Nowy przycisk aparatu iPhone 16 – funkcje, o których musisz wiedzieć

20 godzin temu

Jedną z największych nowości w iPhone 16 jest specjalny przycisk, dzięki którego możemy gwałtownie i łatwo kontrolować funkcje aparatu (choć nie tylko). Dzięki temu w okamgnieniu możliwe jest wykonanie zdjęcia unikalnej chwili, którą właśnie obserwujemy. Przycisk w iPhone 16 skrywa w sobie jednak znacznie więcej ciekawych funkcji. Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Przycisk w iPhone 16 to szybszy dostęp do aparatu

Każdy to zna – jesteś na spacerze i zauważasz coś niezwykłego. Obok Ciebie przejeżdża kolumna pojazdów wojskowych, egzotyczny samochód czy przechodzi znany celebryta, a Ty zgodnie z internetową maksymą „pics or it didn’t happen” chcesz jak najszybciej uwiecznić ten moment, by pochwalić się znajomym.

Sięgasz więc do kieszeni po telefona, odblokowujesz go, odszukujesz aplikację aparatu, wyłączasz tryb portretowy, bo to nim ostatnio robiłeś zdjęcie, nakierowujesz obiektyw i… orientujesz się, iż się spóźniłeś. Okazja do uwiecznienia czegoś wyjątkowego znowu Ci uciekła.

Między innymi właśnie ten problem rozwiązuje nowy przycisk w iPhone 16 i iPhone 16 Pro. Wystarczy go nacisnąć, choćby na wyłączonym ekranie, by od razu przejść do aplikacji aparatu. Ponowne szybkie kliknięcie uwieczni niezwykły moment, a dłuższe przytrzymanie uruchomi nagrywanie wideo (puszczenie przycisku z kolei zatrzyma wideo, więc idealnie sprawdzi się to do krótkich rolek na social media). Dzięki temu nie umknie Ci już żadna okazja do wykonania wyjątkowego zdjęcia. A to dopiero początek możliwości.

iPhone 16 – specyfikacja nowego przycisku

By zrozumieć, w jaki dokładnie sposób działa nowy przycisk w iPhone 16 i iPhone 16 Pro, warto pochylić się nad jego specyfikacją, a adekwatnie budową. W przeciwieństwie do innych fizycznych przycisków nie wystaje on aż tak bardzo poza obrys telefona. Naciśnięcie go daje jednak wyraźny klik, podobnie jak w przypadku każdego innego klawisza.

Apple umieściło w nim też adekwatności haptyczne. Telefon wyczuwa, jak długo trzymamy przycisk lub jak mocno go naciskamy. Odróżnia drobne muśnięcia od klasycznego wciśnięcia, dzięki czemu z poziomu jednego fizycznego klawisza użytkownik jest w stanie kontrolować kilka ustawień aparatu. W codziennym użytkowaniu jest to coś więcej, niż dodatkowy przycisk do aparatu, którego koncepcję znamy od lat chociażby z Androida, gdzie możliwe jest przypisanie funkcji aparatu do jednego ze skrótów – np. podwójnego naciśnięcia regulacji głośności.

Najważniejsze funkcje przycisku aparatu w iPhone 16

Szybkie wciśnięcie aktywuje aparat, a kolejne wyzwala migawkę, rejestrując to, co akurat znalazło się przed obiektywem. To jednak dopiero początek.

Jego lekkie przyciśnięcie (potwierdzone delikatną wibracją zwrotną) aktywuje zupełnie nowe funkcje. Domyślnie zyskasz dostęp do szybkiej zmiany przybliżenia, a co za tym idzie, także przełączania się pomiędzy dostępnymi obiektywami.

Po kliknięciu na ekranie pojawi się skala. Możesz zmienić przybliżenie standardowo, przesuwając palcem po wyświetlaczu, ale zdecydowanie lepszą opcją jest wykorzystanie dotykowej funkcji fizycznego przycisku. Wystarczy przesunąć po nim palcem w górę i w dół, by płynnie dostosować zoom. Protip: wykonaj szybszy ruch, by automatycznie przełączać się pomiędzy obiektywami.

Jeśli dwukrotnie z wyczuciem naciśniesz przycisk, wysunie się menu z dodatkowymi opcjami. Możesz tu wybrać jedno z sześciu (licząc także zoom) ustawień aparatu do zmiany:

  • ekspozycję (EV) – dzięki temu w szybki sposób dostosujesz „jasność” zdjęcia, decydując o tym, ile światła wpadnie do obiektywu. W ten sposób uzyskasz perfekcyjną ekspozycję lub zamierzony przez siebie efekt – np. lekko niedoświetloną fotografię.
  • głębię – dzięki tej funkcji dostosujesz głębię ostrości, modyfikując przyciskiem intensywność rozmycia tła. Warto pamiętać, iż efekt ten jest nakładany cyfrowo w postprodukcji, bo sam telefon nie oferuje możliwości fizycznej zmiany wielkości otworu przysłony.
  • aparaty – co prawda ten sam efekt można uzyskać poprzez manipulację paskiem przybliżenia, ale Apple postanowiło dodać też osobną funkcję, która pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy dostępnymi obiektywami.
  • style – możliwość wyboru jednego z kilku dostępnych stylów fotograficznych, które pojawiły się w iPhone 16 i iPhone 16 Pro. Dzięki nim automatycznie skorygujesz kolory w określonych miejscach i uzyskasz pożądany dla siebie styl.
  • tony – dzięki nim możesz zwiększyć lub zmniejszyć tony, wpływając na ogólny nastrój zdjęcia.

W ustawieniach systemu można też włączyć blokadę ekspozycji. Dzięki temu po lekkim naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku aparatu w trakcie robienia zdjęcia aktualna ekspozycja zostanie zablokowana aż do momentu, gdy go puścisz. Daje to dużą swobodę fotografowania wyłącznie z wykorzystaniem jednej ręki.

Te funkcje przycisku w iPhone 16 możesz dostosować

Apple pozwala także na dostosowanie wybranych funkcji przycisku aparatu do własnych preferencji. Domyślnie jednokrotne, mocniejsze kliknięcie uruchamia aplikację do zdjęć, ale można to zmienić na podwójne tapnięcie, by uniknąć przypadkowego aktywowania aparatu.

Istnieje też możliwość całkowitej zmiany działania przycisku. Zamiast aparatu, może on otwierać np. skaner kodów QR i lupę. Możesz też go całkowicie wyłączyć, by kliknięcie nie uruchamiało żadnej aplikacji. Istnieje też funkcja bezpośredniego włączenia aparatu w jednej z obsługiwanych zewnętrznych aplikacji, np. na Instagramie.

Póki co niemożliwe jest, aby przycisk fotograficzny przypisać do własnoręcznie wybranej aplikacji (niefotograficznej), a dla wielu byłoby to ciekawym urozmaiceniem. Kto wie, może Apple zmieni zdanie na ten temat i umożliwi takie rozwiązanie w iPhone 17? Przekonamy się podczas premiery kolejnej generacji iPhone’a.

Artykuł sponsorowany

AppleiPhone 16smartfony
Idź do oryginalnego materiału