Stało się! Na rynku w końcu zadebiutowały kolejne telefony Google, czyli telefony z serii Google Pixel 9. Seria ta obejmuje wyjątkowo wiele modeli, bo zarówno podstawowy Pixel 9, tak samo mały model Pixel 9 Pro, jak i większy Pixel 9 Pro XL oraz składany, choć niedostępny w Polsce, Pixel 9 Pro Fold. Teraz wielu z Was może się jednak zastanawiać czy warto po te nowe urządzenia sięgnąć – czy oferują one wystarczająco wiele, by uzasadnić niemały wydatek związany z potencjalną przesiadką na jeden z nich.
Jeśli rozważasz zakup Pixela 9, to mamy dla Ciebie świetne wieści, albowiem w niniejszym artykule przygotowaliśmy bezpośrednie porównanie tego modelu do jego poprzednika – Pixela 8. Sprawdź zatem, czy Pixel 9 to telefon dla Ciebie, czy może lepiej zdecydować się na zakup tylko nieco starszego modelu, o ile już go nie posiadasz .
Design i budowa
Pixel 9 wygląda zgoła inaczej niż Pixel 8. W nowszym modelu Google zerwało z zaokrąglonymi pleckami i zamiast tego wprowadziło płaskie plecki i płaskie ramki, na wzór urządzeń Apple. Nie obawiajcie się jednak, z moich doświadczeń wynika, iż Pixel 9 leży w ręce bardzo wygodnie, a to dlatego, iż jego krawędzie są delikatnie wygładzone, przez co nie wbijają się w dłonie.
W Pixelu 9 przeprojektowano również wyspę aparatów. O ile w Pixelu 8 sięga ona od krawędzi do krawędzi telefonu i po bokach płynnie w nie przechodzi, tak w Pixelu 9 nie wykracza nijak poza plecki urządzenia. Taki design sprawia wrażenie, jakby wyspa aparatu w Pixelu 9 była znacznie wyższa niż w Pixelu 8, ale w praktyce tak nie jest.
Jeśli chodzi o rozmiary obydwu urządzeń, to Pixel 9 jest nieco większy, a dokładniej mówiąc o 2,3 mm wyższy i 1,2 mm szerszy. Jednocześnie jest jednak o 0,4 mm cieńszy. Pixel 9 waży 198 gramów, czyli o 11 gramów więcej niż Pixel 8.
W kwestii materiałów zastosowanych do wykonania omawianych telefonów są niewielkie różnice. I Pixel 8, i Pixel 9 posiada aluminiowe ramki. Pixel 8 został natomiast pokryty i z przodu i z tyłu szkłem Gorilla Glass Victus, a Pixel 9 nieco wytrzymalszym Gorilla Glass Victus 2. Trzeba też wspomnieć, iż i Pixel 8, i Pixel 9 spełniają normę IP68, a to oznacza, iż są tak samo odporne na działanie pyłu i wody oraz, iż są w stanie wytrzymać zanurzenie na głębokość 1,5 przez 30 minut.
Wyświetlacze
Podobnie jak Pixel 8, Pixel 9 posiada ekran OLED o odświeżaniu do 120 Hz, pracujący w zakresie od 60 do 120 Hz. Innymi słowy, wyświetlacz w żadnym z tych urządzeń nie jest wyświetlaczem LTPO.
Pixel 9 ma jednak wyświetlacz nieco większy niż Pixel 8, bo o przekątnej 6,3 cala (powierzchnia 94,7 cm2) i rozdzielczości 1080 x 2424 pikseli, w porównaniu do ekranu o przekątnej 6,2 cala (powierzchnia 91,1 cm2) i rozdzielczości 1080 x 2400 Pixela 8. Ponadto ekran Pixela 9 jest sporo jaśniejszy – osiąga bowiem choćby 1800 nitów w trybie jasności automatycznej (w HBM) i 2700 nitów szczytowo. Dla porównania, wyświetlacz Pixela 9 osiąga jasność do 1400 w trybie jasności automatycznej (w HBM) i 2000 nitów szczytowo.
Obydwa telefony pozwalają włączyć Always-on display, ale możliwości jego personalizacji są bardzo ograniczone. Na jego wygląd wpływa bowiem tylko i wyłącznie zmiana czcionki i rozmiaru zegara wyświetlanego na ekranie blokady.
I Pixel 8, i Pixel 9 posiada czytnik linii papilarnych pod ekranem, jednakże w Pixelu 9 jest to czytnik ultradźwiękowy zamiast optycznego. Nie dość, iż działa on sprawniej, zwłaszcza gdy nasze palce lub ekran nie są idealnie czyste, to oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa.
Audio
Obydwa telefony wyposażono w hybrydowe głośniki stereo, z których jeden pełni również funkcję głośnika do rozmów. W każdym z nich para głośników osiąga podobny maksymalny poziom głośności i oferuje wysoką jakość dźwięku, jednakże moim zdaniem to Pixel 9 gra nieco lepiej. W jego przypadku audio jest bardziej klarowne.
Oprogramowanie i wsparcie
Pixel 8 pracuje w tej chwili z systemem Android 14 na pokładzie, podobnie jak Pixel 9, który nie zadebiutował na start z Androidem 15. Pixel 9 obsługuje jednak kilka funkcji AI, które przynajmniej na razie nie są na Pixelu 8 dostępne.
Po pierwsze, Pixel 9 oferuje w Magicznym Edytorze Zdjęć Google funkcję automatycznego kadrowania, która wykorzystuje AI, by gwałtownie wykadrować i przyciąć już wykonane zdjęcie (albo wygenerować dodatkowy obszar obrazu). Ponadto Magiczny Edytor pozwala na nim nie tylko usunąć albo zmienić rozmiar zaznaczonego na zdjęciu obiektu, ale też zamienić go w inny obiekt na podstawie opisu tekstowego, a funkcja magicznej gumki do dźwięków nie tylko ograniczyć w filmach rozpraszające dźwięki ale też podbić wybrane odgłosy, takie jak mowa. Aplikacja Aparatu na Pixelu 9 otrzymała też ulepszony tryb Panoramy oraz funkcję Dodaj mnie, która pozwala połączyć dwie fotografie, by uzyskać zdjęcie grupowe.
Zarówno w przypadku Pixela 8, jak i Pixela 9 Google zapewnia 7 lat aktualizacji systemu i bezpieczeństwa. To oznacza, iż Pixel 8 będzie wspierany do 1 października 2030 roku, a Pixel 9 do 1 sierpnia 2031 roku.
Wydajność i bateria
Google Pixel 8 pracuje pod kontrolą procesora Google Tensor G3 i 8 GB pamięci RAM (LPDDR5X). Pixel 9 posiada z kolei procesor Google Tensor G4 i 12 pamięci RAM (LPDDR5X). Ponadto obydwa urządzenia możemy nabyć w wersjach ze 128 GB i 256 GB pamięci (w obydwu przypadkach jest to pamięć UFS 3.1). Ale czy Pixel 9 jest wydajniejszy niż Pixel 9, a jeżeli tak, to jak bardzo? Tak, można powiedzieć, iż układ Google Tensor G4 oferuje większą wydajność niż Google Tensor G3. Wciąż jest on jednak daleko w tyle za topowymi układami firm Qualcomm i MediaTek, co doskonale obrazują benchmarki.
Podczas podstawowego użytkowania obydwa telefony działają niesamowicie płynnie – płynniej niż inne telefony, z którymi miałam do czynienia, co widać w szczególności w przypadku aplikacji aparatu. Ponadto choć nie oferują tak wysokich osiągów w najbardziej wymagających grach jak procesory konkurencji, to umożliwiają komfortową rozgrywkę przy dużej ilości klatek na sekundę choćby przy najwyższych ustawieniach graficznych. Można jednak martwić się o ich wydajność w przyszłych, jeszcze bardziej wymagających produkcjach. Zatem jeżeli telefon ma służyć Wam w dużej mierze do grania, lepiej rozważyć inne, wydajniejsze urządzenia niż Pixel 9.
To, co jeszcze odróżnia procesor Google Pixel G4 od procesora Google Tensor G3, to to, jak radzi sobie z throttlingiem i zarządzaniem energią. Pixel 9 nagrzewa się w mniejszym stopniu niż Pixel 9 i oferuje dłuższy czas pracy na baterii, nie tylko dlatego, iż ma pojemniejszą baterię (4700 mAh w Pixelu 9 vs 4575 mAh w Pixelu 8).
Niestety, Pixel 9 nie obsługuje szybszego ładowania niż Pixel 8. przez cały czas mamy w nim do czynienia z ładowaniem przewodowym 27 W. Ładowanie bezprzewodowe w Pixelu 9 odbywa się maksymalnie z mocą 15 W. Naładowanie od 0 do 100 procent Pixela 8 trwa około 75 minut, a Pixela 9 około 80 minut.
Możliwości fotograficzne
W kwestii fotografii Pixela 8 i 9 dzieli jedna duża różnica. Podczas gdy Pixel 8 posiadał aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 12 MP, tak w Pixelu 9 został on zastąpiony aparatem ultraszerokokątnym o rozdzielczości 48 MP, przesłonie f/1.7 oraz z autofokusem Dual Pixel PDAF. W przypadku innych sensorów nie wprowadzono większych zmian. Obydwa urządzenia dysponują aparatem głównym o rozdzielczości 50 MP z OIS i laserowym AS, a także aparatem przednim o rozdzielczości 10,5 MP, przy czym aparat przedni w Pixelu 9 otrzymał autofokus.
Pary porównawczych zdjęć z Pixela 8 i Pixela 9 umieściłam poniżej. Pozostawiam je Waszej ocenie. W każdej parze zdjęcie z Pixela 8 znajduje się po lewej, a z Pixela 9 – po prawej.
Pixel 8 i Pixel 9 oferują podobne możliwości podczas rejestrowania materiałów wideo, zarówno w temacie rozdzielczości, klatek na sekundę, jak i stabilizacji. Obydwoma możemy nagrywać maksymalnie w 4K przy 60 FPS lub w 4K przy 30 FPS z HDR.
Łączność
Pixel 8 i Pixel 9 na papierze w kwestii łączności oferują to samo – Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, łączność 5G, NFC i tym podobne. Niemniej, Pixel 9 wykorzystuje nowy modem, który oferuje lepszy zasięg łączności bezprzewodowej. Warto też dodać, iż Pixel 9 oferuje satelitarny SOS, który ma pozwalać na wezwanie pomocy choćby w miejscu bez zasięgu sieci komórkowych czy Wi-Fi, jednakże ta usługa nie działa w Polsce (a przynajmniej na razie).
Cena
No cóż, trzeba przyznać, iż Google Pixel 9 kosztuje na start dość sporo. W wersji 12/128 GB trzeba zapłacić za niego 4049 złotych, a w wersji 12/256 GB 4499 złotych. Dla porównania, gdy Google Pixel 8 oficjalnie trafił do Polski to w cenach wynoszących 3599 złotych za wersję 8/128 GB i 3899 złotych za wersję 8/256 GB.
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, iż historia pokazuje, iż ceny telefonów Google gwałtownie spadają. Jeszcze przed tym, gdy Google Pixel 8 trafił do naszego kraju, można było bez problemu kupić go w nieoficjalnej dystrybucji lub zamówić go z zagranicznych sklepów takich jak niemiecki Amazon w cenach poniżej 3000 złotych. w tej chwili Pixela 8 8/128 GB można nabyć za niecałe 2300 złotych, a Pixela 8 8/256 GB za niecałe 2800 złotych. Trzymam kciuki za to, by równie gwałtownie spadały ceny Pixela 9.
Jeśli mimo wszystko chciałbyś kupić Pixela 9 już teraz, to wiedz, iż w Google Store przy jego zakupie otrzymasz 850 zł środków do wykorzystania w Google Store. Ponadto w tej chwili wersję ze 256 GB pamięci można kupić w cenie wersji ze 128 GB pamięci. Gdzieniegdzie zamiast tego obowiązuje promocja pozwalająca zyskać do 850 złotych zwrotu przy odsprzedaży starego telefona oraz 6 miesięcy pakietu Google One Premium 2 TB i 3 miesiące YouTube Premium.
Werdykt
Decyzja na temat zakupu telefonu należy oczywiście do Ciebie, ale mam nadzieję, iż teraz masz klarowniejszy obraz tego, co oferują Pixel 8 i Pixel 9. Osobiście wybrałabym Pixela 9, choć czekając wpierw na spadek jego ceny. To dlatego iż oferuje większy ekran, dłuższy czas pracy na baterii, nieco wyższą wydajność i kilka innych usprawnień.
Pixel 8 to jednak choćby dziś telefon godny uwagi, ponieważ w swojej obecnej cenie oferuje przez cały czas świetne możliwości fotograficzne, bardzo długie wsparcie i wysoką płynność działania, a przy tym kilka gorszy wyświetlacz. Warto też pamiętać o tym, iż Pixel 8 jest urządzeniem trochę bardziej kompaktowym niż Pixel 9, co dla niektórych może być jego zaletą.