Jeżeli zapytałbym Was o to, jakie komputerowe odtwarzacze muzyczne znacie, z pewnością dominowałyby góra dwie odpowiedzi. Pierwszą jest oczywiście kultowy Winamp, a drugą prawdopodobnie Windows Media Player. Kto wie, być może spore grono starszych użytkowników komputerów osobistych pamięta jeszcze o foobar2000, ale wydaje mi się, iż wciąż za mało osób słyszało o Amarok. Przy okazji premiery Amarok 3.2 warto go poznać.
Darmowy odtwarzacz muzyki Amarok 3.2 „Punkadiddle” udostępniony
Miłośnicy otwartoźródłowego oprogramowania, którym nieobce są systemy Linux i Unix, prawdopodobnie zareagują na Amarok 3.2 z pewną dozą zaciekawienia. Narzędzie stworzone w środowisku graficznym KDE imponuje lekkością, przejrzystością interfejsu oraz zintegrowanymi usługami internetowymi. Chcesz pobrać informacje o utworze? Okładkę poprzez Amazon? A może choćby piosenki? Nic nie stoi na przeszkodzie.
Amarok 3.2 współpracuje z radiem z Last.fm, może łączyć się zdalnie z serwerem Apache i oferuje zaawansowany, 10-pasmowy equalizer. W najnowszym wydaniu mamy wstępny port Qt 6 i KDE Frameworks 6 i nowe filtry kolekcji (po pustych tagach). Znacząco poprawiono też stabilność względem ostatniej wersji (3.1) sprzed niemal pół roku.
Dziennik zmian udostępniony przez producenta mówi o wyeliminowano błędy związane z niestabilnym działaniem aplikacji przy korzystaniu z filtrów (BR 492406). Wiemy też, iż wyeliminowano potencjalne „wykrzaczanie się” aplikacji przy czyszczeniu CompondProgressBars. Usprawniono logowanie na Ampache 5.0.0 i nowszych wersjach (BR 496581) i rozprawiono się z błędami towarzyszącymi przekierowaniom logowania Ampache (BR 396590).
Pobierając Amarok 3.2 zwróćcie uwagę, iż o ile na Linux dostępna jest omawiana wersja, to dla Windowsa najnowszym jest wydanie 2.8.