Pierwsza publiczna wersja beta Androida 16 zostanie udostępniona jeszcze dziś, a wraz z nią dynamiczne powiadomienia na ekranie blokady dotyczące wspólnych przejazdów i dostawy jedzenia, po wczorajszym ujawnieniu podobnej funkcji w telefonach Samsung Galaxy S25. Nowa wersja beta wymusza także zmianę rozmiaru aplikacji, co ma zapewnić, iż będą działać na pełnym ekranie na tabletach i urządzeniach składanych. Oczekuje się, iż będzie to pierwsza z czterech publicznych wersji beta przed pełną wersją Androida 16 w drugim kwartale.
Aktualizacje na żywo to dynamiczne powiadomienia, które „pomagają użytkownikom monitorować i gwałtownie uzyskiwać dostęp do ważnych bieżących działań” i są aktualizowane w czasie rzeczywistym. To wersja Androida dotycząca aktywności na żywo Apple dodało do swoich iPhone’ów w 2022 roku.
Samsung dodał również podobną funkcję w Jeden interfejs użytkownika 7pokazane w jego Telefony Galaxy S25 na wczorajszym wydarzeniu Unpacked, które nazywa Now Bar. Jednak chociaż wersje Apple i Samsunga obsługują szereg typów aplikacji i powiadomień, w tym wyniki sportowe na żywo, implementacja Androida 16 ogranicza się jak dotąd do śledzenia postępów, a Google sugeruje, iż powinien być używany wyłącznie do wspólnych przejazdów, dostarczania jedzenia i aplikacje nawigacyjne.
Podczas gdy pasek Now w Samsungu pojawia się jako pływające powiadomienie na dole ekranu blokady, a pasek Apple zaprojektowano wokół wycięcia na kamerę Dynamic Island, aktualizacje na żywo w Androidzie 16 wydają się być przypięte na górze zwykłego stosu powiadomień.
Android 16 będzie zachęcał aplikacje do otwierania się na pełnym ekranie na składanych urządzeniach i tabletach.Obraz: Google
Kolejna istotna zmiana w publiczna wersja beta to ograniczenie możliwości programistów w zakresie blokowania rozmiaru i orientacji okien aplikacji. Zmiana ma na celu zapewnienie, iż aplikacje „działają bezproblemowo” na urządzeniach „niezależnie od rozmiaru wyświetlacza i kształtu”. W skrócie: ma to na celu zapewnienie, iż aplikacje otwierają się w trybie pełnoekranowym na większych urządzeniach, takich jak tablety i urządzenia składane, oraz iż można je dowolnie zmieniać w celu umożliwienia wielozadaniowości. Gry są zwolnione, a twórcy aplikacji mogą zrezygnować z tej wersji, ale nie będą mieli takiej opcji do czasu wprowadzenia Androida 17 w 2026 roku.
Inne dodatki do publicznej wersji beta obejmują obsługę kodeka Advanced Professional Video (APV), wykrywanie scen w celu włączenia trybu nocnego w aplikacjach aparatu oraz lepszą obsługę renderowania tekstu w pionie. Te funkcje łączenia zostały już ujawnione w dwóch wersjach Androida 16 bety deweloperskie w tym ulepszenia menu wyboru zdjęć w systemie Android, bogatsze sterowanie dotykowe i aplikacja Health Connect do udostępniania informacji medycznych.
Google potwierdził również, iż pracuje nad dodaniem większej liczby rozszerzeń Gemini po wczorajszym uruchomieniu możliwości asystenta AI działaj w wielu aplikacjach dzięki jednego monitu. Jak dotąd Gemini współpracuje tylko z aplikacjami Google, kilkoma aplikacjami Samsunga i kilkoma opcjami innych firm, w tym Spotify i WhatsApp, ale Google obiecuje obsługę „więcej aplikacji od większej liczby producentów OEM na większej liczbie urządzeń i w większej liczbie obudów”.
Wersja beta Androida 16 jest już dostępna na każdym telefonie Google Pixel począwszy od Pixela 6, a także na tablecie Pixel. To pierwsza szansa dla szerszej publiczności na wypróbowanie nowej wersji Androida, ale nie będziesz musiał długo czekać, jeżeli nie chcesz ryzykować systemu w wersji beta. W tym roku Google zmienia częstotliwość aktualizacji i oczekuje się, iż Android 16 zostanie wydany w całości gdzieś w drugim kwartalepo ostatecznej wersji beta w kwietniu, znacznie wcześniej niż zwykle w trzecim kwartale.