Doskonale pamiętam swój pierwszy komputer z Windows, wyposażony w procesor Intel Pentium MMX 233. Byłem i jestem świadkiem rewolucji, jaka ma miejsce w świecie komputerów domowych od przeszło 30 lat. Założę się, iż wielu z Was ma równie piękne wspomnienia związane z pierwszym uruchomieniem wymarzonego peceta, włączeniem pierwszej gry lub innymi komputerowymi „pierwszymi razami”. A pamiętacie układ NVIDIA GeForce 256? To nie był kolejny akcelerator graficzny, a pierwszy na świecie procesor graficzny (GPU).
NVIDIA GeForce 256 debiutował 25 lat temu
Ćwierć wieku. Tyle właśnie minęło od premiery karty graficznej NVIDIA GeForce 256, która odbyła się 11 października 1999 roku. Wiecie może jakie gry były wtedy „na topie”? Ja wiem. Unreal Tournament, Quake III Arena i wiele, wiele innych tytułów zyskały sprzętowe wsparcie dla generowania obrazu 3D z wykorzystaniem metody Transform and Lighting.
Nie miałem przyjemności testować tej karty, ale miałem ją z tego co pamiętam długo po premierze w którymś ze swoich komputerów. Testował ją jednak Paolo Corsini, redaktor naczelny Hardware Upgrade. Jak to wspomina?
Dwadzieścia pięć lat po premierze GeForce 256, świat grafiki 3D przeszedł niesamowitą ewolucję. Gry na PC stały się bardziej złożone i dostępne dla wszystkich entuzjasty. Być może nic z tego nie miałoby miejsca bez innowacji za sprawą produktu wprowadzonego na rynek jesienią 1999 roku, który szczęśliwie udało mi się mieć w swoich rękach. To 25 długich lat podczas których NVIDIA kontynuowała tradycję zapoczątkowaną przez pierwszą kartę graficzną z rodziny GeForce, czyli GeForce 256
– powiedział.
To były czasy.
Firma NVIDIA przy okazji świętowania ćwierćwiecza NVIDIA GeForce 256 udostępniła okolicznościową grafikę, która skłoniła mnie do zbudowania sobie nowoczesnego peceta w retro obudowie. To nie będzie łatwe zadanie ze względu na to, iż obudowy sprzed ćwierć wieku nie słynęły raczej z przewiewności. Może, gdyby dokonać w nich pewnych modyfikacji i zamontować chłodzenie wodne…
A może by tak na fali tej rocznicy zbudować sobie retro komputer w oparciu o części z którejś platformy sprzedażowej? Nie wiem jak Was, ale mnie wzięło na wspominki. W ten weekend chyba wybiorę się na małe zakupy sprzętu sprzed lat.
Źródło: NVIDIA