18 listopada 2024 roku, w trakcie konferencji Supercomputing 2024 (SC24) firma AMD pochwaliła się, iż napędzany przez rozwiązania AMD system El Capitan znalazł się na szczycie listy Top500.
Chodzi o najnowszy, amerykański superkomputer El Capitan. Sprzęt został uruchomiony w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL). El Capitan zadebiutował jako najpotężniejszy system na liście Top500.org. Jego zmierzona moc obliczeniowa to aż 1,742 EksaFLOPSa. Oznacza to, iż ten najpotężniejszy w tej chwili superkomputer świata jest już trzecim systemem zdolnym do obliczeń eksaskalowych (czyli o mocy > 1 EFLOPS).
El Capitan ma 11 039 616 połączonych rdzeni CPU i GPU i jest oparty na procesorach AMD EPYC czwartej generacji z 24 rdzeniami o częstotliwości 1,8 GHz i akceleratorach AMD Instinct MI300A. El Capitan opiera się na sieci Cray Slingshot 11 do przesyłania danych i osiąga efektywność energetyczną 58,89 gigaflopów/wat. Nie jest to zatem najbardziej wydajny energetycznie system na świecie, ale taki wynik pozwolił się uplasować tej potężnej maszynie na wysokim, 18. miejscu listy GREEN500.
Do czego ten sprzęt będzie wykorzystywany? Z oficjalnych informacji wynika, iż El Capitan będzie służył przede wszystkim do badań nad fuzją jądrową w warunkach bezwładnościowych trzem laboratoriom Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), czyli LLNL (miejsce jego stacjonowania), Los Alamos i Narodowemu Laboratorium Sandia.
“El Capitan jest najważniejszy dla misji Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego i znacznie zwiększa nasze możliwości w obliczeniach niezwykle złożonych obiektów, jak wysokiej rozdzielczości symulacje będące szczególnie istotne dla badań naukowych w tym obszarze.” — powiedział Rob Neely, dyrektor programu Zaawansowanej Symulacji i Obliczeń w LLNL.
Z kolei Bronis R. de Supiński, czyli główny dyrektor ds. technologii LLNL dodał: “Dzięki procesorom APU AMD Instinct MI300A zbudowaliśmy system, który był wcześniej trudny do wyobrażenia, i za pomocą którego możemy znacznie przesunąć granice możliwości obliczeniowych przy zachowaniu niezwykłej efektywności energetycznej. El Capitan pozwala nam zintegrować AI z naszymi tradycyjnymi symulacjami i modelowaniem, co otwiera nowe ścieżki dla odkryć w wielu dyscyplinach naukowych.”
Tym samym AMD napędza już dwa najpotężniejsze superkomputery na świecie, które razem zapewniają 61% mocy obliczeniowej całej pierwszej dziesiątki rankingu. Jednocześnie El Capitan i Frontier zajmują 18 i 22 miejsce na liście Green500 i oba zużywają mniej energii niż trzeci system Top500. Rozwiązania AMD EPYC i/lub Instinct są też podstawą 15 z 25 najbardziej efektywnych energetycznie systemów Green500.
System Frontier działający w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee, USA, spadł na pozycję nr 2, choć warto zaznaczyć, iż jego moc obliczeniowa wzrosła. Frontier w momencie debiutu w roli lidera listy Top500 dysponował wynikiem HPL 1206 EFLOPS. Po zwiększeniu całkowitej liczby rdzeni z 8 699 904 do 9 066 176 Frontier w tej chwili może pochwalić się wynikiem 1353 EFLOPS. Frontier, podobnie jak El Capitan, do przesyłania danych wykorzystuje sieć Cray Slingshot 11.
Oto Helios – nowy, najpotężniejszy superkomputer w Polsce
Podium najszybszych superkomputerów świata zamyka ponownie sprzęt amerykański, system Aurora pracujący w Argonne Leadership Computing Facility w Illinois. Maszyna utrzymała wynik HPL z poprzedniej listy wynoszący 1012 EFLOPS. Aurora została zbudowana przez firmę Intel na bazie HPE Cray EX – Intel Exascale Compute blade, który wykorzystuje procesory Intel Xeon CPU Max Series i akceleratory Intel Data Center GPU Max Series, które komunikują się za pośrednictwem połączenia sieciowego Cray Slingshot 11.
Tuż poza podium mamy też ciekawą konstrukcję. Chodzi o system Eagle zainstalowany na Microsoft Azure Cloud w USA. Choć pod względem mocy obliczeniowej (wynik HPL wynoszący 561,2 PFLOPS (1 EFLOPS = 1000 PFLOPS) zajął 4. miejsce, to pozostaje on najszybszym systemem komputerowym świata opartym na chmurze.
A jak wygląda Europa? Tutaj również mamy nowość w najnowszej liście Top500. Na pozycji numer 5., czyli tuż za amerykańskimi monstrami obliczeniowymi plasuje się system HPC6 zainstalowany w centrum Eni SpA w Ferrera Erbognone we Włoszech. Jest to superkomputer o takiej samej architekturze jak Frontier (czyli również oparty o rdzenie AMD). System HPC6 w Eni osiągnął punkt odniesienia HPL wynoszący 477,90 PFLOPS, co jest najlepszym wynikiem w Europie.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Nastąpiła również zmiana lidera o ile chodzi o sprzęt wyposażony w największą liczbę rdzeni obliczeniowych. Zanim uruchomiono system El Capitan, superkomputerem o największej liczbie rdzeni był chiński Sunway TaihuLight wyposażony w 10 649 600 rdzeni chińskich układów Sunway. Jednak ilość to nie wszystko. Dziś Sunway TaihuLight pod względem mocy obliczeniowej plasuje się na 15. miejscu listy Top500.
A jak Polska? W pierwszej setce mamy trzy maszyny. Jakie? Odsyłam do listy Top500.org.
Polski superkomputer Helios na światowym podium pod względem efektywności energetycznej
Jeśli artykuł Nowy najpotężniejszy superkomputer na świecie – El Capitan – już działa nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.