Zegarek Apple opaski są bezpieczne w noszeniu, mówi firmapo wyrażeniu obaw dotyczących obecności PFAS (substancji polifluoroalkilowych) w wielu opaskach do smartwatchów.
PFAS wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi i jest znany jako „substancja chemiczna na zawsze”, ponieważ nie rozkłada się w organizmie ani w środowisku…
Badanie PFAS na Uniwersytecie Notre Dame
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Notre Dame odkryli, iż PFAS wykryto w dziewięciu różnych markach smartwatchów i trackerów fitness. Nie zidentyfikowano konkretnych marek, które uzyskały pozytywny wynik testu, ale z badania wynika, iż uwzględniono w nim opaski Apple.
Wyniki wykazały, iż dziewięć z 22 przetestowanych prążków zawierało podwyższony poziom rodzaju PFAS zwanego kwasem perfluoroheksanowym (PFHxA). Podwyższony poziom PFHxA był bardziej powszechny w przypadku droższych pasków do zegarków lub tych kosztujących ponad 15 dolarów […]
Substancje chemiczne migrują z traktowanych powierzchni na skórę oraz do kurzu i powietrza, tworząc wiele dróg narażenia, w tym wdychanie, spożycie i wchłanianie przez skórę. Peaslee i jego zespół uznali to za poważny problem dotyczący konsumenckich produktów do noszenia […]
Substancje chemiczne Forever powiązano z wieloma schorzeniami, w tym immunosupresją, zaburzeniami regulacji hormonalnej, opóźnieniami rozwojowymi u dzieci, niską masą urodzeniową i przyspieszonym dojrzewaniem, wysokim ciśnieniem krwi u kobiet w ciąży oraz zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów, takich jak rak nerek i jąder.
Zespół szczególnie obawiał się tego, iż PFAS może przenikać przez skórę, choć stwierdzono, iż potrzebne są dalsze badania dotyczące zakresu, w jakim to następuje.
Pozew zbiorowy dotyczy trzech pasków Apple Watch
Rejestr donosi, iż Apple ma w tej chwili przed sobą problemy pozew PFAS w odniesieniu do trzech pasków do Apple Watch.
Pozew, złożony wczoraj w północnym dystrykcie Kalifornii, dotyczy w szczególności trzech pasków do Apple Watch: paska sportowego, który jest dostępny w magazynie z nowym podstawowym modelem zegarków Apple, paska Ocean i paska sportowego Nike, który jest dostarczany z zegarkami Apple marki Nike. Apple opisuje wszystkie trzy jako wykonane z fluoroelastomeru, co, jak zarzuca się w pozwie, ukrywa obecność substancji per- i polifluoroalkilowych, czyli PFAS.
Apple twierdzi, iż opaski są bezpieczne, ale wycofuje PFAS
Apple przyznaje, iż PFAS jest obecny w niektórych jego produktach, a fluoropolimery opisano jako mające najwyższe stężenia. Twierdzi jednak, iż jego opaski są bezpieczne.
Paski do Apple Watch są bezpieczne dla użytkowników. Oprócz własnych testów współpracujemy również z niezależnymi laboratoriami w celu przeprowadzenia rygorystycznych testów i analiz materiałów używanych w naszych produktach, w tym pasków do Apple Watch.
Pomimo tego, Newsweek informuje o planach firmy dotyczących stopniowego wycofywania PFAS.
Apple oświadczyło również, iż planuje „całkowicie wycofać” stosowanie PFAS w swoich produktach. W dokumencie z listopada 2022 r. firma stwierdziła: „Zaczęliśmy od oceny klasy PFAS o największej liczbie zastosowań w naszych produktach – fluoropolimerów”.
Firma twierdzi, iż nie ma to związku ze względami bezpieczeństwa.
Chociaż nasza analiza wykazała, iż materiały te są bezpieczne podczas użytkowania produktu, uznaliśmy za ważne poszerzenie naszego zakresu o uwzględnienie produkcji w łańcuchu dostaw. Doszliśmy do wniosku, iż naszym celem musi być ograniczenie stosowania wszystkich związków PFAS. Całkowite wycofanie PFAS z produktów i procesów Apple będzie wymagało czasu.
Apple rzeczywiście określa PFAS jako „szkodliwy”, ale może to odnosić się do środowiskowy wpływ substancji chemicznej, której nigdy nie można adekwatnie usunąć.
Musimy dopilnować, aby rozwiązania alternatywne inne niż PFAS nie skutkowały godnymi pożałowania zastąpieniami – w przypadku gdy rozwiązania alternatywne są równie szkodliwe lub choćby bardziej szkodliwe niż zastąpienie PFAS.
Zdjęcie: kolaż zdjęć Apple w serwisie 9to5Mac
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.