Czas podsumować moją przygodę z klawiaturą Nuphy Air75. To było interesujące doświadczenie, a to, co z pewnością odróżnia tę klawiaturę od mojej dotychczasowej, to zdecydowanie dbałość o najmniejsze detale. Zapraszam do recenzji.
Klawiatura to moje podstawowe narzędzie pracy, bo to właśnie za jej pośrednictwem komunikuje się ze swoim komputerem. Brzmi jak banał, ale ilość wytwarzanych tekstów, odpisanych mejli, każdego tygodnia jest ogromna, a więc ten jeden mały drobny aspekt jak urządzenie wskazujące, jest bardzo ważne. Na tyle, by pracować bardziej wydajnie i przede wszystkim jeszcze bardziej komfortowo.
Dużo wody Wiśle upłynęło, zanim przekonałem się ostatecznie do klawiatur mechanicznych, ale jak wpadłem, to było po mnie. Od kilku lat pracuje tylko na mechanikach i nie wyobrażam sobie powrotu. Znalazłem swoją niszę: mechaniki w wersji flat profile, najlepiej z brown-switchami lub analogicznymi. Nie zamykam się oczywiście na inne rozwiązania, ale to właśnie taki zestaw zwykle pasuje mi najbardziej. A tym razem, o ile dostałem Nuphy Air75 do testów i jest on w wersji flat profile, o tyle pojawiły się tu mi nieznane dotąd przełączniki: Wisteria, które w teorie także są tactile, a więc z tej samej grupy co brown-switche. Trochę to wszystko brzmi jak kod dla osób, a więc spieszę wyjaśnić, iż switche tactile, to te najbardziej uniwersalne, a przez charakterystykę skoku ulubione dla osób, które pracują z tekstem, co oczywiście potwierdzam.
Gateron x NuPhy Wisteria (T55) Low-profile Switch to przełomowy przełącznik o niskim profilu, zaprojektowany z myślą o profesjonalistach i entuzjastach klawiatur mechanicznych. Dzięki innowacyjnej technologii i precyzyjnemu wykonaniu, Wisteria (T55) zapewnia niezrównaną jakość odczuć podczas pisania i gier. NuPhy – Wisteria (T55) został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności. Wyposażony w zaawansowane technologie, zapewnia szybkie i precyzyjne reakcje na każde naciśnięcie klawisza.Nuphy Air75 specyfikacja
Zanim jednak o drobiazgach, zacznijmy od specyfikacji samej klawiatury Nuphy Air75
- Typ przełącznika: Mechaniczny niskoprofilowy Gateron (KS-33)
- Układ: ANSI 75%
- Liczba klawiszy: 84
- Obsługa hot-swapp: Tak
- Wsparcie N-key Rollover: Tak
- Podświetlenie: RGB-LED
- Tryby podświetlenia: 40
- Kompatybilny system: macOS/Windows/Linux/Android/iOS
- Tryby komunikacji: 2,4 GHz, Bluetooth 5.1 lub przewodowy (USB-C)
- Częstotliwość próbkowania 2,4 GHz: 1000 Hz
- Częstotliwość próbkowania Bluetooth 5.1: 125 Hz
- Przewodowa częstotliwość próbkowania: 1000Hz
- Pojemność akumulatora: 4000 mAh
- Czas pracy (wszystkie światła włączone): 35~57 godzin (wynik testu laboratoryjnego)
- Czas pracy (wszystkie światła wyłączone): Do 220 godzin (wynik testu laboratoryjnego)

Co w opakowaniu?
- 1 x Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna Air75 V2
- 1 x kabel USB-C do USB-A (1,5 m)
- 1 x odbiornik 2.4G
- 7 x dodatkowe nakładki na klawisze
- 4 x dodatkowe przełączniki
- 1 x Ściągacz nasadek klawiszy/przełączników
- 1 x Zestaw naklejek
- 1 x Skrócona instrukcja/plakat
- 1 x Pytania i odpowiedzi

Konstrukcja Nuphy Air75
Przy okazji pierwszych wrażeń Nuphy Air75, jeden z Czytelników zauważył, iż kolorystyka keycapów jest żywcem wyciągnięta z kas w dużych marketach. Nie powiem, uśmiałem się, bo faktycznie jakieś podobieństwo kolorystyczne z pewnością jest, ale na tym koniec, bo Nuphy to dla mnie symbol świetnej jakości, a keycapy oczywiście można zmienić (co zresztą zrobimy w osobnym materiale).


Słowem o Wisteria Tactile
Tak jak wspomniałem, pracowałem głównie na brown switchach lub analogicznych. Ukochałem sobie te z Keychron K3 Pro. O ile siła nacisku dla tych konkretnych switchów z Keychron i Wisterii z Nuphy jest taka sama (jak i pozostała charakterystyka), o tyle miałem wrażenie, iż jednak na Wisterii jest mi nieco mniej wygodnie, ale nie potrafiłem podać jasnego uzasadnienia. Dopiero jak zerknąłem na tabelki, to Wisteria ma delikatnie większy skok klawisza (3,2mm vs 2,5mm). Sam jestem zdziwiony, iż to ma znaczenie i tym bardziej iż to wychwytuje. Niemniej to może być też kwestia przyzwyczajenia, ale Wisteria to bardzo interesująca opcja, szczególnie dla osób pracujących z tekstem.
Ponadto
Czym byłaby klawiatura mechaniczna bez porządnego podświetlenia RGB? Przyznam szczerze, iż o ile fanem LEDów nie jestem, to te w połączeniu z białym keycapami wyglądają przynajmniej nieźle. W Nuphy air75 v2 możecie wybrać jedno z 40 trybów podświetlenia klawiatury, w zasadzie w każdej kombinacji jak przyjdzie Wam do głowy. Całością sterujecie dzięki skrótu klawiszowego, za pomocą którego możecie wybrać tryb animacji świetlnej, a także jego jasność.