Biurka do pracy na stojąco w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą bowiem, iż praca na stojąco jest zdrowsza dla kręgosłupa, układu krążenia i nie tylko. Ale czy faktycznie tak jest? Czy faktycznie lepiej pracować na stojąco? Odpowiedź na to pytanie niekoniecznie brzmi „Tak”, na co wskazują wyniki najnowszego badania.
Stanie kontra siedzenie – badanie, które rzuca nowe światło
Zespół naukowców z Australii i Holandii przeanalizował dane z brytyjskiej biomedycznej bazy danych UK Biobank, dotyczące aż 83 013 osób dorosłych, by zbadać powiązania między codziennym czasem siedzenia i stania a występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Wniosek? Okazuje się, iż zamiana kilku godzin siedzenia na pracę na stojąco nie przyczynia się do ograniczenia ryzyka wystąpienia tego typu chorób. Ba, może spowodować pojawianie się innych problemów zdrowotnych, takich jak żylaki, zakrzepy i niedociśnienie krwi.
Autorzy badania, Matthew N Ahmadi, Pieter Coenen, Leon Straker i Emmanuel Stamatakis, przeprowadzili je, ponieważ dotychczasowe badania przeprowadzone w temacie biurek do pracy stojącej były małe i niejednoznaczne. Mimo to producenci tego typu biurek i marketingowcy nie stronili od promowania takich biurek jako zdrowszych i bardziej ergonomicznych.
To jak to w końcu jest z tymi biurkami?
Naukowcy zauważają, iż zastąpienie czasu poświęconego na siedzenie czasem poświęconym na stanie zdaje się nie przynosić żadnych istotnych korzyści. Innymi słowy, nie ma większego znaczenia to, czy przy biurku stoisz czy siedzisz. To, czego zdaniem badaczy potrzebujesz, to po prostu więcej ruchu.
„Nasze badanie i inna literatura sugerują, iż zarówno, siedzenie, jak i stanie są częścią problemu, jakim jest brak aktywności fizycznej.”, powiedział jeden z badaczy, Emmanuel Stamatakis.
Dobra wiadomość jest taka, iż aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom siedzenia lub stania przy biurku przez wiele godzin, nie musisz wydawać pieniędzy i… inwestować w nowe biurko. Wystarczy, iż raz na 30 minut trochę się poruszasz. Możesz pospacerować po biurze, przejść się po schodach, a choćby kilka razy wstać i usiąść.
Oczywiście, aby naprawdę porządnie zadbać o swoje zdrowie, powinieneś raz na jakiś czas uprawiać intensywną aktywność fizyczną – biegać, jeździć na rowerze, czy ćwiczyć na siłowni. Badacze wskazują natomiast, iż już 6 minut intensywnych ćwiczeń dziennie może obniżyć ryzyko chorób serca.
Źródło: Washington Post, fot. tyt. Unsplash/TheStanding Desk