Wielu osobom zdarzyło się kiedyś pomylić cyfrę w numerze konta bankowego. Dla innych strach przed pomyłką w numerze konta bankowego jest na tyle mocny, iż kilkukrotnie sprawdzają poprawność danych przed wysłaniem przelewu. Co tak naprawdę dzieje się w razie popełnienia błędu i co powinno się zrobić w takiej sytuacji?
Błąd w numerze konta bankowego, a konsekwencje
Jedna błędna cyfra w numerze konta i… bach. Przelew nie dotarł do adresata, a pieniądze przelano na niewłaściwe konto. Opóźnienie płatności? Konieczność interwencji w banku? W razie wystąpienia tego rodzaju pomyłki trudno nie być zestresowanym, zwłaszcza, jeżeli chodzi o duże pieniądze. Co robić, gdy dojdzie do pomyłki w numerze konta bankowego i jak uniknąć błędu?
Numer konta w Polsce składa się z 26 znaków. Składają się na nie suma kontrolna, identyfikator banku oraz konkretnego rachunku. Samo to sprawia, iż o wysłanie pieniędzy na niewłaściwe konto naprawdę trudno. Jeszcze na etapie zlecenia przelewu w systemie bankowości internetowej, gdy zrobicie błąd w numerze konta bankowego adresata, zostaniecie o tym poinformowani. Nie zawsze jednak płatność zostanie zablokowana. Co wtedy?
Pomyłka w numerze konta bankowego może skutkować przelewem na konto osoby nieuprawnionej do otrzymania określonego przelewu. najważniejszy jest czas i to, czy transakcja została zaksięgowana. Przelewy wewnętrzne, pomiędzy kontami w tym samym banku, realizowane są natychmiastowo lub na przestrzeni kilku minut. jeżeli płatności nie da się zatrzymać samodzielnie, warto skontaktować się z konsultantem na infolinii banku.
A co jeżeli pieniądze trafiły na błędne konto? Na szczęście bank może, na wniosek nadawcy, rozpocząć procedurę odzyskiwania środków.
Jak wygląda proces odzyskiwania pieniędzy przelanych na złe konto?
Zazwyczaj polega ona na skontaktowaniu się z odbiorcą przelewu i poproszeniu go o zwrot pieniędzy. Choć nieuczciwe zatrzymanie nieswoich środków może podlegać odpowiedzialności karnej, bank nie ma prawa automatycznie ich wycofać – potrzebna jest zgoda odbiorcy. Cały proces może zająć kilka dni, a w niektórych przypadkach choćby tygodni. Dlatego tak ważna jest prewencja. Dokładność przy wpisywaniu numeru konta to podstawa. Należy unikać manualnego przepisywania numerów z papierowych dokumentów – znacznie bezpieczniej jest skopiować je elektronicznie z zaufanego źródła lub skorzystać z zapisanych danych w aplikacji bankowej. Wiele banków oferuje również funkcje zapamiętywania odbiorców i szablonów przelewów, co znacznie zmniejsza ryzyko pomyłki
– tłumaczy Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marki SuperGrosz.
Zawsze co najmniej dwukrotnie zwracajcie uwagę na numer konta, na jakie wysyłacie pieniądze. Wpisujcie też nazwę odbiorcy, która ułatwi Wam później przejście procedury odzyskiwania środków i składania wyjaśnień. W razie wpadki reagujcie gwałtownie i nie panikujcie.
Źródło: AIQLABS