Kiedy telewizja naziemna zniknie z przekazu? Jej popularność stale maleje [Aktualizacja: lipiec 2025]
Pod koniec 2023 roku w Dubaju odbyła się konferencja WRC-23, podczas podjęte zostały ważne decyzje dotyczące naziemnej telewizji cyfrowej na świecie i w Europie. Od dawna głośno mówiło się, iż wykorzystywane na potrzeby dystrybucji sygnału naziemnego pasmo UHF ma zostać przekazane operatorom sieci telekomunikacyjnych. Ma to mieć na celu dalszy rozwój sieci 5G i kolejnych generacji tej technologii. Polski rząd przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, a na wspomnianej konferencji padły konkretne postanowienia.
Co wydarzyło się w Dubaju? Przede wszystkim postanowiono, iż nadawanie telewizji pozostanie jedyną podstawową usługą w zakresie częstotliwości 470–694 MHz w Regionie 1 ITU, który obejmuje Europę, Bliski Wschód, Afrykę i części Azji.
W praktyce oznacza to, iż telekomy przynajmniej na razie nie zajmą pasma UHF. To sprawiłoby, iż telewizja naziemna - także w Polsce - straciłaby sporo miejsca na lokowanie kanałów linearnych. Nie stałoby się to od razu, ponieważ taka decyzja miałaby swoje konsekwencje dopiero po 2030 roku.
Wcześniej polska strona oficjalnie opowiedziała się za tym, by nie zmieniać obowiązujących dotychczas postanowień, a do dyskusji o paśmie UHF wrócić dopiero w 2031 roku. Wydarzenie potoczyły się zgodnie z narracją naszych przedstawicieli, a zatem jeżeli TV naziemna zacznie drastycznie tracić udział w rynku, to stanie się to już w nowej dekadzie.
@hdtvpolska ❗️TO PIERWSZY TAKI TELEWIZOR NA RYNKU ❗️SZOK, ŻE DOPIERO TERAZ 😲 #tv #telewizor #4k #hisense #miniled #u8q #2025 #usbc #displayport #pilot #pilotsolarny ♬ dźwięk oryginalny - HDTVPolska
Najważniejsze decyzje podjęte podczas konferencji WRC-23: