OnePlus Watch 3 – Wear OS na 5 dni?

4 dni temu

Już jakiś czas temu obiecywałem, iż o bardziej szczegółowo (ale nie aż tak jak przy bezpośrednich testach) będę pisał wyłącznie o premierach ciekawszych smart zegarków. W lutym 2025 roku OnePlus odświeżyło swój model smartwatcha. Watch 3 to już druga generacja pracująca na systemie Wear OS. Wcześniej taką opcję oferowały modele OnePlus Watch 2 i aluminiowy 2R. W jaki sposób chiński producent udoskonalił swoje najnowsze wearables? Zabrałem do kupy najważniejsze informacje. Mam nadzieję zapoznać się z nowościami w bezpośrednim teście, bo aż mi się nie chce wierzyć, iż ten zegarek wytrzyma tak długo na jednym ładowaniu, jak obiecuje jego producent. Materiał podzieliłem na kilka najważniejszych sekcji.


OnePlus Watch 3 z obrotową koronką

OnePlus Watch 3 (foto: oneplus.com)

Zegarki z rodziny Wear OS już od wielu lat dysponują obrotowymi koronkami, które zwiększają zakres interakcji z gadżetem. OnePlus nie uwzględnił tego elementu w pierwszym podejściu do platformy Google. W kolejnym już o tym przycisku nie zapomniał. Wymagało to delikatnej modyfikacji konstrukcji. Koperta przez cały czas ma charakterystyczny boczek (chyba dzięki niemu w środku jest więcej miejsca na baterię). Tym razem został zakończony koronką.

Nie licząc koronki, design bez większych zmian. Widzę je głównie w bezelu. Smartwatch wciąż jest sporawy i przez cały czas oferowany wyłącznie w jednej średnicy. Obudowę wykonano ze stali nierdzewnej, szczelność określono na IP68 oraz 5ATM. Do tego z szafirowym pokryciem szkiełka. Stylistyka OnePlusa przyciągnie głównie panów z uwagi na większe nadgarstki.


OnePlus Watch 3 – opcje Health & Fitness

Poprzednia generacja OnePlusa z Wear OS nie imponowała szczególnie analizami ruchu i zdrowia. Widać było, iż marka dopiero bada platformę i jej możliwości. W trzeciej generacji smartwatcha widać pod tym względem konkretne poprawki. Czytnik tętna i pulsoksymetr wzbogacono o moduł EKG. Wszystkie proponowane sensory połączono w tryb ogólnej oceny kondycji i zdrowia, jak ma to miejsce w zegarkach kilku konkurentów. Pomiaru dokonujemy w 6-sekundowym teście z uwzględnieniem Wellness Curve, czyli również stanu mentalnego i wypoczynku. W całości pomoże lepszej jakości PPG. Optyczne czujniki mają poprawioną precyzję odczytów. Smartwatch poda wynik ogólny, który będzie można monitorować i poprawiać, dbając o zdrowie i aktywność. Nie ocenię efektywności bez bezpośredniego kontaktu z gadżetem.

Ulepszono też lokalizację GPS. Moduł GNSS ma teraz dwuzakresową antenę, więc zapis odczytów będzie dokładniejszy. Przyda się nie tylko przy nawigacji, ale i do celów sportowych. W treningach biegowych i siłowych skorzystamy z przewidywania spalanych tłuszczy i węglowodanów (m.in. dzięki strefo tętna).


OnePlus Watch 3 – choćby 5 dni czasu pracy?

Zegarki na cięższych platformach działają krócej. Tak jest m.in. w przypadku Wear OS Google. Smartwatche z tym systemem oferują więcej opcji, ale i częstego ładowania. Już poprzedni OnePlus dysponował większą baterią i dłuższym od przeciętnego czasem działania. OnePlus Watch 3 chce zaoferować jeszcze dłuższe działanie. Akumulatorek powiększono z 500 do aż 631 mAh, co jest pewnie rekordem wśród modeli Wear OS. Producent zapewnia, iż czas pracy udało się wydłużyć ze 100 do 120 godzin (w trybie bez aktywnego Always On Display). 5 dni w trybie smart brzmi efektownie, ale zależy od intensywności użytkowania. Przy uruchomionym AOD czas ten zejdzie do trzech dni, co i tak (na papierze) robi wrażenie. Przy najbardziej oszczędnym trybie działania Watch trzeciej generacji ma wytrzymać choćby 16 dni! W ogólnej ocenie przeciętny czas działania OnePlusa ma być dwukrotnie lepszy od bezpośrednich konkurentów.

OnePlus Watch 3 ma działać choćby pięć dni. Nie uwierzę, jak sam nie sprawdzę (foto: oneplus.com).

OnePlus Watch 3 – specyfikacje

Na koniec jak zwykle króciutka lista najważniejszych funkcji i specyfikacji urządzenia. OnePlus Watch 3 nie będzie tani. Producent chce za niego 329$/300€, czyli więcej od Pixel Watchy i Galaxy Watchy. Chińska marka ma prawdopodobnie przekonanie o przewadze w czasie pracy zegarka i tym spróbuje przekonać do wydania wyższej kwoty. Niestety, nie widzę wśród opcji modemu LTE. Są oczywiście autorskie ulepszenia oprogramowania. Oprócz wspomnianych dodatków fitness, OnePlus proponuje zdalną obsługę TikTika, YouTube Shorts i aparatu telefona, ale tylko we współpracy z telefonami OnePlus.

  • ekran: AMOLED z Always On Display
  • chip: BES2800 (nowszy układ)
  • koperta ze stali nierdzewnej ze szczelnością IP68 i 5ATM
  • system: Google Wear OS 5 prosto z pudełka
  • health & fitness: pomiary tętna, EKG, stresu, snu i SpO2
  • płatności zbliżeniowe z Google Pay (NFC)
  • moduł GNSS z dual-frequency (precyzyjniejszy GPS)
  • bateria: 631 mAh (nawet 120h pracy w trybie smart)

Idź do oryginalnego materiału