Plotki o anulowaniu „Arrow Lake Refresh” firmy Intel 8P+32E

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Nowy krzem 8P+16E „Arrow Lake” firmy Intel zasila nie tylko nadchodzące procesory stacjonarne Socket LGA1851 jako „Arrow Lake-S”, ale także procesory mobilne dla entuzjastów jako „Arrow Lake-HX”. Firma po raz pierwszy wprowadzi ten krzem pod koniec tego roku z serią Core Ultra 200, która będzie dostępna do 2025 roku w wersjach dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych, ale Intel ma (lub raczej miał) wprowadzić mikroarchitekturę „Arrow Lake Refresh” jako kontynuację, z debiutem pod koniec 2025 roku i wzrostem w 2026 roku. Według Olrak29, wiarygodnego źródła przecieków Intela, to odświeżenie zostało anulowane.

Mikroarchitektura „Arrow Lake Refresh” byłaby inna niż „Raptor Lake Refresh”, który był zasadniczo tym samym krzemem, ale zasilając SKU o zwiększonej prędkości pod nowszym brandingiem Core 14. generacji, byłby fizycznie większym chipem z większą liczbą rdzeni. Dokładniej rzecz biorąc, Intel nadałby „Arrow Lake Refresh” konfigurację 8P+32E, z ośmioma rdzeniami wydajnościowymi „Lion Cove” i ośmioma klastrami rdzeni E „Skymont” dla 32 rdzeni wydajnościowych. Intel twierdził, iż poczynił ogromne postępy w zwiększaniu IPC swoich rdzeni E dzięki „Skymont”, a „Arrow Lake Refresh” 8P+32E byłby wielowątkowym monstrum wydajnościowym.

Istnieje wiele powodów, dla których Intel mógł anulować 8P+32E „Arrow Lake Refresh”. Prawdopodobnie uważa, iż ​​jego maksymalnie wydajny Core Ultra 9 285K jest konkurencyjny wobec Ryzen 9 9950X w obciążeniach wielowątkowych; lub po prostu tnie koszty dzięki cyklowi wydawania nowego układu scalonego i prawdopodobnie wyda tylko spowolnienia dla układu scalonego 8P+16E, tak jak zrobił to w przypadku „Raptor Lake Refresh”, niezależnie od tego, jak 285K jest konkurencyjny wobec 9950X lub możliwego 9950X3D.

Publiczne lub przeciekłe plany Intela pokazują, iż „Nova Lake-S” zastąpi „Arrow Lake-S” na komputerach stacjonarnych, a jego wprowadzenie zaplanowano na 2026 r., co powinno oznaczać, iż nadchodzący „Arrow Lake-S” i jego możliwe odświeżenie z niezmienioną liczbą rdzeni będą musiały zmierzyć się z AMD przez co najmniej 2 lata. AMD niedawno wydało mikroarchitekturę „Zen 5”, która została przyjęta z mieszanymi recenzjami, ale może odzyskać ją dzięki wariantom układu z pamięcią podręczną 3D V, w ramach serii Ryzen 9000X3D. AMD potwierdzony iż premiera kolejnej mikroarchitektury „Zen 6” jest planowana na 2025 r., a premiery produktów spodziewane są albo w 2025 r., albo w 2026 r.

Tymczasem Intel ma większe problemy. Jego słabe wyniki na giełdach oznaczają, iż firma jest narażona na polubowne lub wrogie przejęcia, przy czym najnowsza wypowiedź słowa na A pochodzącego od firmy Qualcomm, według doniesień WSJ.



Source link

Idź do oryginalnego materiału