TCL pochwaliło się dziś świetnymi wynikami rynkowymi i zaprezentowało nowe produkty i technologie, ale i tak wszystko przyćmił imponujący, 98-calowy telewizor TCL QD-Mini LED 4X X955. Oczywiście poniżej informacje nie tylko o nim.
Najnowszy flagowy sprzęt marki TCL, telewizor TCL QD-Mini LED 4X X955 z ekranem o przekątnej aż 98″ imponuje wieloma parametrami. Po pierwsze doskonale steruje jasnością panelu, co uzyskano dzięki aż 5 tysiącom stref lokalnego przyciemniania. Równie imponująca jest maksymalna luminancja ekranu tego telewizora. Producent deklaruje aż 5000 nitów. Dla porównania wiele telewizorów stojących u nas w domach nie osiąga choćby 500 nitów.
Dlaczego to ma znaczenie? Mówiąc wprost, bez światła nie ma barw. Im wyższy poziom luminancji jest w stanie uzyskać dany ekran, tym szersze spektrum kolorów jest możliwe do uzyskania. To czysto fizyczna zależność. Oczywiście wysoka luminancja oznacza również brak jakichkolwiek kłopotów z odbiorem wysokiej jakości obrazu choćby w bardzo niekorzystnych (bardzo jasnych, nasłonecznionych) warunkach w pomieszczeniu, gdzie ustawiony jest telewizor.
Uzupełnieniem wspomnianego modelu TCL X955 jest najnowszy, również 98-calowy telewizor QD-Mini LED C955. Ten sprzęt wyposażony jest w 2000 lokalnych stref przyciemniania, a jego szczytowa jasność to wciąż ponadprzeciętne 2000 nitów. W Europie dostępny będzie jeszcze jeden 95-calowy model: TCL QD-Mini LED C805 oraz telewizor TCL 4K UHD P745.
TCL pochwaliło się również wdrożeniem w nowej linii telewizorów na rok 2024 rozwiązania o nazwie Dolby Atmos FlexConnect. Generalnie orientujemy się, czym jest technika przestrzennego dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Jaką innowacją jest Dolby Atmos FlexConnect? To nowa funkcja, która płynnie łączy system dźwiękowy wbudowany w dany telewizor z dodatkowymi głośnikami przewodowymi, a następnie inteligentnie optymalizuje brzmienie całego zestawu dopasowując dźwięk dla dowolnego układu pomieszczenia i konfiguracji głośników. Mówiąc wprost te wszystkie regułki i zasady rozmieszczania głośników, iż np. centralny musi znaleźć się przed ekranem, a satelitarne z tyłu, itp. mogą podobno dzięki Dolby Atmos FlexConnect odejść do lamusa. Nie ma znaczenia, gdzie będą w danym pomieszczeniu rozmieszczone głośniki stanowiące część połączonego zestawu, widz ma usłyszeć pożądanej jakości dźwięk obiektowy.
Kolejną ciekawostką pokazaną przez TCL jest ulepszona wersja okularów AR z technologią światłowodu Micro-LED. Po raz pierwszy taki gadżet firma zaprezentowała na tegorocznych targach CES, teraz okulary TCL RayNeo X2 doczekały się szerokiej puli usprawnień. Wyświetlacze wbudowane w oba szkła tych okularów AR zostały zmodernizowane, oferują teraz obraz o jasności ponad 1000 nitów. Pozwoli to użytkownikom dobrze widzieć elementy rozszerzonej rzeczywistości także w sytuacji, gdy ta prawdziwa rzeczywistość będzie zalana słonecznym blaskiem.
Udoskonalone oprogramowanie wprowadza takie funkcje, jak nawigacja głosowa, tłumaczenie w czasie rzeczywistym na podstawie śledzenia twarzy. TCL RayNeo X2 niedługo będzie dostępny dla konsumentów. Produkt najpierw trafi na chiński rynek (W najbliższych tygodniach), później ma trafić również na inne rynki.
To nie wszystko, marka TCL zamierza wprowadzić do Europy również serię telefonów TCL NXTPAPER. Cechą najbardziej wyróżniającą te telefony będzie ekran, który ma dawać wrażenia odczytu treści jak z kolorowej kartki papieru, a nie emisyjnego ekranu. Planowane są dwa modele:
TCL 40 NXTPAPER z ekranem 6,78″ FHD+ z 32 MP kamerą selfie i 50 MP modułem głównym z tyłu z 8 GB RAM i 256 GB na dane…
…oraz TCL 40 NXTPAPER 5G z ekranem 6,6″ HD+, 6 GB RAM i 256 GB na dane. Pierwszy z wymienionych ma pojawić się na rynku europejskim we wrześniu w cenie 199 euro, drugi zadebiutuje w październiku, a spodziewana cena to 249 euro.