Polska druga w otwartych danych. Ale poprawić się będzie trudno

1 tydzień temu

Polska jest w europejskiej czołówce w otwartych danych. Nasz kraj zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu Komisji Europejskiej. Poprawić się nie będzie łatwo, bo… już teraz w większości kategorii dostaliśmy 100/100. Polskę w rankingu wyprzedziła tylko Francja. Zgodnie z ocenami nasz kraj „wyznacza trendy” w udostępnianiu danych.

Polska druga w otwartych danych

Już teraz Polska uzyskała maksimum punktów w trzech z czterech miar udostępniania danych. Te miary to polityka otwartości, wpływ otwartych danych i portal do udostępniania danych. Nieco niższe, ale i tak powyżej średniej unijnej są oceny dla jakości udostępniania danych. Pod względem kompletności i aktualności danych nasz kraj uzyskał 86% – istotnie powyżej średniej unijnej. Z kolei jakość implementacji udostępniania oceniono na 76% – tylko nieco powyżej średniej unijnej.

Polska jest również chwalona w raporcie za postępy w dostępie do tak zwanych „danych wysokiej wartości” (HVD, high value datasets). Jednak tutaj wyprzedzają nas kraje bałtyckie i skandynawskie.

Jaka, oprócz Francji i Polski, jest czołówka udostępniania danych? To w dużej mierze Europa Środkowo-Wschodnia. W pierwszej dziesiątce pozostało Ukraina (3.), Słowacja (4.), Litwa (7.), Czechy (8.) czy Estonia (10.). Poza tym Irlandia, Hiszpania i Cypr.

Polski portal danych – Dane.gov.pl

Wysokie miejsce Polski w rankingu otwartości danych to przede wszystkim zasługa portalu Dane.gov.pl. Portal zawiera dane z wielu państwowych źródeł. Portal powstał w 2014 i, jak odnotowuje komisja, jest wciąż ulepszany.

Kto wykorzystuje dane z portalu? To serwisy internetowe, które prezentują dane w bardziej dostępnej formie niż suche tabelki i pliki Excela dostępne przez portal. Część z takich serwisów – np. pokazujący dane o polskich nazwiskach serwis szukaj-nazwiska.pl – znajdziemy w zakładce PoCoTo na głównej stronie portalu. Innym przykładem jest serwis poznajmypolske.pl. Możemy w nim wyszukać zabytki czy obiekty przyrodnicze według województwa, powiatu i gminy. To może nam pomóc w zaplanowaniu kolejnej wycieczki.

Niestety, nie we wszystkich dziedzinach wysokich technologii Polska radzi sobie tak dobrze jak w udostępnianiu danych – na przykład w AI jest wciąż dość kiepsko.

Źródło grafiki: Komisja Europejska

Idź do oryginalnego materiału