Od odpadów do zielonej energii – ten startup ma nowy sposób na kryzys paliwowy

1 dzień temu

W północnej Tunezji, w niewielkim warsztacie, trwa niezwykła przemiana: pozornie bezwartościowe odpady oliwne są zamieniane w ekologiczne paliwo. Yassine Khelifi, inżynier i założyciel startupu Bioheat, od 2022 roku z sukcesem przekształca resztki po produkcji oliwy w efektywne brykiety opałowe.

Odpady oliwne – bogactwo ukryte w odpadach

Tunezja to jeden z największych światowych producentów oliwy z oliwek. Międzynarodowa Rada ds. Oliwy z Oliwek (IOC) przewiduje, iż w okresie 2024-2025 kraj ten będzie trzecim co do wielkości producentem, z produkcją wynoszącą aż 340 tys. ton. Niestety, wraz ze wzrostem produkcji rośnie również ilość odpadów – około 600 tys. ton rocznie.

Do tej pory używane były tam jako opał w tradycyjnych piecach, ale także jako pasza dla zwierząt. W czasie tych procesów Khelifi zauważył, iż ten materiał jest w stanie palić się długo, a do tego stabilnie. To właśnie zainspirowało go do stworzenia swojego produktu o nazwie Bioheat, czyli mówiąc krótko ekologicznego brykietu.

Brykiet Bioheat / Źrodło: Bioheat, Facebook

Jak powstają ekologiczne brykiety?

W warsztacie startupu odpady oliwne są kompresowane w cylindryczne brykiety, które następnie suszą się przez miesiąc na słońcu, w specjalnych szklarniach. Gotowy produkt trafia potem do sprzedaży jako wydajny i ekologiczny zamiennik tradycyjnego opału. Firma zatrudnia w tej chwili 10 osób i planuje produkcję 600 ton brykietów do 2025 roku.

Brykiety Bioheat zyskują coraz więcej zwolenników wśród mieszkańców. Lokalni rolnicy twierdzą, iż dzięki nim obniżyli swoje rachunki za ogrzewanie o jedną trzecią. Wspominają również o zmniejszeniu emisji dymu, chwalony jest również za swój charakterystyczny aromat, który nadaje potrawom wyjątkowego smaku.

Warto wspomnieć, iż Tunezja sprowadza ponad 60% energii z zagranicy, co wpływa na poważny deficyt handlowy i stawia kraj przed dużymi wyzwaniami, zwłaszcza zimą. Według ekspertów, wykorzystanie odpadów z produkcji oliwy mogłoby zmniejszyć uzależnienie kraju od importowanych paliw, tworząc równocześnie nowe miejsca pracy.

Naukowcy stworzyli metodę, która zamienia ścieki w czystą energię
Ekologiatechnika
Idź do oryginalnego materiału