W połowie kwietnia uczulaliśmy Was na istotny temat związany z bezpieczeństwem i płaceniem kartą w sklepach. Chodziło o pewne pytanie, na które nie należy odpowiadać twierdząco. Wpis spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego w dziale fintech od czasu do czasu będziemy publikować podobne ciekawostki. Dziś poruszymy kwestię popularnego błędu, popełnianego przez większość Polaków podczas zbliżania karty płatniczej do terminala.
Płacisz kartą? Najpewniej popełniasz ten błąd
Zbliżanie karty do terminala płatniczego nie brzmi jak wielkie wyzwanie. Sprzedawca podaje terminal, kupujący zbliża kartę, ewentualnie wpisując PIN, jeżeli zostaje o to poproszony. Takie to proste? W teorii tak, ale w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. o ile wykonujesz tę czynność automatycznie, bez patrzenia na terminal, popełniasz wielki błąd.

Być może zastanawiasz się, jaki błąd możesz popełniać, gdy płacisz kartą? Przecież to tak nieskomplikowana czynność. Otóż badania wskazują, iż niewielki odsetek Polaków patrzy na kwotę prezentowaną na wyświetlaczu terminala płatniczego. Jeśli nie zerkniesz na wyświetloną kwotę, możesz napotkać poważny problem, a cofnięcie takiej transakcji może nie być możliwe.
Sprzedający nie musi mieć złych zamiarów
Powiedzmy sobie szczerze: nieuczciwi sprzedawcy istnieją, ale mało który będzie na tyle bezczelny, aby wpisać celowo zawyżoną kwotę transakcji do opłacenia. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy sprzedający w efekcie roztargnienia wpisze złą kwotę, a Wy potwierdzicie transakcję. Wystarczy, iż kelner w restauracji dopisze jedno zero, a z Waszego konta zamiast 100 złotych zniknie 1000 złotych.
Gdy płacisz kartą zawsze spoglądaj na ekran terminala, bowiem błąd sprzedawcy może Cię słono kosztować.
Jednocześnie przypominamy, by nigdy nie przekazywać swojej karty w niepowołane ręce. Sprzedawca ma obowiązek obsługiwać terminal w obecności klienta i nie powinien zabierać karty płatniczej konsumenta na przykład na zaplecze – pod żadnym pozorem.
Pamiętajcie również o potwierdzeniu płatności kartą, które może posłużyć jako dowód w przypadku sporu, gdy z Waszego konta niesłusznie zostaną pobrane pieniądze.
Źródło: mat. własny