Polacy coraz częściej korzystają z pomocy robotów myjących okna

2 miesięcy temu

Automatyzacja życia

Wszelkiego rodzaju roboty i automaty coraz częściej wyręczają nas w różnych rzeczach – zarówno w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Są to chociażby roboty sprzątające, dzięki którym odkurzanie mieszkania i mycie podłóg przestało być uciążliwe. Wszystko w znacznej mierze robi się… samo. Teraz podobna technologia została zastosowana w robotach myjących okna i jest to wielkie ułatwienie.

Mycie okien nie musi być koszmarem

Naprawdę. Robot myjący okna to kolejny element postępującego rozwoju technologicznego i trendów XXI wieku. Mycie okien jest jednym z najcięższych, najbardziej nielubianych i niewdzięcznych zajęć domowych. Jest czasochłonne, męczące, często wymaga pokonania drobnych trudności, takich jak np. wchodzenie na krzesła czy drabiny, żeby dosięgnąć wyższych partii szyb. W dodatku te smugi. Ile razy trzeba myć okno, żeby się ich pozbyć? Nie mówiąc już o tym, iż efekt czystej szyby znika po kilku godzinach…

Tutaj właśnie z pomocą przychodzą roboty myjące okna. W dodatku ich zakres możliwości jest znacznie szerszy. Z ich pomocą można również umyć:

  • lustra,
  • szklane balustrady,
  • kabiny prysznicowe,
  • kafelki w łazience.

Te sprytne urządzenia są niezwykle precyzyjne i szybkie, a smugi przechodzą z nimi w zapomnienie. Możliwości robotów różnią się w zależności od wybranego modelu. Istotny przy tym jest kształt. Są roboty prostokątne i owalne. Te drugie są skuteczniejsze, ale gorzej radzą sobie z narożnikami. Warto zwrócić też uwagę na siłę ssania – określa ona nie tylko skuteczność urządzenia, ale również jego zdolność do… utrzymania się na szybie. Raczej nie chcemy, żeby spadł w trakcie swojej pracy.

Jakie funkcje mają roboty myjące okna?

Jest ich naprawdę wiele i adekwatnie nie wszystkie są równie potrzebne. Wśród najistotniejszych można wymienić ultradźwiękowe spryskiwanie, czyli rozpylanie wody pod wysokim ciśnieniem na mytą powierzchnię. Pozwala to usunąć wszelkie zanieczyszczenia. jeżeli dodatkowo robot wyposażony jest w czyszczące kółka obrotowe, to efekt może być naprawdę rewelacyjny.

Do tego dochodzi silnik próżniowy, czyli wspomniana wyżej siła ssania. Im jest ona wyższa – tym lepiej. Robot lepiej wtedy trzyma się na powierzchniach pionowych, a przy tym skuteczniej usuwa kurz.

Wśród przydatnych funkcji można też wymienić awaryjne zasilanie (robot nie spadnie, choćby jeżeli się rozładuje). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy robot myjący okna ma linkę zabezpieczającą, opcję wykrywania krawędzi i przeszkód oraz czy może być zdalnie sterowany (np. pilotem lub przez aplikację na telefona).

Jak korzystać z tego urządzenia?

Obsługa robota myjącego okna jest bajecznie prosta. Wystarczy go włączyć, przyssać do okna… i zostawić. Robot sam już sobie poradzi. A kiedy skończy, wystarczy przenieść go na kolejną powierzchnię. Dzięki odpowiednim czujnikom i zastosowanym algorytmom, robot nie wyznacza swojej drogi losowo. Skupia się na zanieczyszczonych miejscach, nie wychodzi poza czyszczoną powierzchnię i nie wraca w miejsca, które już umył.

Robot myjący okna jest pomysłowym i skutecznym sposobem na wyeliminowanie jednej z najbardziej nielubianych czynności w domu. Jego stosowanie pozwala zaoszczędzić dużo czasu i energii. Nic dziwnego, iż to sprytne urządzenie tak gwałtownie zyskało w Polsce dużą popularność.

Idź do oryginalnego materiału