Dla naszych stałych czytelników, ale i dla osób interesujących się branżą AV, nie będzie to prawdopodobnie zaskoczeniem, jeżeli napiszę, iż Optoma zalicza się do grona wiodących producentów dla rozwiązań wizualnych. w tej chwili produkty tejże marki są dostępne w ponad 160 krajach. I na naszych łamach w cyklu „Pod lupą” mamy przyjemność prezentacji nie tylko projektorów, ale i innych znakomitych rozwiązań.
Wśród różnych artykułów sam miałem okazję opisywać między innymi wyświetlacze z serii N. Innymi słowy Optoma dziś kojarzy się z każdym, możliwym rozwiązaniem dotyczącym sfery wizualnej. Ale czy tylko? Jak wspomina SY Chen (Dyrektor generalny Optoma Group) w tej chwili koncern pracuje również nad integracją systemu w zakresie AI. Zatem możemy spodziewać się technologicznych rewolucji i to już niebawem. A w cyklu „Pod lupą” nowe dziecko Optomy, czyli projektor o krótkim rzucie ZU507TST.
ZU507TST dzięki zastosowaniu laserowego źródła światła zużywa 47% mniej energii w porównaniu do urządzeń podobnej klasy opartych na lampach.Na grzbiecie projektora znajdziemy fizyczne pokrętła umożliwiające łatwą regulację przesunięcia obiektywu zarówno w poziomie, jak i w pionie oraz wyostrzenie wyświetlanego obrazu.
Dziś wiele mówi się o ekologii i jak wszyscy wiemy istnieją choćby stosowne wzory, dzięki których określa się w liczbach stopień przyjazności dla środowiska dla wszystkich produktu. W tychże wyliczeniach bierze się pod uwagę materiały użyte do konstrukcji, ilość zużytej energii do produkcji, ilość odpadów, a także to, jak dane urządzenie będzie można zutylizować po jego zużyciu. I nic dziwnego, iż Optoma wyznacza pewien trend, eksponując informacje o rozwiązaniach przyjaznych dla ekologii. Otóż ZU507TST dzięki zastosowaniu laserowego źródła światła zużywa 47% mniej energii w porównaniu do urządzeń podobnej klasy opartych na lampach. Obudowa została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Firma zadbała też o ograniczenie śladu węglowego, poprzez redukcję logistyki przy produkcji tego urządzenia. Było to możliwe dzięki zastosowaniu wielu kompaktowych rozwiązań w samej konstrukcji. Oceńmy zatem, czym tak naprawdę jest to ekologiczne urządzenie.
Projektor ZU507TST to znakomite rozwiązanie również dla muzeów, zarówno tych nieco bardziej klasycznych, jak i tych najbardziej multimedialnych.
Żegnajcie problemy
Wyobraźmy sobie przestrzeń z przeróżnymi barierami natury architektonicznej, gdzie dostęp do urządzenia projekcyjnego jest bardzo ograniczony. Samo pomieszczenie do projekcji jest niewielkie, a źródło projekcji znajduje się w zupełnie innym miejscu. Dajmy na to zostało oddalone od pomieszczenia projekcyjnego o 70 metrów. Do wspomnianego pomieszczenia wpada dzienne światło, a okna nie są zasłonięte. Wszystkie problemy, o których wspomniałem, użytkownik może rozwiązać, stosując właśnie ZU507TST. Projektor został wyposażony w obiektyw o współczynniku projekcji 0,58:1.
Na pokładzie projektora znajdziemy zarówno dwa złącza HDMI, jak i port HDBaseT.
Oznacza to, iż płaszczyznę projekcyjną o przekątnej 100 cali można uzyskać, oddalając projektor od niej kilka więcej niż metr. Tym samym nie ma niebezpieczeństwa, iż prelegent prowadzący spotkanie będzie przecinał wiązkę projekcyjną, tworząc cień. 5000 lumenów zapewni odpowiednią jasność choćby w optymalnie oświetlonym pomieszczeniu. Uzyskanie takiej wartości jasności było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego silnika z diodą laserową. Matryca została wykonana w technologii DLP. Dla możliwości stosowania projektora w oświetlonych pomieszczeniach będzie ważna nie tylko jego jasność, ale i współczynnik kontrastu.
Projektor został wyposażony w niewymienny obiektyw, który umożliwia wyświetlenie obrazu o przekątnej 100 cali już z odległości kilka większej niż jeden metr.
W tym wypadku wynosi on 300 000:1. I jak to bywa w takich urządzeniach nader ważne dla zachowania żywotności źródła (która wynosi 30 000 godzin) będzie jego chłodzenie. W starszych konstrukcjach chłodzenie i tworzenie odpowiedniej cyrkulacji również wewnątrz urządzenia wiązało się z częstą konserwacją, polegającą na otwieraniu obudowy i czyszczeniu. Wspomniałem o tym, iż chcielibyśmy zastosować ten projektor w trudno dostępnym miejscu? Jak zatem poradzić sobie z takim problemem? Rozwiązanie Optomy to znana również i z innych projektorów technologia DuraCore polegająca na budowaniu szczelnych silników laserowych. Innymi słowy konserwacja sprowadza się do dwóch, prostych słów „włącz i zapomnij”.
Podświetlany pilot – miły dodatek ułatwiający zdalną zmianę najważniejszych parametrów projektora, a także m.in. wybór źródła sygnału wideo.
Odległość kontra jakość obrazu oraz wyposażenie
Zdaje się, iż w świecie projektorów stosowanych również instalacyjnie najbardziej znanym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem do przesyłu obrazu o odpowiedniej jakości jest standard HDBaseT. I w tym urządzeniu nie mogło go zabraknąć. Zatem w odległości do 100 metrów od źródła sygnału projektor jest w stanie pracować z pełną rozdzielczością. A skoro już o niej mowa, to warto zauważyć, iż będzie to WUXGA (1920×1200) oferujący kompatybilność HDR i HLG wspierający standard kolorów REC. 709.
Projektory biznesowe Optoma pracują w niezliczonej liczbie sal konferencyjnych.
Ponadto, na pokładzie znajdziemy dwa złącza HDMI, jedno VGA, a także jedno złącze kompozytowe oraz podwójne gniazda audio 3,5 mm. Co ciekawe, projektor zawiera też gniazdo USB typu A mogące obsłużyć urządzenia do wartości natężenia 1,5 A. Przy krótkich rzutach istotny będzie też sposób kontroli geometrii obrazu. W ZU507TST zastosowano rozwiązanie typu cornerstone. Oznacza to, iż każdy z czterech rogów obrazu można ustawić niezależnie.
Projektor jest kompatybilny z platformą Optoma Management Suite (OMS)™, a więc intuicyjnym rozwiązaniem do zarządzania wszystkimi urządzeniami do wyświetlania obrazu producenta. OMS daje możliwość sprawnego monitorowania pracy każdego z projektorów i monitorów z logo Optoma, a także diagnozowania i sterowania wyświetlaczami audiowizualnymi zarówno za pośrednictwem sieci jak i bezprzewodowo. A wszystko to z jednej wspólnej platformy i z jednej lokalizacji.
Uniwersalny?
Producent zwraca uwagę, iż projektor może służyć do różnych zastosowań i daje gwarancję pracy 24/7 w każdej możliwej orientacji 360° oraz portretowej. Od symulatorów golfowych i sal projekcyjnych i wykładowych, restauracyjnych i hotelowych po instalacje imersyjne zawierające choćby 250 podobnych urządzeń. Dzięki oprogramowaniu RoomView można włączać, wyłączać i zarządzać właśnie taką liczbą urządzeń. Na pokładzie nie mogło też zabraknąć i prostszego systemu sterowania poprzez port RS232. Tu znajdziemy bogaty zestaw poleceń. Projektor jest też kompatybilny z IPLink. Sądzę zatem, iż i ten produkt zostanie znakomicie przyjęty przez rynek i swoich potencjalnych, przyszłych użytkowników.
Projektory Optoma z serii ZU to również znakomite rozwiązanie do instalacji we wszelkiego rodzaju symulatorach.
TEKST: Paweł Murlik, „AVIntegracje”