Przyszłość telewizji 4K i HDR na przykładzie Hisense 65U7NQ

10 godzin temu

Przyszłość jest dziś! Tak przynajmniej jest w przypadku telewizji i telewizorów. Wystarczy zmienić telewizor na nowy, z wsparciem dla 4K i HDR, aby odkrywać seriale i filmy na nowo. Hisense 65U7NQ jest doskonałym przykładem, iż tę epokową zmianę można przeprowadzić za rozsądne pieniądze. O co chodzi z tym 4K, HDR i jaka rzeczywiście jest przyszłość telewizji? I co sprawia, iż opinie o Hisense 65U7NQ są tak dobre?

Specyfikacja techniczna Hisense 65U7NQ

Zacznijmy od końca, przyglądając się samemu telewizorowi Hisense 65U7NQ. jeżeli zależy wam na szczegółowej recenzji tego telewizora i mojej opinii, to w październikowym numerze możecie przeczytać moje doświadczenia z użytkowania 55-calowej wersji modelu U7NQ.
Seria U7NQ to telewizory LCD z wielostrefowym podświetlaniem w technologii MiniLED – tysiące mini diod skrytych za matrycą gwarantują świetną czerń, doskonały kontrast i wysoką jasność. Ekran wyposażono także w warstwę kropek kwantowych, czyli QLED/Quantum Dot, co zapewnia szeroką paletę kolorów – mówiąc prościej, piękne, żywe kolory. A także matrycę z odświeżaniem 144 Hz. Ta pozwala cieszyć się nie tylko dynamicznymi scenami akcji w filmach sensacyjnych czy płynnymi transmisjami sportowymi, ale też precyzyjną rozgrywką w świecie gamingu. Telewizor Hisense 65U7NQ wyposażono w procesor Hi-View Pro, wykorzystujący mechanizmy AI do przetwarzania każdej klatki obrazu.

Dużym atutem telewizora są również walory dźwiękowe. To nie tylko wsparcie dla Dolby Atmos i DTS, ale także wbudowany subwoofer zapewniający głęboki bas. Obok detali audiowizualnych istotną rolę w dobrych doświadczeniach z użytkowania Hisense 65U7NQ odgrywa system VIDAA – szybki, łatwy w obsłudze i dający dostęp do najpopularniejszych aplikacji VOD. Kontrola nad telewizorem odbywa się dzięki funkcjonalnego pilota z panelem solarnym. Obok opisywanej 65-calowej wersji i testowanej niedawno na łamach iMagazine wersji 55-calowej, ekran ten dostępny jest także w wersjach 75- i 85-calowej. To propozycje dla prawdziwych kinomanów, ale też wszystkich, którzy szukają rozsądnego telewizora o uniwersalnych możliwościach. Nie bez powodu Hisense U7NQ został nagrodzony EISA Best Product 2024-2025 w kategorii „Najlepszy Zakup Mini-LED TV”.

Zalety technologii 4K

Rozdzielczość 4K jest już z nami od ponad dekady. To w 2014 roku w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze telewizory z taką rozdzielczością. Tylko wtedy model, który nie dorównywał współczesnemu U7NQ, a określany jako flagowy, kosztował 4 razy tyle! Ponadto można było narzekać na brak treści w 4K. Czym jest 4K? To ultrawysoka rozdzielczość obrazu (inaczej UHD) – 3840 na 2160 pikseli. Aż 4-krotnie więcej niż w przypadku HD i ponad 20-krotnie więcej niż w przypadku rozdzielczości SD, którą wciąż można spotkać na wybranych kanałach telewizyjnych.

Wyższa rozdzielczość to bardziej szczegółowy obraz. Łatwiej uchwycić detale, łatwiej się nimi zachwycać. Zwrócić uwagę na smaczki w trakcie filmów, transmisji sportowych czy dostrzec piękno przyrody, niemal namacalne w filmach dokumentalnych.


Ta rozdzielczość jest też istotna, ponieważ wymiary telewizorów znacząco wzrosły. w tej chwili 55-calowy telewizor to najmniejszy rekomendowany rozmiar, a 65-calowy Hisense 65U7NQ to optymalny rozmiar do przeciętnego mieszkania. Natomiast w większych salonach warto pomyśleć o ekranach 75- i 85-calowych, a choćby 100-calowych (Hisense to jedyny producent, który ma w ofercie 100-calowy telewizor, a dodatkowo oferuje technologię Laser TV dla żądnych większych rozmiarów). Rozdzielczość HD była dobra w dobie 32- i 40-calowych telewizorów, natomiast dla 55-calowych ekranów jest po prostu niewystarczająca.

Tyle teorii, a jak jest z praktyką? Po pierwsze, najlepszy efekt uzyskamy, gdy zarówno nasz telewizor będzie wyświetlał natywnie obraz w 4K, jak i treści będą w 4K. Nie wystarczy więc sam telewizor, ale też odpowiedni pakiet w serwisie streamingowym, jak Netflix, Disney+, Max czy Apple TV+. Na prawdziwych filmożerców czekają płyty UHD Blu-ray z topową jakością obrazu, a gracze otrzymali nową Pro wersję konsoli PlayStation. Do wyboru mają także inne konsole czy komputery z mocnymi kartami graficznymi. Generalnie treści 4K jest bardzo dużo, choć nie uświadczymy ich raczej w klasycznej telewizji. Wynika to z wysokich kosztów utrzymywania chociażby kanałów na satelicie oraz ogólnych zmian rynkowych, gdzie to internet przoduje w materiałach wideo, a telewizja w swej starej formie jest dodatkiem dla osób mniej pragnących technologicznych nowinek.
Warto jednak pamiętać o „magicznych” możliwościach telewizora Hisense 65U7NQ, wyposażonego w procesor Hi-View Pro. Dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji telewizor upscaluje do rozdzielczości 4K materiały o niższej rozdzielczości. W praktyce oznacza to, iż obraz z jakiegoś starszego materiału czy kanału telewizyjnego nadającego w SD lub HD będzie wyglądał lepiej niż na starym i mniejszym ekranie.

Wpływ HDR na jakość obrazu

Jednak 4K to zdecydowanie za mało. Zmiana między HD a 4K jest widoczna, zwłaszcza na dobrej klasy materiale, ale w dobie mechanizmów AI poprawiających obraz na telewizorach da się uzyskać satysfakcjonujący obraz także z niskich rozdzielczości. Przełomowym rozwiązaniem, wpływającym na odbiór filmów, seriali i gier, jest HDR.

HDR to skrót od High Dynamic Range, czyli szeroki zakres tonalny, inaczej Wysoki Zakres Dynamiki. Pod tym hasłem kryje się technologia poprawiająca kontrast i zakres kolorów, co przekłada się na bardziej szczegółowy, a zarazem realistyczny obraz. Dzięki szerokiej palecie barw, lepszemu kontrastowi oraz odpowiednim danym zapisanym w filmach (treściach wideo) otrzymujemy obraz, w którym widzimy więcej detali w ciemnych scenach, a intensywne kolory wyglądają bardziej naturalnie. Światła reflektorów samochodu, policyjna syrena, ognisko, świece stają się nad wyraz naturalne, świecące w sposób realistyczny, a nie jakbyśmy oglądali zdjęcie.


To niesamowicie zmienia postrzeganie filmów. Co istotne, studia filmowe pracują nad cyfrową rekonstrukcją filmowych arcydzieł – odświeżono chociażby „Titanica” czy „Ojca chrzestnego”. W październiku do serwisu Max trafiła komediowa perełka „Przyjaciele” w wysokiej rozdzielczości, a większość nowości także korzysta z dobrodziejstwa HDR. Jednak, aby cieszyć się tymi treściami, nie wystarczą nam same filmy w VOD czy na płytach, ale także wysokiej klasy telewizor z odpowiednio wysoką jasnością.

Technologie wspierające 4K i HDR w Hisense 65U7NQ

Hisense 65U7QN to ekran stworzony po to, aby móc cieszyć się i doświadczać treści 4K i HDR z iście hollywoodzką precyzją. Mamy tu szereg technologii, które sprawiają, iż obraz jest lepszy. Po pierwsze QLED czyli Qantum Dot – matryca z kropkami kwantowymi sprawia, iż możemy doświadczać szerokiej palety barw, niezbędnej do osiągniecia efektu HDR. Podświetlanie Mini LED zapewnia wysoką jasność i możliwość precyzyjnego kierowania światła, tam, gdzie jest niezbędne dla uzyskania albo głębokiej czerni (wygaszanie) albo oślepiającego światła (nawet do 1500 nitów jasności).

Bardzo istotną kwestią jest „Total HDR” Hisense 65U7QN wspiera wszystkie obecne na rynku, wiodące standardy HDR – Dolby Vision, HDR10, HDR10+ i HLG. Dlaczego to ważne? W tej chwili obserwujemy wojne formatów HDR. Niektóre treści dostępne są w Dolby Vision, inne w HDR10, jeszcze inne w HDR10+, a na kanałach telewizyjnych w HLG. Posiadając telewizor Hisense dylemat, czy dany format będzie wspierany nie istnieje. Po prostu sięgamy po pilota i cieszymi się HDR jeżeli tylko jest.

Warto tu wspomnieć również o trybie Filmmaker Mode – został on stworzony przez wybitnych reżyserów i obecny w wybranych telewizorach na rynku w tym Hisense 65U7QN. Jego celem jest dopasowanie ustawień obrazu telewizora do tego, aby obraz był najbliższy referencji, zgodny z oryginalnymi intencjami twórców. Na pierwszy rzut oka obraz w Filmmaker Mode może nie być tak atrakcyjny jak w standardowych ustawieniach, natomiast to właśnie w nim możemy cieszyć się prawdziwym kinowym doświadczeniem na naszej kanapie.

Będąc przy kinie warto podkreślić jeszcze otrzymanie przez wspomniany telewizor certyfikatu IMAX ENHANCED. Organizacja odpowiedzialna za najlepsze kinowe doświadczenia przy gigantycznych ekranach IMAX – certyfikuje telewizory potwierdzając, iż na takim ekranie jak U7NQ możemy doświadczać filmów w doskonałych warunkach. <

Kompatybilność z innymi technologiami i przyszłe standardy

Wiele osób może zastanawiać się czy kupować telewizor teraz, czy może poczekać jeszcze 2-3 lata? Przecież zawsze może pojawić się jakaś nowa technologia, rynek gwałtownie się zmienia. Możliwe, iż słyszeliście i czytaliście o telewizorach 8K. Owszem są takie na rynku i oferują wyżyłowaną jakość obrazu. Problem w tym, iż o natywnych treściach w 8K możemy zapomnieć i prawdopodobnie nigdy się nie pojawią. Telewizory 8K są też kosztowne, a do tych kosztów należy doliczyć też rachunek za energię elektryczną (65-calowy U7NQ to klasa energetyczna D, gdy jego odpowiednik 8K to klasa G).

Najważniejszym pytaniem odnośnie przyszłości jest dostępność treści 4K i HDR. O to nie powinniśmy się martwić. Tych będzie coraz więcej. A Hisense 65U7NQ jest w pełni gotowy na to co dziś znajdziemy zarówno w świecie filmów jak i gier. Warto właśnie patrzeć na to dzieje się na rynku gamingowym – 144 Hz VRR, automatyczna redukcja opóźnień (AMML), czy dedykowany panel gracza sprawiają, iż ekran jest gotowy na przyjęcie możliwości choćby kolejnych generacji konsol.

System VIDAA to także mocna strona telewizora – przez dostęp do aplikacji, ale też funkcji przesyłania obrazu, czy choćby integracji z inteligentnym domem od Apple (homekit). To autorska platforma Smart TV od Hisense, co pozwala na dalszą jej aktualizacje i pojawianie się kolejnych aplikacji. Czego świadkami byliśmy we wrześniu 2024 roku, gdy na telewizorach Hisense zagościł MAX, długo oczekiwana platforma z treściami od HBO, Eurosport, Warner Brosa czy TVN,

Podsumowanie i przyszłość telewizji 4K i HDR

Jeśli jeszcze nie posiadasz dużego telewizora wspierającego 4K i HDR, to zdecydowanie już jest adekwatny model by to zmienić. Hisense 65U7NQ pokazuje, iż technologie te są dojrzałe i łatwo dostępne. To telewizor uniwersalny, za rozsądną cenę, który jednocześnie w pełni pokazuje możliwości wspomnianych technologii. Czas, aby móc zanurzyć się w świecie wideo rozrywki na najwyższym poziomie, cieszyć się świetną głębią, wysoką jasnością, bogactwem kolorów, nie zważając na formaty HDR, ale też doświadczać bogactwa multimediów z system VIDAA.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Hisense

Jeśli artykuł Przyszłość telewizji 4K i HDR na przykładzie Hisense 65U7NQ nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Idź do oryginalnego materiału