Plus chce sprawić, by ratowanie życia było nie tylko znacznie łatwiejsze, ale i zdecydowanie szybsze. Ma w tym pomóc ogólnopolskie rozwiązanie infrastrukturalne z zakresu łączności krytycznej. Jego głównym celem jest zapewnienie stabilnego zasięgu podczas tak nieoczekiwanych i tragicznych zdarzeń jak np. powódź czy pożar. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to organizowanie akcji ratunkowych i reagowanie w nagłych sytuacjach nie będzie już dłużej okraszone problemami z komunikacją. Wtedy liczy się bowiem każda sekunda.
Plus MCX – co to jest i czy faktycznie może pomóc?
Ostatnio dosyć regularnie możemy usłyszeć o systemach usprawniających działanie służb ratunkowych. Pozwolę sobie wrócić do końcówki 2024 roku, kiedy to Ministerstwo Cyfryzacji dało znać o rozpoczęciu wdrażania technologii AML (Advanced Mobile Location). Już za kilka lat znajdowanie osób w potrzebie powinno stać się zauważalnie szybsze, natomiast ustalanie lokalizacji – dokładniejsze. Trudno jednak takie efekty uzyskać w momencie, gdy dochodzi do zakłóceń podczas komunikacji pomiędzy konkretnymi podmiotami.
- Sprawdź także: AML nadchodzi. To system lokalizacji osób wzywających pomocy
Plus daje znać o finalizacji prac nad systemem MCX (mission critical services), który ma okazać się zbawienny dla organów posiadających infrastrukturę krytyczną. Poprawna implementacja rozwiązania poskutkuje niezawodną transmisją danych choćby w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Co ciekawe, uruchomienie nowości ma nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.
Sieć będzie przede wszystkim bezpieczna, dedykowana oraz odporna. Wszystko za sprawą działania w formie wydzielonej sieci telekomunikacyjnej na paśmie 420 MHz z wykorzystaniem technologii LTE. Dochodzić ma dzięki temu do niezakłóconej komunikacji pomiędzy użytkownikami, gdzie opcja ingerencji z zewnątrz praktycznie nie występuje. Do tego dochodzi wydłużony czas działania nadajników, co przełoży się na pełną funkcjonalność choćby wtedy, gdy publicznie dostępne sieci doznają awarii.
Zarządzanie kryzysowe wejdzie na wyższy poziom
Plus informuje również o wykorzystaniu rozwiązania MCPTT (mission critical push to talk). Jest to specjalny system dyspozytorski umożliwiający obsługę połączeń, podgląd lokalizacji czy zarządzanie grupami użytkowników z poziomu dedykowanej aplikacji. Narzędzie komunikacyjne ma stanowić istotne wsparcie dla działań służb zajmujących się w danym momencie zarządzaniem kryzysowym. Tego typu nowości stanowią odpowiedź na wzrost zapotrzebowania szerokopasmowej transmisji danych w sieciach krytycznych do obsługi połączeń głosowych. Podobne rozwiązania znajdziemy na terenie Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii.
Jeśli zaś chodzi o sektory, które z MCX skorzystają, to Plus wymienia przede wszystkim: służby ratunkowe i publiczne, branżę przemysłu, energetyczną, transportową, logistyczną, ochroniarską oraz podmioty odpowiedzialne za ogólne bezpieczeństwo. Tam szczególnie pomóc ma usługa push-to-talk, opcja geolokalizacji czy opisane powyżej rozwiązania dyspozytorskie.
- Przeczytaj również: Plus ułatwia życie fanom Apple. Oto zmiana, którą pokochacie
Pozostaje mieć nadzieję, iż nie dojdzie do jakichkolwiek opóźnień przy wdrażaniu nowoczesnego systemu. Niezawodne połączenia i bezproblemowy kontakt pomiędzy służbami ratunkowymi brzmi jak coś, co może uratować życie potrzebującym znacznie szybciej, a także skuteczniej.
Źródło: Plus / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@richardworks)