Oto, jak iPhone przetrwał upadek z samolotu Alaska Airlines z wysokości 5000 metrów

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Jeszcze w styczniu odkryto w pełni nienaruszony iPhone na poboczu drogi po upadku z wysokości 5 000 metrów, gdy w samolocie Alaska Airlines wyleciały drzwi. Zwracaliśmy wówczas uwagę, iż to wręcz niewiarygodne, iż iPhone 14 Pro Max przetrwał tak dramatyczny upadek.

Joanna Stern z „Wall Street Journal”.jednak był zdeterminowany, aby uzyskać więcej odpowiedzi.

Dla przypomnienia, iPhone 14 Pro Max, który spadł z wysokości 5000 metrów nad samolotem Alaska Airlines, miał na sobie etui i wylądował na trawie.

Joanna przeprowadziła serię testów upadkowych przy użyciu iPhone’a 14 i Samsunga Galaxy S23. Wyniki różniły się w zależności od testu, ale najważniejszym testem było upuszczenie obu telefonów bez etui na trawiasty obszar z wysokości 90 metrów.

Skutki upadku Joanny na trawę z wysokości 90 metrów? Oba telefony „nie odniosły żadnych poważnych uszkodzeń” poza odrobiną brudu i trawy.

Joanna postanowiła uzyskać wyjaśnienia, rozmawiając z wieloma ekspertami w celu uzyskania krótkiej lekcji przedmiotów ścisłych. Dlaczego iPhone może przetrwać upadek z samolotu, ale nie z blatu w łazience?

„Nie ma znaczenia, czy upuścisz telefon z wysokości 90 metrów, czy z kosmosu” – powiedział Mark Rober, były inżynier mechanik NASA, który stał się YouTuberem. „Będzie taki sam wynik ze względu na coś, co nazywa się prędkością końcową”.

Zadzwoniłem do Rhetta Allaina, profesora fizyki na Uniwersytecie Południowo-Wschodniej Luizjany. Wyjaśnił, iż ze względu na masę, rozmiar i kształt telefona, będzie on zwiększał prędkość, aż osiągnie około 60 mil na godzinę. W tym momencie opór powietrza uniemożliwia przyspieszenie.

Zapewnił mnie, iż 300 stóp nad poziomem morza to wystarczająca wysokość, aby wszystkie te urządzenia, z obudowami i bez, osiągnęły prędkość graniczną.

Należy wziąć pod uwagę inną koncepcję fizyki: spowolnienie, powszechnie nazywane „uderzeniem w coś”. Rober i Allain wyjaśnili, iż trawa amortyzuje spadający obiekt, umożliwiając wolniejsze zwalnianie. Twardsze powierzchnie, takie jak asfalt lub płytki w łazience, powodują znacznie gwałtowniejsze hamowanie.

Cały film Joanny możecie obejrzeć poniżej. Ten jest dobry! Sprawdź jej pełny wpis na stronie internetowej WSJ.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału