Perseidy nie bez powodu są jednym z najchętniej obserwowanych rojów meteorów. To bowiem jeden z najbardziej widowiskowych i najbardziej regularnych rojów. Ba, jego maksimum przypada na okres, kiedy to noce są ciepłe i przyjemne, a niebo często bezchmurne. Tak się składa, iż to maksimum nastąpi już wkrótce. Sprawdźcie więc, kiedy będzie mogli zobaczyć na niebie spadające gwiazdy i gdzie ich wypatrywać.
Łzy świętego Wawrzyńca
Perseidy to meteory, które obserwuje się na niebie już od… 2000 lat. Pierwsze informacje o ich obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Co ciekawe, czasem nazywa się je „łzami świętego Wawrzyńca”, a to dlatego, iż data jego domniemanej męczeńskiej śmierci przypada na 10 sierpnia. Perseidami określa się je zaś dlatego, radiant tego roju (miejsce, z którego meteory się rozchodzą), znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.
Rój Perseidów powiązany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jej orbita każdego roku przecina się z orbitą Ziemi w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Wówczas Ziemia przechodzi przez pasmo cząsteczek pozostawionych w kosmosie przez kometę. Świetlne zjawiska, które wówczas możemy podziwiać na niebie, to właśnie te drobiny, spalające się w ziemskiej atmosferze.
Warto dodać, iż Perseidy są widoczne najlepiej na północnej półkuli Ziemi. To jeden z najaktywniejszych obserwowanych rojów meteorów, który pozwala obserwować co roku średnio 100 zjawisk na godzinę. W różnych latach jego aktywność wahała się do 60 do aż 180 zjawisk na godzinę.
Perseidy 2024 – kiedy i jak obserwować?
Perseidy można obserwować na niebie już teraz, natomiast ich największa aktywność przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Będzie miało wówczas miejsce tak zwane maksimum meteorów z roju Perseidów i to właśnie wtedy będziemy mogli zobaczyć na niebie najwięcej spadających gwiazd. Duża aktywność (choć nie tak duża, jak podczas maksimum), będzie miała również miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia oraz w nocy z 13 na 14 sierpnia.
Do obserwacji meteorów z roju Perseidów nie będziesz potrzebował żadnej dodatkowej aparatury poza parą własnych oczu. Spadające gwiazdy będą pojawiać się na niebie na północnym-wschodzie, w okolicach gwiazdozbioru Perseusza. A kiedy ich wypatrywać? Będzie można to robić już po zmroku, w okolicach godziny 21 – 21:30.
Jeśli chodzi o warunki pogodowe, to jeżeli chodzi o Polskę w tej chwili trudno przewidzieć, czy niebo będzie wówczas zachmurzone i jeżeli tak, to gdzie dokładnie. Prognoza sugeruje, iż zachód i północny-zachód naszego kraju będzie wtedy zachmurzony, ale do tego czasu może się jeszcze wszystko zmienić. Dobra wiadomość jest jednak taka, iż Księżyc będzie wtedy w fazie I kwadry, a więc nie będzie przesadnie rozjaśniał nieba.
Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Canva