Porzuciłeś noworoczne postanowienia? Pewnie nie masz tego gadżetu

6 dni temu

Mamy mniej więcej połowę lutego, a to oznacza, iż lwia część Polaków dawno już zapomniała o swoich noworocznych postanowieniach. Jak długo trwamy w tego rodzaju postanowieniach, kiedy je odpuszczamy i które są tymi najczęstszymi? Huawei CBG Polska przeprowadziło badanie pomagające odpowiedzieć na te pytania. Okazało się ponadto, iż grupa użytkowników popularnych smart urządzeń cechuje się większą wytrwałością w realizacji noworocznych wyzwań.

Noworoczne postanowienia – dlaczego je porzucamy i jak szybko?

Najpopularniejsze noworoczne postanowienia Polaków na 2025 rok to oszczędzenie i inwestowanie pieniędzy (41 procent badanych), częstsze ćwiczenia (39 proc.), redukcja masy (33 proc.), większa troska o zdrowie psychiczne (29 proc.) i większa ilość czasu poświęcana bliskim (22 proc.). Aż 81 procent uczestników badania Huawei CBG Polska twierdzi, iż miało takie postanowienia na 2024 rok, a aż 72 procent z nich zrealizowało co najmniej jedno.

Powodem porzucania noworocznych postanowień jest najczęściej brak dyscypliny, występujący u 48 procent respondentów. Problemy z utrzymaniem długotrwałej motywacji ma 32 procent osób, a nadmiarem codziennych obowiązków tłumaczy się 32 procent osób. Ta ostatnia to klasyczna wymówka. Nawiasem mówiąc, pomyślcie ile czasu w treningi poświęcają uczestnicy rywalizacji na pełnym dystansie cyklu IronMan, pracujący na etacie i wychowujący dzieci – oni znajdują czas.

Wiele trudności związanych z niedotrzymaniem postanowień noworocznych wynika ze stawiania sobie mało realistycznych lub zbyt ambitnych celów. Stajemy do wyzwań bez konkretnego planu ich realizacji, idzie za tym brak konkretnych, systematycznie podejmowanych działań oraz stawianie sobie zbyt wielu postanowień w tym samym czasie. Warto wprowadzać nie więcej niż jeden, dwa nowe nawyki jednocześnie. Ponadto, dobrze jest zadbać o to, żeby nasze cele były realistyczne i mierzalne, np. zamiast „będę się zdrowo odżywiać”, lepiej „będę każdego dnia spożywać 5 porcji warzyw lub owoców i wypijać minimum 2,5 l wody

– mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog społeczna, trenerka rozwoju i wykładowczyni na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS.

Noworoczne postanowienia Polaków. | Źródło: Huawei CBG Polska

1/3 osób już porzuciła swoje postanowienia

28 procent uczestników badania już choćby nie pamięta, kiedy odpuściła realizację celów związanych z nadejściem nowego roku. W styczniu noworoczne postanowienia porzuca około 14 procent osób. W lutym robi to kolejne 9 procent, a w marcu i kwietniu zwykle jest to łącznie 28 procent. 36 procent osób próbowało powrócić do postanowień w 2024 roku raz, a 38 procent więcej niż raz. Ze swojego doświadczenia wiem jednak, iż 2-dniowa przerwa w treningach skutkuje uczuciem rezygnacji. Dłuższa… cóż, zwykle cały cykl powinno się zacząć wtedy od nowa.

U niektórych osób podejmowanie postanowień noworocznych może wynikać z presji społecznej i potrzeby dostosowania się do otoczenia, a nie z autentycznej chęci zmiany. Jednak dla wielu osób dążenie do rozwoju stanowi jedną z ważniejszych potrzeb, a co za tym idzie staje się istotną motywacją do działania. Takie osoby faktycznie dążą do „bycia lepszymi”, ale niekoniecznie od innych, a raczej od samych siebie np. sprzed roku. To coś w rodzaju dążenia do „bycia lepszą wersją siebie”. Dzięki temu można odczuwać satysfakcję, dumę i rozwijać się w cenionej przez siebie dziedzinie. Ważne, żeby postanowienia były zgodne z naszymi wartościami i stylem życia, bo wówczas rośnie szansa na ich realizację

– wyjaśnia dr Małgorzata Godlewska.

Smartwatche podobno zwiększają szanse na realizacje postanowień noworocznych

14 procent uczestników badania za klucz do sukcesu uznało możliwość sprawdzania postępów w realizacji planów na smartwatchu. Jako użytkownik takiego sprzętu potwierdzam, iż działa ono motywująco. Huawei podaje, iż użytkownicy smartwatchy są bardziej aktywni fizycznie i świadomi potrzeb zdrowotnych. 44% badanych deklaruje, iż wykorzysta swój zegarek do śledzenia aktywności fizycznej i przypominania o ćwiczeniach – 36 procent, monitorowania zdrowia (również 36 procent), planowania posiłków – 30 procent i badania jakości snu (24 procent).

Wszystkim wytrwałym życzę powodzenia. A tym, którzy odpuścili… cóż, widocznie wcale Wam nie zależało.

Czy AI może pomóc w znalezieniu idealnego zegarka w określonym budżecie?

Źródło: Huawei

ciekawostkiHuaweismartwatche
Idź do oryginalnego materiału