Zamieszania w świecie ekosystemów dla miłośników sportu ciąg dalszy. Po kontrowersyjnej decyzji firmy Garmin o uruchomieniu płatnej subskrypcji Garmin Connect Plus przyszła kolej na ruch ze strony konkurencji. Firma Polar, sprzedająca smartwatche stanowiące ciekawą alternatywę dla sprzętu Garmina, ukryła część funkcji swoich urządzeń za paywallem. Nowa usługa nosi nazwę Polar Fitness Program i z miejsca wywołała sprzeciw społeczności użytkowników inteligentnych zegarków tej marki.
Polar Fitness Program to nowa płatna subskrypcja
9,99 euro, czyli równowartość około 43 złotych miesięcznie, będą musieli zapłacić użytkownicy smartwatchy Polar, pragnący skorzystać z nowej usługi Polar Fitness Program. I tak, można sięgnąć po 14-dniowy okres próbny. Nowa subskrypcja jest dostępna wyłącznie dla europejskich użytkowników telefonów z Androidem. Korzystający z iOS na razie obejdą się smakiem i będą musieli poczekać na debiut nowości później w tym roku.

Polar Fitness Program ma dopasowywać się do indywidualnych celów i stylu treningów oraz życia użytkownika, wykorzystując dane zbierane przez smartwatch Polar. Według zapewnień producenta, potrafi rozpoznać, jak organizm reaguje na trening, a następnie tworzy czterotygodniowy plan treningowy, który automatycznie dostosowuje się, jeżeli użytkownik potrzebuje więcej czasu w regenerację. Takie zmiany oparte na danych mają uczynić treningi bardziej efektywnymi, zmniejszyć ryzyko kontuzji i przemęczenia, a jednocześnie wspierać postępy w osiągach.
Brzmi jak wcześniej dostępne funkcje bezpłatne? Nic dziwnego, bo niektórzy producenci oferują to za darmo – jeszcze.
Producent obiecuje, iż Polar Fitness Program uwzględnia również indywidualny rytm dnia i aż 20 różnych poziomów sprawności fizycznej. Nowa, płatna usługa od Polar nie jest jednak pozbawiona ograniczeń – podobnie jak inne rozwiązania tego typu. Głównym mankamentem jest fakt, iż wszystkie dostępne plany treningowe koncentrują się wyłącznie na sportach wytrzymałościowych. Choć możliwe jest włączenie do harmonogramu treningów siłowych czy ćwiczeń sprawnościowych, smartwatche są w stanie optymalizować intensywność jedynie w przypadku treningu wytrzymałościowego – bazując na pomiarach tętna.
Wygląda na to, iż czasy w pełni bezpłatnych aplikacji towarzyszących smartwatchom znanych marek odchodzą w niepamięć. Paywall Garmin, Huawei, teraz Polar… Co o tym wszystkim myślicie?
Źródło: Polar