Zdjęcie: Nowy Mac Studio to najpotężniejszy komputer od Apple w historii

Na początku tygodnia Daniel napisał, iż nie spodziewa się żadnych premier Apple w tym tygodniu. o ile ktoś z Cupertino nas czyta i chciało nam zrobić na złość, to proszę Dancia o wygłaszanie takich statementów częściej, bo nowy Mac Studio wygląda znakomicie.
Oczywiście pisząc o wpływie sympatycznego Daniela na kalendarz wydawniczy firmy Apple, trochę żartuję. Żartem nie jest jednak specyfikacja nowych komputerów, bo Apple prezentując Maca Studio, napisało o nim, iż jest to najpotężniejszy Mac w historii. Sprzęt wyposażono w procesory M4 Max i nowy M3 Ultra.
Nowy Mac Studio najpotężniejszym komputerem od Apple?

Na zewnątrz nie zmieniło się nic, więc zerknijmy, co ma w środku nowy komputer od Apple. A w środku jest potężnie, bo znajdziemy tu Thunderbolt 5, do 512 GB pamięci zunifikowanej, a także dysk SSD o pojemności do 16 TB. Języczkiem u wagi są jednak procesory – M4 Max i nowy M3 Ultra. Nowy Mac Studio z M4 Max umożliwia do 1,6 razy szybsze przetwarzanie obrazów w programie Adobe Photoshop w porównaniu z komputerem Mac Studio z procesorem M1 Max i do 2,9 razy szybsze w porównaniu z 27-calowym komputerem iMac z procesorem Core i9. Prawie trzy razy szybsza praca niż i9? Kosmos. Apple porównuje także z tymi dwoma komputerami wzrost wydajności innych programów. I tak wydajność kompilacji kodu w środowisku Xcode jest odpowiednio 2,1 razy i 3,1 razy szybsza, w
ydajność transkodowania ProRes w programie Compressor jest do 1,2 raza i do 2,8 raza szybsza, a wydajność przetwarzania wideo w Topaz Video AI jest choćby 1,6 razy oraz choćby 5 razy szybsza w porównaniu z Mac Studio z procesorem M1 Max oraz z 27-calowym iMakiem z procesorem Core i9.
Mało? Do wyboru mamy więc jeszcze najnowszy procesor M3 Ultra. Zapewnia on prawie 2x lepszą wydajność niż M4 Max w zadaniach, które wykorzystują dużą liczbę rdzeni CPU i GPU. Posiada on także, jak to Apple ładnie ujęło,
ogromne ilości zunifikowanej pamięci. Jak zapewnia Apple Mac Studio z M3 Ultra jest do 2,6x szybszy niż Mac Studio z M1 Ultra i do 6,4x szybszy niż 16-rdzeniowy Mac Pro z procesorem Intel Xeon W. Komputer dysponuje choćby 32‑rdzeniowym CPU z 24 rdzeniami zapewniającymi wydajność i ośmioma rdzeniami energooszczędnymi. Zapytacie o GPU? To choćby 80 rdzeni obsługujących grafikę – więcej niż w jakimkolwiek innym czipie Apple.

Jeżeli chodzi o pamięć, to oferta Mac Studio z M3 Ultra zaczyna się od 96 GB zunifikowanej pamięci, którą można rozszerzyć do 512 GB. To także największa liczba zunifikowanej pamięci w historii komputerów osobistych. Komputer oferować ma także choćby 16 TB ultraszybkiej pamięci SSD. To wystarczająca liczba pamięci na ponad 12 godzin wideo 8K ProRes. Mac Studio z czipem M3 Ultra to generowanie tokenów dzięki modeli LLM o setkach miliardów parametrów w LM Studio choćby 16,9x szybsze niż na Macu Studio z czipem M1 Ultra (dzięki ogromnym ilościom pamięci zunifikowanej), renderowanie scen w aplikacji Maxon Redshift choćby 2,6x szybsze niż na Macu Studio z czipem M1 Ultra i choćby 6,4x szybsze niż na 16‑calowym Macu Pro z procesorem Intel Radeon Pro W5700X. Komputer pozwala także na rozpoznawanie nukleotydów w celu sekwencjonowania DNA w aplikacji Oxford Nanopore MinKNOW choćby 1,1x szybsze niż w wymienionym wyżej Macu Studio i choćby 21,1x szybsze niż w wymienionym Macu Pro czy renderowanie wideo w rozdzielczości 8K w aplikacji Final Cut Pro choćby 1,4x i 4x szybsze niż porównywanych sprzętach.
Nowy Mac Studio wyposażony jest w porty Thunderbolt 5, które zapewniają prędkość transferu do 120 Gb/s. To do 3 razy szybciej niż poprzednia generacja. Imponujące jest, iż dzięki M3 Ultra Mac Studio obsługuje teraz do ośmiu monitorów Pro Display XDR w pełnej rozdzielczości 6K. Wyobrażacie sobie takie miejsce pracy? Mac Studio oferuje oczywiście także szeroką gamę łączności w tym port Ethernet 10 Gb, port HDMI, gniazdo karty SDXC z przodu do wygodnego importowania zdjęć i wideo, a także oczywiście protokoły Wi-Fi i Bluetooth.
https://dailyweb.pl/ipad-air-m3-debiut-na-rynku-i-wsparcie-ai/
Mac Studio dostępny jest już od 10 499 złotych. Za wersję z M3 Ultra przyjdzie nam zapłacić od 20 999 złotych, a cennik kończy się na... 71 499 złotych. Jest to więc najmocniejszy, ale też najdroższy komputer Mac, bo Mac Pro w najmocniejszej konfiguracji można kupić za niecałe 66 000 złotych. Tutaj też jednak z pewnością doczekamy się niedługo aktualizacji. Mac Studio, zwłaszcza w wersji z M3 Ultra, to komputer absolutnie poza moimi możliwościami finansowymi, ale też poza potrzebami, ale nie ukrywam, iż w zestawie ze Studio Display bardzo chętnie bym go przetestował.