OPPO Enco Air4 – recenzja. Solidne słuchawki w przyzwoitej cenie

2 tygodni temu

Jakiś czas temu przetestowałam najnowsze słuchawki TWS od OPPO – OPPO Enco Air4. Teraz sprawdziłam natomiast, co potrafią nieco tańsze od nich i okrojone o pewne możliwości OPPO Enco Air4. Czy to słuchawki, które warto kupić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszej recenzji.

Specyfikacja i cena

OPPO Enco Air4 to bezprzewodowe, dokanałowe słuchawki z aktywną redukcją szumów (ANC), które zostały wyposażone w dynamiczne przetworniki o średnicy do 12,4 mm. W przeciwieństwie do modelu OPPO Enco Air4 Pro, obsługują one tylko kodeki AAC i SBC. Na ich pokładzie nie zabrakło jednak łączności Bluetooth 5.4.

Te słuchawki kosztują w naszym kraju 299 złotych, choć przy obecnych obniżkach można je też kupić za 249 złotych. Ich pełną specyfikację znajdziecie poniżej.

OPPO Enco Air4 – specyfikacja:

Budowa i jakość wykonania

Z zewnątrz naprawdę nie sposób odróżnić słuchawek OPPO Enco Air4 od OPPO Enco Air4 Pro, które przetestowałam wcześniej, a przynajmniej pod względem kształtu. Model ten również wykonano z tworzywa sztucznego, ale jego powierzchnia jest śliska i połyskująca.

Jakość wykonania słuchawek etui nie budzi żadnych wątpliwości. Zawias futerału nie ma zbędnych luzów i nie skrzypi. Poszczególne elementy drobnych słuchawek są zaś ze sobą bardzo dobrze spasowane. Cieszy fakt, iż słuchawki są do pewnego stopnia chronione przed dostępem pyłu i wody, zgodnie ze standardem IP55.

Częścią etui są oczywiście tak standardowe elementy jak port USB-C i przycisk aktywujący tryb parowania. Jest też dioda LED wskazująca na stan urządzenia. W środku znalazły się zaś magnetyczne doki, które doskonale trzymają słuchawki w miejscu. Choć słuchawki są dość śliskie, to wyjmowanie ich z tych doków nie stanowi żadnego problemu.

Słuchawki zawierają na szczęście oznaczenia stron. Poza tym posiadają dotykowe panele. Można je łatwo znaleźć opuszkiem palca, ponieważ umieszczono je w niewielkich zagłębieniach. Częścią OPPO Enco Air4 są też niewielkie mikrofony, natomiast nie znajdziemy tu czujników zbliżeniowych. Innymi słowy, słuchawki nie wstrzymują odtwarzania po wyjęciu słuchawki lub obydwu z uszu. Trzeba to robić manualnie.

Podobnie jak OPPO Enco Air4 Pro, OPPO Enco Air4 leżą w uszach pewnie i wygodnie, nie powodując dyskomfortu. Warto dodać, iż w zestawie z nimi otrzymujemy tylko papierologię oraz zestaw wymiennych dousznych adapterów, ale mnie osobiście brak dedykowanego kabelka w pudełku nie przeszkadza. Zawsze i tak ładuję słuchawki TWS z użyciem ładowarki od telefonu.

Parowanie

Jako iż OPPO Enco Air4 obsługują funkcję Google Fast Pair, wystarczy otworzyć etui, by telefon z Androidem je wykrył i zaproponował parowanie. W przypadku innych urządzeń, czy to iPhone, czy komputer z systemem Windows, parowania musimy dokonać oczywiście, przechodząc do ustawień Bluetooth.

Oczywiście, słuchawki te możemy sparować z wieloma urządzeniami. Między dwoma z nich możemy się na dodatek płynnie przełączać (połączenie multipoint) bez konieczności rozłączania i ponownego parowania.

Aplikacja HeyMelody

Na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS słuchawki OPPO Enco Air4 współpracują z aplikacją HeyMelody. Jak już wielokrotnie wspominałam, jest to aplikacja o czytelnym i intuicyjnym interfejsie. jeżeli zaś chodzi o zakres jej funkcjonalności, to sprawdzimy w niej stan naładowania słuchawek i etui, włączymy ANC lub tryb przepuszczalności, spersonalizujemy gesty dotykowe czy włączymy tryb gier o niższych opóźnieniach.

Niestety, aplikacja HeyMelody nie posiada pełnoprawnego korektora. Do wyboru są tylko trzy predefiniowane ustawienia wpływające na brzmienie urządzenia.

Brzmienie i działanie słuchawek

OPPO Enco Air4 to słuchawki, które grają naprawdę solidnie. Oferują wyraźne wokale i średnie tony, a tony wysokie są w nich po prostu przyjemne. Całościowo ich brzmienie jest zaskakująco klarowne i szczegółowe. Podobnie jak w modelu Pro, wyjściowo ich basy były dla mnie nieco zbyt mocne w stosunku do reszty pasm, ale tu z pomocą przyszedł korektor w ustawieniach systemu Android.

Tym słuchawkom nie brakuje też głośności. Z reguły pozostałam w nich przy 65-70% procentach głośności, aby nie uszkodzić sobie uszu. Ponadto OPPO Enco Air4 oferują szeroką scenę i bardzo dobre pozycjonowanie dźwięku.

Obsługa paneli dotykowych tych słuchawek jest wygodna i intuicyjna. Ponadto korzystanie z paneli dotykowych nie powoduje, by słuchawki wysuwały się z uszu. Co ważne, z pomocą gestów możemy nie tylko wstrzymywać i wznawiać odtwarzanie czy przełączać się między utworami, ale też zmieniać głośność odtwarzania, choć akurat tę funkcję trzeba aktywować w w aplikacji HeyMelody.

Jeśli chodzi o rozmowy, to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by w OPPO Enco Air4 prowadzić je choćby na dworze. Mikrofony tych słuchawek potrafią wychwycić jednak głośniejsze hałasy, na przykład odgłosy podmuchów wiatru.

Aktywna redukcja szumów

Choć OPPO Enco Air4 obsługują aktywną redukcję szumów, to w mniejszym zakresie niż OPPO Enco Air 4 Pro, do 32 zamiast 49 decybeli. W związku z tym ta funkcja sprawdza się w nich nieco gorzej – słuchawki te tylko w małym stopniu redukują odgłosy miejskiej dżungli czy odkurzacza. Niemniej, akurat w tym przedziale cenowym nie spodziewałam się niczego więcej.

Bateria

Jak deklaruje producent, OPPO Enco Air4 mają działać na pojedynczym ładowaniu do 8 godzin przy włączonym ANC lub do 12 godzin przy wyłączonym ANC, a doładowywanie z etui ma im zapewniać łącznie odpowiednio 23 lub 43 godziny czasu pracy. Wszystkie te dane dotyczą odtwarzania muzyki przy 50 procentach głośności, ale mimo to mowa o bardzo dobrych wynikach. Mnie nie udało się rozładować tych słuchawek, ale słuchałam w nich muzyki maksymalnie przez 3 godziny bez przerwy,

Oczywiście, wszystkie baterie się z czasem zużywają, a ich żywotność spada. OPPO twierdzi jednak, iż baterie w OPPO Enco Air4 mają zachować ponad 80% swojej wyjściowej pojemności po 4 latach użytkowania.

Słuchawki ładowane są rzecz jasna w magnetycznych dokach etui, a samo etui obsługuje tylko ładowanie przewodowe. Potrzeba 65 minut, by naładować od 0% do pełna same słuchawki i 90 minut, by naładować i etui i słuchawki.

Podsumowanie

Jeśli szukasz niezbyt drogich słuchawek, które zaoferują więcej niż przyzwoitą jakość brzmienia, a także wysoki komfort użytkowania, OPPO Enco Air4 będą bardzo dobrym wyborem. Jedyne, co musisz zrobić, to zastanowić się, czy nie warto przypadkiem nieco dopłacić i sięgnąć po OPPO Enco Air4 Pro z nieco lepszym (choć nie wybitnym) ANC, czujnikami zbliżeniowymi i obsługą kodeka LHDC 5.0. Oczywiście, co nieco w tym przedziale cenowym ma też do zaoferowania konkurencja, na czele z Huawei. Tak czy siak, podobnie jak to było w przypadku innych słuchawek OPPO, które przetestowałam, OPPO Enco Air4 mnie nie rozczarowały.

Mocne strony:

  • Bardzo dobre brzmienie
  • Długi czas pracy na baterii
  • Schludny design
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wysoka wygodna użytkowania
  • Responsywne panele dotykowe
  • Użyteczna aplikacja HeyMelody
  • Certyfikat IP55
  • Obsługa połączeń multipoint
  • Szybkie parowanie

Słabe strony:

  • Brak czujników zbliżeniowych
  • ANC adekwatne do ceny, ale wciąż niezbyt skuteczne
  • Brak pełnoprawnego korektora w aplikacji
audioOPPOsłuchawki
Idź do oryginalnego materiału