Patriot przedstawia Viper Xtreme 5 CKD i pierwszy dysk SSD Gen 5 bez pamięci DRAM, który osiąga prędkość 14 GB/s

cyberfeed.pl 1 dzień temu



Patriot Memory wprowadził zaktualizowaną linię dysków SSD M.2 Gen 5 NVMe oraz produktów pamięci do podkręcania komputerów PC, które wykorzystują technologię CKD (sterownik zegara klienta) w celu osiągnięcia wysokich szybkości transmisji danych. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od flagowej pamięci OC firmy, Viper Xtreme 5 CKD. Patriot przygotował wersję demonstracyjną prezentującą zestaw 48 GB (2x 24 GB) obsługujący pamięć DDR5-9600 pod adresem 46-58-58-154; z Core Ultra 9 285K działającym w trybie Gear 4. OC pamięci jest stabilne dla y-Crunchera, zarówno dla wersji 0.8.5, jak i Pi-1b. Może to być zaskoczeniem, ale Patriot Memory istnieje na rynku już od jakiegoś czasu. W 2025 roku firma będzie obchodzić 40-lecie swojej działalności. Wszystkie produkty pamięciowe i opakowania posiadają specjalne logo „40 lat”. Viper Xtreme 5 CKD jest dostępny w wersjach RGB i innych.

Oprócz serii Viper Xtreme 5 firma zaprezentowała inne, bardziej ekonomiczne moduły CKDIMM, takie jak seria CKD Signature. Są to gołe moduły pozbawione rozpraszaczy ciepła. Dzięki CKD moduły te oferują prędkości dochodzące do DDR5-6400. Przełączamy sprzęt na pamięć nieulotną i mamy prawdopodobnie najciekawszy dysk SSD, z jakim się zetknęliśmy na targach CES – Patriot Viper PV563. Dysk ten nie ma żadnego radiatora ani rozpraszacza ciepła i wygląda, jakby należał do głównego segmentu rynku, ale nie daj się zwieść jego wyglądowi. Jest to pierwszy dysk SSD M.2 NVMe Gen 5 z kontrolerem bez pamięci DRAM, który zapewnia prędkość sekwencyjną do 14 GB/s. Dyski 5. generacji z kontrolerami bez pamięci DRAM, takie jak Phison E31T, zwykle oferują prędkości do 12 GB/s, ale PV563 korzysta z Maxiotek MAP1806, najszybszego rynkowego rywala E31T.

Dysk wykorzystuje pamięć flash 3D TLC NAND i po sparowaniu z MAP1806 oferuje odczyt sekwencyjny z szybkością do 14 GB/s (coś, co zwykle robią dyski oparte na wysokiej klasy kontrolerach, takich jak Phison E26); oraz prędkość zapisu sekwencyjnego do 12 GB/s. Firma nie podała danych dotyczących wytrzymałości, ale udziela na dysk 5-letniej gwarancji. Wracając do pamięci, Patriot pokazał nam pierwszy moduł LPCAMM2 z CKD. Pokazany moduł jest próbką inżynieryjną, firma nie nadała mu jeszcze numeru modelu. LPCAMM2 to kompaktowy moduł, który łączy oba kanały DDR5 procesora w sieci typu land-grid, zachowując wysokość Z w cienkich i lekkich notebookach. Oszczędza to użytkownikom końcowym braku możliwości aktualizacji z pamięci przewodowej. Patriot nie wspomniał o szybkości tego CKD LPCAMM2, ale jeżeli mielibyśmy zgadywać, jest to dwukanałowa pamięć DDR5-6400. Przechodząc do konsumenckich produktów pamięci flash, natknęliśmy się na Viper EV330, interesującą przenośną obudowę NVMe SSD ma wielkość breloczka samochodowego i zawiera preinstalowany dysk SSD M.2-2230. Następnie wykorzystuje pojedynczy układ scalony USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) do układu mostkowego NVMe. Dysk oferuje sekwencyjną prędkość odczytu i zapisu do 1000 MB/s. Viper PVP30 to interesująca pamięć flash USB 3.2 Gen 2 z dwoma interfejsami (typu A i typu C), oferująca te same prędkości, ale w bardziej konwencjonalnej obudowie. Na koniec dostępna jest karta pamięci CFexpress 2.0 typu B z serii EP, dostępna w pojemnościach do 256 GB, zapewniających prędkość odczytu do 1750 MB/s i zapisu 1650 MB/s. Patriot twierdzi, iż karta zapewnia wystarczającą gwarantowaną prędkość zapisu do zapisu wideo w formacie RAW 4K przy 120 Hz i 8K przy 60 Hz RAW.



Source link

Idź do oryginalnego materiału