OnePlus Watch 3 – recenzja. Smartwatch niemal idealny

6 godzin temu

Przyznam szczerze, iż nie jestem wielkim miłośnikiem smartwatchy z Wear OS z tego samego powodu, z jakiego z pewnym dystansem podchodzę do inteligentnych zegarków Apple. Ich czas działania na baterii jest absurdalnie krótki, co dyskwalifikuje je z miejsca w moich oczach. W minionym roku przetestowałem OnePlus Watch 2, a sprzęt ten dowiódł, iż inteligentne zegarki z systemem Google mogą pozytywnie zaskoczyć w tej kwestii. Teraz spędziłem kilka tygodni z jego następcą. OnePlus Watch 3 okazał się jeszcze bardziej dopracowanym urządzeniem, choć producent nie rozprawił się z jedną z wad poprzednika, która dla niektórych może być zniechęcająca – oto jego recenzja.

OnePlus Watch 3 – specyfikacja

  • Ekran: 1,5” AMOLED 2.5D, 466×466 pikseli, 60 Hz
  • Jasność: szczytowa 2200 nitów
  • System: Wear OS 5 + RTOS
  • Procesor: Snapdragon W5
  • Pamięć: 2 GB RAM + 32 GB ROM
  • GPS (GNSS): dwuzakresowy L1+L5 (Beidou, GPS, Galileo, GLONASS, QZSS)
  • Łączność: Wi-Fi 5/2,4 GHz, Bluetooth 5.2
  • Akumulator: 631 mAh
  • Wymiary koperty: 47,6 x 46,6 x 11,8 mm
  • Obudowa: 5 ATM, IP68, MIL-STD-810H
  • Pasek: fluoroelastomer + zapięcie ze stali nierdzewnej
  • Masa: 50 g bez paska, 81 g z paskiem

Co w zestawie?

OnePlus Watch 3 sprzedawany jest w wariantach Emerald Titanium oraz Obsidian Titanium, w cenie 1499 złotych. Zegarki różnią się od siebie kolorem fluoroelastomerowego paska (zielony vs czarny), ale również kolorem tytanowego bezela, który w jednym modelu jest srebrny, a w drugim grafitowy.

Przedmiotem niniejszej recenzji jest OnePlus Watch 3 Emerald Titanium, który dotarł do mnie w małym, schludnym pudełeczku. Po jego otwarciu moim oczom ukazał się efektowny zegarek na pasku o szerokim zakresie regulacji, magnetyczna stacja ładująca w postaci niewielkiej kosteczki oraz przewód USB-C łączący komputer lub ładowarkę ze stacją.

Recenzja OnePlus Watch 3: budowa

Smartwatch OnePlus Watch 3 od wyjęcia z opakowania robi piorunująco dobre wrażenie. Cena urządzenia nie szokuje, a jakość wykonania i wygląd zegarka – owszem. Materiały dobrej klasy widać i poniekąd czuć. Pasek jest miły w dotyku, co ma najważniejsze znaczenie. Stalowa koperta, której bezel otaczający wyświetlacz wykonano z tytanu prezentuje się okazale. Po włączeniu matryca chroniona przez odporne na zarysowania szafirowe szkło zaskakuje wysoką jasnością, a sam obraz o rozdzielczości 466×466 pikseli – ostrością i kontrastem. Ostatnio w takim stopniu byłem oczarowany niedrogimi smartwatchami Huawei Watch GT 5.

Wyświetlacz jest dotykowy i reaguje wzorcowo na ruch palca. Koronka jest obrotowa i da się za jej pomocą przewijać treści na ekranie. Pełni przy okazji funkcję klikalnego przycisku, drugiego po tym płaskim, znajdującym się poniżej na prawej krawędzi obudowy. W przycisku tym umieszczono czujnik umożliwiający pomiar EKG. Tak, działa w Polsce.

Za wizualiami nadążają tu technikalia – mam w tym wypadku na myśli certyfikacje poświadczające odporność sprzętu na uszkodzenia. Wodoszczelność określono na 5 ATM, zegarek spełnia też normy IP68 oraz MIL-STD-810H. Pomimo tego, iż wygląda elegancko, powinien legitymować się zatem podniesioną wytrzymałością na uszkodzenia, a także działanie pyłu i wody. W teorii może działać w zakresie temperatur od -40 do aż +70 stopni Celsjusza.

Na moim płaskim nadgarstku o obwodzie 16,5 cm OnePlus Watch 3 leżał doskonale. Jego wyższa niż w przypadku wielu konkurentów masa (81 g) stanowi dla mnie zaletę, a nie wadę. Wysoka masa budzi przeświadczenie, iż obcujemy z urządzeniem solidnym.

Pasek dołączony w zestawie jest wymienny na dowolny inny o szerokości 22 mm.

OnePlus Watch 3 vs OnePlus Watch 2 – różnice

OnePlus Watch 3 wygląda bliźniaczo podobnie do poprzednika, ale w oczy rzuciło mi się kilka zmian. Nieznacznie urósł ekran, który ma teraz 1,5 cala, a nie 1,43 cala. Otaczająca go ramka jest nieco smuklejsza, a jasność – podniesiona. Koperta przeszła kurację odchudzającą z 12,1 na 11,8 mm, choć nie jestem przekonany, czy ktoś to dostrzeże. Na papierze w nowym modelu mamy znacznie większy akumulator (631 vs 500 mAh) i nowszy Bluetooth (5.2 vs 5.0).

OnePlus Watch 3 na co dzień

OnePlus Watch 3, podobnie jak inne zegarki z Wear OS, nie działa ze telefonami Apple. Podobnie z resztą zegarki Apple nie działają ze telefonami z Androidem. Smutne, ale tak już jest.

Po pierwszym uruchomieniu zegarka użytkownik musi sparować go ze telefonem poprzez aplikację OHealth. Proces jest łatwy, szybki i przyjemny. Zegarek pyta jeszcze o to, na którym zegarku będzie noszony, zaktualizuje się, o ile poprawki będą dostępne… i gotowe. Aby cieszyć się pełnią funkcji warto zalogować się na konto Google, włączyć Asystenta, powiadomienia ze telefona i dostęp do książki kontaktów w telefonie.

Obsługa OnePlus Watch 3 nie przysporzy nikomu najmniejszego kłopotu. Funkcjami da się zawiadywać z poziomu ekranu dotykowego, a także dzięki koronki i przycisku bocznego. Wciśnięcie koronki przeniesie Was do menu aktywacji, obrót koronki pozwoli przełączać między nimi, wciśnięcie i przytrzymanie odpali Asystenta Google, a podwójne wciśnięcie otworzy wcześniej otwartą apkę. Pięciokrotne wciśnięcie pozwoli połączyć się ze zdefiniowanym numerem alarmowym.

Dolny przycisk umożliwia szybki dostęp do treningów, a dwukrotne wciśnięcie otworzy Portfel Google. OnePlus Watch 3 obsługuje płatności zbliżeniowe poprzez NFC.

Możecie instalować znane i lubiane apki jak Spotify, możecie korzystać z Map Google, sprawdzać pogodę i odbierać połączenia ze telefona. W zegarku są mikrofon i głośnik, w związku z czym z jego poziomu da się prowadzić rozmowy. Obsługi eSIM przez cały czas nie ma, więc sparowany telefon musi być w pobliżu.

Na wybór tarcz nie będziecie narzekać. Użytkownik może włączyć tarczę animowaną, będącą de facto maksymalnie 5-sekundowym filmem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wgrać własną. Szczerze? Domyślne tarcze są świetne, a filmy działają tak sobie.

Ten smartwatch zmotywuje do ruchu, ale…

OnePlus Watch 3 nie zawiedzie miłośników zdrowego trybu życia lub po prostu aktywności fizycznej, a przynajmniej części z nich. Smartwatch automatycznie wykrywa bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, spacerowanie, wiosłowanie i trening na orbitreku. Poza tym użytkownik może skorzystać z jednego ze 100 trybów treningowych, z czego w 11 może liczyć na zaawansowane pomiary, wyświetlane po treningu na zegarku lub w apce OHealth.

Precyzja działania dwuzakresowego GNSS jest znakomita, a czas odnalezienia satelitów „na zimno” trwa kilka, maksymalnie kilkanaście sekund. Informacje w trakcie i po treningu serwowane są w sposób przejrzysty, przystępny i zachęcający do wertowania aplikacji. OnePlus Watch 3 mierzy tętno i robi to niemal tak dokładnie jak opaska na klatkę piersiową marki Garmin, reagując jednak wolniej na zmiany tętna w trakcie sprintu. Zegarek mierzy jakość snu, natlenienie krwi tlenem i może wykonywać pomiar EKG.

Wadą dla zaawansowanych amatorów sportu może być brak opcji układania zaawansowanych planów treningowych. Są jedynie podstawowe opcje jak bieg mający na celu spalenie tłuszczu. OnePlus Watch 3 daleko tu do zegarków marki Garmin lub Huawei, które na podstawie aktywności serwują spersonalizowane podpowiedzi dotyczące przyszłych aktywności. Ten zegarek nie ułoży Ci sam planu, a Ty nie będziesz w stanie ułożyć go na nim dla siebie, niestety.

Kończąc temat systemu należy powiedzieć, iż OnePlus zagwarantował trzy lata wsparcia dla aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa dla Wear OS na OnePlus Watch 3 – aż do 2027 roku.

Imponujący czas pracy na baterii

Zegarki Garmin i Huawei kocham za oferowany przez nie czas działania na baterii. O takowym pomarzyć mogą użytkownicy Apple Watch. Smartwatche z Wear OS nie słyną raczej z bicia rekordów w tej kwestii, ale OnePlus Watch 2 zaoferował w tej kwestii nową jakość, a OnePlus Watch 3 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Akumulator o podniesionej do 631 mAh pojemności sprawdził się, a 4-5 dni działania na jednym jego ładowaniu to żaden wyczyn. Ba, wynik da się podnieść do choćby kilkunastu dni w trybie energooszczędnym! Pixel Watch 3 z Wear OS w najlepszym wypadku przepracuje 3 dni. Co to za cuda?

„Na górze” Wear OS, podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednika, działa energooszczędny system RTOS z czipem BES2800 (BES2700 w poprzedniku), odpowiadający za optymalizację czasu działania na baterii. I robi to doskonale. Kiedy trzeba wydajności, do akcji wchodzi Qualcomm Snapdragon W5 i Wear OS 5. Nad procesami działającymi w tle i ekranem pieczę trzyma natomiast RTOS.

OnePlus Watch 3 – czy warto?

Testowany przeze mnie w ubiegłym roku OnePlus Watch 2 zgarnął rekomendację i nie bez powodu. To był prawdopodobnie najlepszy smartwatch z Wear OS, a OnePlus Watch 3 jest od niego jeszcze lepszy, choć nie poprawiono tu wszystkich mankamentów poprzednika.

OnePlus Watch 3 zachwyca jakością wykonania, pięknym ekranem chronionym szafirowym szkłem i tytanowym bezelem (koperta jest stalowa). Działa płynnie, ma godny pochwały dwuzakresowy GNSS, precyzyjny czujnik tętna i pomiar EKG. Ponadto da się nim płacić zbliżeniowo, a czas pracy na baterii jak na smartwatch z Wear OS wręcz zachwyca. Wady? Drobne są.

Podobnie jak każdy inny smartwatch z Wear OS, OnePlus Watch 3 nie działa ze telefonami z iOS. W dalszym ciągu nie ma tutaj obsługi kart eSIM, a co ambitniejsi sportowcy będą zawiedzeni dość ubogimi opcjami związanymi z planowaniem treningów.

OnePlus Watch 3 jest tylko trochę lepszy niż „dwójka”, więc jeżeli ją masz, zamiana nie ma sensu. o ile natomiast szukasz zegarka z Wear OS, to właśnie go znalazłeś – o ile cena Ci odpowiada.

Mocne strony:

  • bardzo dobre wykonanie
  • atrakcyjny wygląd
  • wygodny pasek i koperta zegarka
  • jasny, kontrastowy, naprawdę piękny ekran AMOLED
  • płynne działanie
  • płatności zbliżeniowe przez NFC
  • dokładny pomiar tętna
  • pomiar EKG
  • precyzyjny, dwuzakresowy GNSS
  • szafirowe szkło na ekranie
  • świetny jak na Wear OS czas działania na baterii

Słabe strony:

  • nie działa z iOS
  • brak łączności LTE (eSIM)
  • brak rozbudowanych opcji treningowych
Urządzenie otrzymało wyróżnienie „Dobry produkt – WYBÓR REDAKCJI”
googleoneplussmartwatchesportwear os
Idź do oryginalnego materiału