Poziom radiacji w Polsce online. Tutaj sprawdzisz rzetelne dane

3 dni temu

Nowy portal mapowy obrazujący bieżącą sytuację radiacyjną w Polsce już działa. Poziom radiacji w Polsce online sprawdzić można na mapie w obrębie serwisu, za który odpowiada Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Znajdziesz w nim wiarygodne, oficjalne informacje na temat poziomu promieniowania w naszym kraju.

Jak sprawdzić poziom radiacji w Polsce online? Oto serwis PAA

Internetowy serwis Państwowej Agencji Atomistyki, w obrębie którego każdy może sprawdzić aktualną sytuację radiacyjną w Polsce już działa. Poziom promieniowania w Polsce online prezentowany jest na czytelnej interaktywnej mapie, na stronie monitoring.paa.gov.pl.

Jak sprawdzić poziom radiacji w Polsce na mapie PAA? Rozwiń w „Menu” „Stacje PMS” lub „Stacje IMGW” a następnie wybierz „Moc dawki”. Aby zapoznać się z wartościami pomiarowymi. Kliknij na mapie symbol stacji w interesującej Cię lokalizacji. Wybierać możesz pomiędzy kilkoma różnymi podkładami mapowymi – domyślnym jest popularny i dokładny OpenStreetMap. Widoczna jednostka promieniowania to µSv/h, czyli mikrosiwerty na godzinę.

Źródło: mat. własny – zrzut ekranu z monitoring.paa.gov.pl

Przykładowo: katowicka stacja pomiarowa PMS, znajdująca się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, rejestruje w tej chwili poziom radiacji na poziomie 0,082 µSv/h. W Krakowie jest to wartość wyższa, wynosząca 0,117 µSv/h. Weryfikacja poziomu promieniowania w Polsce na oficjalnym serwisie rządowym pokazuje jednoznacznie, iż mieszkańcy żadnego z województw nie mają się czego bać.

Każdorazowo, gdy tylko przeczytacie w sieci informacje na temat wzrostu promieniowania w Polsce, skonfrontujcie te doniesienia z oficjalnymi danymi. Teraz już wiecie, gdzie to zrobić.

Jaki poziom radiacji (promieniowania) w Polsce powinno się uznawać za szkodliwy? Podaje się, iż szkodliwa dawka, z której wynikać może ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe to więcej niż 100 mSv (milisiwertów). 100 mSv odpowiada 100 000 µSv.

Przebój sprzedaży wraca do Lidla, wyprzedaż rusza 15 lutego

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

ciekawostkipolska
Idź do oryginalnego materiału