Pewnie myśleliście, iż to właśnie on kupi TikToka, ale Elon Musk mówi „Nie”

6 godzin temu

Co z tym TikTokiem w USA? Póki co jego sprawa przez cały czas jest skomplikowana i na razie trudno przewidzieć, jak się zakończy. Aby TikTok mógł przez cały czas funkcjonować w Stanach Zjednoczonych, ktoś z USA musi stać się jego współwłaścicielem, ale w tej chwili wciąż nie wiadomo, czy ByteDance w ogóle na taki układ przystanie, a także, kto znajdzie się po jego drugiej stronie. Okazuje się natomiast, iż zakupem jednak nie jest zainteresowany obecny właściciel platformy X, czyli oczywiście Elon Musk.

Elon Musk a TikTok

Warto przypomnieć, iż w styczniu pojawiły się informacje o tym, jakoby Chiński rząd miał rozważać sprzedanie części TikToka właśnie Muskowi. Właściciel platformy X podobno jest bowiem w dobrych stosunkach z Państwem Środka. To powiedziawszy, te doniesienia zostały gwałtownie zdementowane przez właściciela TikToka, czyli firmę ByteDance. Jej rzecznik opisał je jako „czystą fikcję”.

Wkrótce potem za zakupem TikToka przez Elona Muska (lub Larry’ego Ellisona, szefa Oracle) wypowiedział się Donald Trump, który znów pełni funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nigdy nie było jednak informacji, czy choćby plotki, która wskazywałaby na to, iż Musk jest faktycznie zainteresowany przejęciem części TikToka.

Sam Musk nigdy nie wypowiedział się w tej sprawie publicznie, aż do teraz

Pod koniec stycznia w Niemczech miał miejsce szczyt ekonomiczny zorganizowany przez koncern wydawniczy Alex Springer SE, a jednym z jego uczestników był właśnie Elon Musk. Jak ujawniła gazeta Die Welt, będąca częścią tego koncernu, przedsiębiorca wyraźnie stwierdził podczas szczytu, iż zamierza kupić TikToka:

„Nie złożyłem oferty zakupu TikToka. Nie palę się do przejęcia jego części. Generalnie rzecz biorąc nie przejmuję firm, to dość rzadkie. „Zwykle buduję firmy od podstaw.”

TikTok w USA znowu działa. Blokada trwała kilka godzin

No cóż, to iż Elon Musk raczej nie przejmuje firm, to prawda. Twittera, dzisiaj znanego jako X, kupił tylko dlatego, iż został do tego prawnie zmuszony. Pierwotnie był chętny do zakupu, ale gdy zmienił w tej kwestii zdanie, na wycofanie się było już za późno. jeżeli chodzi o drugą kwestię, czyli budowania firm od podstaw, to cóż, chociaż Elon Musk nie założył każdej firmy, której jest lub był właścicielem (na czele z Teslą), to z pewnością miał ogromny wpływ na sukces tych przedsiębiorstw.

Trzeba podkreślić, iż choć Musk nie chce kupić TikToka, to jest przeciwny jego blokadzie, o czym napisał na Twitterze (X). Blokada tej platformy byłaby bowiem jego zdaniem sprzeczna z wolnością słowa. Jednocześnie stwierdził jednak, iż nie podoba mu się brak równowagi, który tworzy blokada platformy X w Chinach.

Czasu jest coraz mniej

Oczywiście nie należy spodziewać się tego, iż w najbliższej przyszłości X zostanie w Chinach odblokowany. Przyszłość TikToka w USA przez cały czas jest natomiast niepewna. Blokada platformy została odłożona w czasie do 4 kwietnia, a więc ByteDance ma coraz mniej czasu w to, by sprzedać jej część firmie lub grupie inwestycyjnej z USA.

Dla przypomnienia, zakupem TikToka jest zainteresowany jest między innymi Jimmy Donaldson, znany lepiej jako MrBeast. Ten zareagował choćby na wieść o tym, iż chęci zakupu platformy nie wyraża Elon Musk – pisząc posta o treści „Uff”.

Ludzie oszaleli. Sprzedają za krocie iPhone’y z tą aplikacją

Źródło: Die Welt, fot. tyt. Canva

Elon Musksocial mediaTikTokUSA
Idź do oryginalnego materiału