OnePlus Pad 2 – recenzja. Cienki i wydajny tablet z Androidem

1 miesiąc temu

OnePlus od dawna nie jest marką, która ma w ofercie tylko telefony. W skład jej portfolio wchodzą również smartwatche, słuchawki oraz tablety. Ba, portfolio to poszerzyło się ostatnio w nowy sprzęt w każdej z tych kategorii.

Najnowszym przedstawicielem grona tabletów OnePlus jest OnePlus Pad 2, którego w ostatnim czasie miałam okazję testować, a któremu poświęcona jest niniejsza recenzja. Sprawdź, czy to urządzenie dla Ciebie.

Specyfikacja

OnePlus Pad 2 to tablet wyposażony we flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 12 GB pamięci RAM LPDDR5X oraz 256 GB pamięci wewnętrznej w standardzie UFS 3.1. Za zasilanie urządzenia odpowiada bateria o pojemności 9510 mAh, obsługująca ładowanie z mocą 67 W, a jego przedni panel to ekran IPS LCD o przekątnej 12,1 cala i rozdzielczości 3000 x 2120 pikseli. Tablet pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką OxygenOS 14.1, ale nie wspiera niestety łączności komórkowej.

Za OnePlus Pad 2 należy zapłacić w Polsce 2699 złotych. Urządzenie można też kupić w zestawie z rysikiem za 3199 złotych bądź w zestawie z rysikiem i klawiaturą za 3499 złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

OnePlus Pad 2 – specyfikacja:

Budowa i jakość wykonania

OnePlus Pad 2 został zamknięty w aluminiowej, sprawiającej wrażenie solidnej, obudowie typu unibody, zupełnie jak OnePlus Nord 4. O ile jest jednak znacznie większy niż telefon, to cechuje się niższą grubością, a jego rogi i krawędzie są jeszcze bardziej zaokrąglone. Dzięki tym zaokrągleniom tablet wygodnie leży w dłoniach, zwłaszcza iż jest dosyć lekki. Z drugiej strony jest bardzo śliski i dlatego warto nosić go w etui.

Tablet warto nosić w etui również dlatego, iż producent nie informuje, czy szkło pokrywające jego ekran to szkło hartowane. Jego upadek mógłby się zatem skończyć bardzo źle. Kolejna zła wiadomość w kwestii wytrzymałości urządzenia jest taka, iż nie spełnia on żadnej normy odporności na pył i wodę, a szkoda.

Z tyłu urządzenia znalazło się logo OnePlus, a nad nim umieszczona centralnie wyspa aparatu. Nie jest ona przesadnie duża i nie odstaje zbyt mocno od tylnego panelu.

Na obydwu krótszych krawędziach tabletu widać maskownice głośników stereo, przy czym lewa krawędź zawiera dodatkowo przycisk zasilania, a prawa otwór mikrofonu i port USB-C. Na górnej krawędzi znalazł się kolejny otwór mikrofonu wraz z przyciskiem do zmiany głośności. Widać tu też coś, co jest prawdopodobnie maskownicą anten lub magnetycznym portem dla rysika. Krawędź dolna to lokalizacja wyłącznie magnetycznego portu klawiatury.

Co ciekawe, OnePlus Pad 2 nie posiada czytnika linii papilarnych. Urządzenie to możemy odblokowywać natomiast rozpoznawaniem twarzy.

W zestawie z tabletem otrzymujemy jedynie charakterystyczny dla OnePlus, czerwony przewód USB, a także papierologię. Ładowarkę sieciową trzeba niestety dokupić oddzielnie.

Wyświetlacz

Ekran tabletu OnePlus Pad 2 to panel IPS LCD o przekątnej 12,1 cala, rozdzielczości 3000 x 2120 pikseli i odświeżaniu 144 Hz. Za sprawą tych parametrów wyświetla on ostry, czytelny obraz, a także płynne animacje, zwłaszcza iż częstotliwość odświeżania możemy ustawić na sztywne 144 Hz. Do wyboru jest odświeżanie 60 Hz oraz odświeżanie adaptacyjne, które pozwala wydłużyć czas pracy urządzenia na baterii. Wspomnę jeszcze, iż tablet cechuje się błyskawiczną reakcją na dotyk.

Chociaż nie mamy tu do czynienia z panelem OLED, to OnePlus Pad 2 wyświetla bardzo dobre kolory. No, oczywiście można jednak zapomnieć w jego przypadku o prawdziwie głębokich czerniach. Kąty widzenia są niezłe, natomiast jasność na kolana nie powala. Praca na tym tablecie na zewnątrz nie jest komfortowa, zwłaszcza w ostrym słońcu, także dlatego iż refleksy powstające na błyszczącej powierzchni ekranu mocno rzucają się w oczy.

A propos pracy, to ekran OnePlus Pada 2 posiada proporcje wygodne do pracy na wielu oknach. Gorzej sprawdzają się one podczas materiałów wideo natomiast warto wiedzieć, iż tablet ten obsługuje treści Dolby Vision i HDR10+. Niemniej, przynajmniej na razie HDR nie działa na tym tablecie na platformie Netflix. Działa natomiast na YouTube.

Audio

OnePlus Pad 2 posiada łącznie 6 głośników stereo. Są to głośniki, które grają głośno i w sposób zbalansowany. Mają one choćby niezłe basy, a więc gwarantują przyjemne doświadczenia podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Nie mamy tu wsparcia dla Dolby Atmos, natomiast jest obsługa dźwięku przestrzennego za pośrednictwem autorskiego rozwiązania producenta. Ciekawostką jest też obsługa funkcji dźwięku holograficznego, która ma ułatwiać rozróżnianie od siebie różnych dźwięków, z różnych aplikacji, poprzez przypisanie im różnej lokalizacji przestrzennej.

Akcesoria

W parze z tabletem OnePlus Pad 2 możemy korzystać z kilku akcesoriów sprzedawanych przez producenta. Do mnie trafiły dwa – rysik One Plus Stylo 2, a także klawiatura OnePlus Pad Smart Keyboard, częścią której jest również osłona plecków urządzenia.

Rysik OnePlus Stylo 2 jest w stanie rejestrować 16 tysięcy stopni nacisku, co czyni go dobrym wyborem dla artystów. Ma też chropowatą powierzchnię, która poprawia pewność uchwytu, a jego ładowanie odbywa się bezprzewodowo, poprzez przymocowanie go do krawędzi tabletu.

Ponadto obsługuje on gesty dotykowe i zapewnia odpowiedź haptyczną, która ma symulować przesuwanie ołówkiem, długopisem czy markerem po kartce papieru. Problem w tym, iż gesty dotykowe i odpowiedź haptyczną działają prawie iż tylko w aplikacji Notatki o dość ograniczonej funkcjonalności. OnePlus nie ma własnej aplikacji dedykowanej artystom, a większość spośród innych popularnych aplikacji do rysowania dostępnych w sklepie Play tych funkcji nie obsługuje.

Klawiatura OnePlus Pad 2 ma płaskie klawisze o niskim skoku, na których pisze się bardzo przyjemnie. Trudno w jej przypadku o popełnianie literówek, zwłaszcza iż te klawisze są oddzielone dość dużymi, ale nie przesadnie dużymi, odstępami. Musicie natomiast wiedzieć, iż nie jest to klawiatura podświetlana.

Klawiaturze towarzyszy też touchpad, który nie rozczarowuje w kwestii responsywności. Z mojego punktu widzenia jest on jednak za duży. Łatwo przypadkiem aktywować na nim gesty i wywołać niezamierzone czynności. Niemniej, klawiatura posiada na szczęście klawisze funkcyjne, w tym taki który pozwala błyskawicznie touchpad wyłączyć.

Klawiatura przygotowuje się do tabletu magnetycznie i łączy się z nim trójpinowym portem. Jak wspomniałam, jej częścią jest też magnetyczna osłona na plecki urządzenia, a ta zawiera odchylaną podstawkę. Osłona ta nie chroni jednak boków tabletu, a ponadto podczas odchylania podstawki łatwo ją przypadkiem odczepić.

Oprogramowanie i łączność

Na pokładzie OnePlus Pada 2 znalazł się Android 14 z nakładką OxygenOS 14.1. Cieszy fakt, iż nakładce tej nie towarzyszy przesadnie dużo preinstalowanych aplikacji oraz iż wiele z nich można odinstalować. Oprogramowanie to jednak chyba najbardziej rozczarowujący aspekt omawianego tabletu, chociaż nakładka jest czytelna i intuicyjna w obsłudze. OnePlus zawiódł tu w temacie optymalizacji i dopracowania pewnych detali.

Z jednej strony OnePlus Pad 2 pozwala dzielić ekran i wyświetlać na nim dwa okna jednocześnie. Pozwala tez wyświetlać nad nimi dodatkowe pływające okna, ale co z tego, skora żadna z tych funkcji nie działa w stu procentach prawidłowo. Niektóre aplikacje, które nie działają w trybie poziomym zamiast otwierać się domyślnie jako pływające okno gdy akurat korzystamy z tabletu w poziomie, to otwierają się w orientacji pionowej.

Gdy korzystamy z dzielonego ekranu, jedna z wyświetlanych aplikacji (na przykład przeglądarka z wczytanymi stronami internetowymi) potrafi zamienić się na jakiś czas w puste białe okno. To zdaje się być powiązane z dostępnością połączenia internetowego, natomiast nie miałam do czynienia z podobnym problemem na jakimkolwiek innym tablecie, a zdarzało mi się pracować na wielu tabletach, w przeróżnych warunkach, również przy słabym zasięgu Wi-Fi. Ponadto ekran OnePlusa Pad 2 możemy podzielić tylko w stosunku 50:50. Innymi słowy – okna nie mogą mieć na nim dowolnej szerokości. Nie obsługuje on też trybu desktopowego.

Gdyby nie to wszystko, to OnePlus Pad 2 w parze z klawiaturą byłby świetnym tabletem do pracy biurowej, ale w tej chwili niestety nim nie jest. Taką pracę uprzyjemnia nieco inteligentny pasek boczny, który pozwala uzyskać szybki dostęp do ostatnich plików, zdjęć, kalkulatora czy włączyć nagrywanie, ale problemy z działaniem pozostałych funkcjonalności pozostawiają duży niesmak.

OnePlus Pad 2 nie należy niestety do tabletów obsługujących łączność komórkową. Skorzystamy na nim z WiFi 7 i Bluetooth 5.4. Jest też NFC, ale wyłącznie do transferu danych, a nie do płatności zbliżeniowych.

Wydajność

Za wydajność testowanego tabletu OnePlus Pad 2 odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 wraz z 12 GB pamięci RAM LPDDR5X. Dzięki tym podzespołom tablet uzyskał w AnTuTu 10 dokładnie 1 462 502 punkty. W bencmarku Geekbench 6 zdobył zaś 946 punktów dla pojedynczego rdzenia CPU, 4836 punktów dla wielu rdzeni CPU oraz 14663 punktów dla GPU. Wszystko to oznacza, iż choć OnePlus Pad 2 nie należy do najwydajniejszych urządzeń ze wspomnianym układem, to z pewnością jest bardzo wydajny.

Oczywiście powyższe wyniki to tylko cyferki. Jak tablet działa w praktyce? Napomknęłam wcześniej o problemach z działaniem funkcji dzielenia ekranu i pływających okien, natomiast trzeba powiedzieć, iż aplikacje uruchamiają się na tym tablecie błyskawicznie, a przełączanie się między nimi odbywa się równie szybko. Tak wysoka wydajność sprawia też, iż OnePlus Pad 2 jest bardzo dobrym tabletem do grania w gry. Ja grałam na nim w Hearthstone i przy wysokiej rozdzielczości ora przy wysokiej częstotliwości odświeżania nie miałam w niej do czynienia z problemami w płynności rozgrywki.

Kultura pracy urządzenia również zadowala. Podczas pracy na pełnych obrotach tablet nagrzewa się bardzo nieznacznie, i to tylko w okolicach procesora, podczas gdy reszta urządzenia pozostaje chłodna.

OnePlus obiecuje dla swojego Pada 2 trzy lata aktualizacji systemu oraz cztery lata aktualizacji zabezpieczeń. W tej kwestii nie można więc zbytnio narzekać, choć można już kupić tablety z dłuższym wsparciem.

Bateria

Jak długo można korzystać z OnePlus Pada 2, zanim konieczne będzie podłączenie go do ładowarki? Na szczęście dosyć długo. Podczas około 3 godzinnej pracy biurowej w pociągu, przy włączonej łączności Wi-Fi i jasności ekranu ustawionej na około 45-50 procent, z urządzenia ubyło jedynie 20% energii (od 100 do 80 procent). Przy podobnym użytkowaniu można aktywnie korzystać z tabletu spokojnie przez cały dzień, a choćby dłużej, przez łącznie kilkanaście godzin.

Szybkości ładowania urządzenia z mocą 67 W niestety nie było mi dane sprawdzić. Jak wspomniałam, ładowarka nie została dołączona do zestawu z nim, a producent nam takiej ładowarki nie dostarczył.

Fotografia

Robienie zdjęć tabletami nie należy do najwygodniejszych czynności. Dlatego też tę czynność posiadacze tabletów wykonują dosyć rzadko, z czego OnePlus najwyraźniej zdawał sobie sprawę. OnePlus Pad 2 został bowiem wyposażony w tylko dwie jednostki fotograficzne – jedną o rozdzielczości 13 MP z tyłu i jedną o rozdzielczości 8 MP z przodu. O ile jednak lepszy sensor tylny tylko niepotrzebnie windowałby cenę urządzenia, tak przednia kamerka o lepszej rozdzielczości zdecydowanie by się przydała, zwłaszcza osobom, które regularnie biorą udział w wideokonferencjach.

Oczywiście mimo wszystko sprawdziłam, jakie OnePlus Pad 2 robi zdjęcia i jak radzi sobie ze skanowaniem dokumentów. Przykładowe fotografie wykonałam poniżej. Jak możecie zobaczyć, nie prezentują się one zbyt dobrze.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc OnePlus Pad 2 wywołał we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest to bardzo wydajne i zgrabne urządzenie, na którym można grać w choćby wymagające gry i pracować godzinami dzięki pojemnej baterii, a duży i responsywny ekran z proporcjami 3:2 idealnie nadaje się do pracy na wielu oknach. Z drugiej strony, oprogramowanie zawiera szereg poważnych niedociągnięć, które pracę na nim po prostu utrudniają, jego ekran ma stosunkowo niską jasność, a potencjał współpracującego z nim rysika w tej chwili trudno wykorzystać w pełni.

Pozytywne wrażenie robi to, iż OnePlus Pad 2 obsługuje szybkie ładowanie z mocą 67 W, ale szkoda, iż do jego ładowarki trzeba dodatkowo dopłacić. Można też docenić wysoką jakość wykonania tego sprzętu, natomiast martwi to, iż nie spełnia on żadnej normy ochrony przed wodą i pyłem oraz iż jego przedni panel nie jest pokryty szkłem hartowanym.

Podsumowując, z niecierpliwością czekam na kolejny tablet OnePlus, licząc na to, iż producent rozwiąże w nim bolączki swojego najnowszego urządzenia, wprowadzając potrzebne ulepszenia w kwestii wytrzymałości, systemu oraz wyświetlacza.

Mocne strony:

  • Wysoka wydajność
  • Długi czas pracy na baterii
  • Dobre głośniki
  • Wysoka jakość wykonania
  • Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i dobrych kolorach
  • Wysoka kultura pracy
  • Obsługa szybkiego ładowania
  • Brak bloatware

Słabe strony:

  • Niska jasność ekranu
  • Brak wersji z łącznością komórkową
  • Brak jakiejkolwiek klasy odporności
  • Kiepska optymalizacja oprogramowania
  • Brak trybu desktopowego
oneplustablety
Idź do oryginalnego materiału