje jasność na poziomie około 300 lumenów. Oczywiście zdarzają się modele, które są pod tym względem lepsze, zdarzają się też naturalnie gorsze.

Generalnie najlepszym rozwiązaniem przy wyborze urządzenia wydaje się dostosowanie jego możliwości „świetlnych” do warunków, w których zamierzamy korzystać z projektora najczęściej. Na przykład jeżeli będą to nocne seanse w łóżku, przy zgaszonym żyrandolu, wtedy ten aspekt nie będzie odgrywać tak istotnej roli. Oprócz tego warto pamiętać, iż jasność nie jest jedynym kryterium odpowiadającym za czytelność wyświetlanego obrazu. Obok niej mamy również chociażby rozdzielczość, kontrast, a choćby wielkość rzutowanego obrazu (mierzona w calach).

Rozdzielczość, kontrast, wielkość rzutowanego obrazu

Mini projektory do telefonów, tak jak ekrany np. monitorów, wyświetlają obraz w określonej rozdzielczości. Tutaj również – im większa rozdziałka, tym lepsza ostrość i detale obrazu. W przypadku projektorów producenci często podają dwie rozdzielczości: natywną oraz maksymalną. Niestety – im wyższe te wartości są, tym potencjalnie wyższa cena za projektor.

Co z kontrastem? W projektorach jest o tyle istotny parametr, iż wpływa znacząco na czytelność obrazu. Kontrast określa różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem. Im wyższy kontrast, tym obraz jest bardziej wyraźny i ostrzej zdefiniowany. Projektor o niskim kontraście może wyświetlać obraz o mniej głębokich kolorach, a ciemne obszary mogą wyglądać na szare lub rozmyte.

Przy oglądaniu filmów lub prezentacji dobry kontrast jest szczególnie ważny, ponieważ pomaga w odtworzeniu szczegółów w ciemniejszych obszarach obrazu, takich jak cienie i ciemne tony skóry. Wysoki kontrast zapewnia również większą ilość szczegółów w jasnych obszarach, takich jak niebo lub białe powierzchnie.

Wielkość rzutowanego obrazu z kolei wskazuje nam na to, ile cali projektor jest w stanie wyświetlić minimalnie i maksymalnie tak, iż obraz pozostał ostry i czytelny. jeżeli mamy specyfikację, która zakłada przedział od 29 do 100 cali, to znaczy to mniej więcej tyle, iż możemy ustawić projektor w takiej odległości od powierzchni, żeby mógł z powodzeniem imitować choćby 100-calowy ekran i to bez wyraźnego uszczerbku na jakości wyświetlanego obrazu.

Łączność mobilnego projektora do telefonu

Dziś mobilność w dużej mierze opiera się na bezprzewodowości. Z mini projektorami do telefonów jest podobnie, dlatego śmiało możemy od nich oczekiwać łączności bezprzewodowej. Najczęściej odbywa się ona za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi. W modelach droższych sporadycznie można natknąć się także na moduł NFC, który umożliwia szybkie parowanie projektora z urządzeniem wyjściowym.

Oczywiście poza rozwiązaniami bezprzewodowymi mile widziane będą również zwykłe złącza, na przykład HDMI.

Żywotność lampy mini projektora do telefonu

Tak jak w przypadku standardowych projektorów, tak i tutaj w specyfikacji sprzętowej znajdziemy informacje na temat żywotności urządzenia, a raczej jego lampy. Najczęściej są to wartości sięgające co najmniej 20 tysięcy godzin. Jak to się przekłada na lata? To już kwestia mocno indywidualna, wynikająca czasu i intensywności codziennej eksploatacji projektora.

Dla przykładu – codzienne używanie projektora przez 4 godziny daje nam 1460 godzin rocznie i 14600 godzin na dekadę. Takie proste wyliczenie udowadnia, iż mówimy o urządzeniach, którymi można cieszyć się przez długie lata.

Rozmiar i waga kompaktowego projektora

„Mały”, „lekki”, „kompaktowy” to przymiotniki, które dla wszystkich użytkownika mogą oznaczać co innego. Dlatego zanim kupicie konkretny mini projektor do telefonu, warto spojrzeć na to, jakie ma wymiary i ile waży. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek zakupowych.

Funkcje dodatkowe

Różne modele oferują różne funkcje, które mogą nas przekonać do zakupu. Niektóre projektory, określające się jako mobilne, posiadają wbudowane głośniki, inne nie. Są modele, które automatycznie dopasowują obraz do rodzaju powierzchni, na którym się wyświetla, zdejmując z użytkownika konieczność manualnej kalibracji. Zdarzają się również projektory z wbudowaną wewnętrzną pamięcią pozwalającą na przechowywanie multimediów, a choćby z systemem (np. Android).

Jakie mini projektory do telefonu wybrać? Sprawdź nasz ranking polecanych modeli


Idź do oryginalnego materiału